Czerwony barszcz klasyka na świątecznym stole

barszcz świąteczny

Czym byłyby święta bez barszczu sprawdź jak łatwo możesz go przygotować!

Czym byłyby nasze święta bez klasycznego czerwonego barszczu. Smak, tradycja nie może zostać pominięta na Wigilijnym stole. Metod przygotowywania barszczu jest mnóstwo. My dzisiaj proponujemy Wam barszcz na wywarze warzywnym. Jeśli macie czas, możecie przygotować  nieco wcześniej zakwas buraczany. Wtedy Wasz barszcz będzie miał jeszcze głębszy smak i aromat. Jakie są plusy spożywania go na święta? Przede wszystkim będzie to żelazo, które pochodzi z buraków. Prócz tego jest w nim cała masa antyoksydantów, które dodadzą nam nieco witalności. Barszcz, zawsze można wypić bez dodatków. Natomiast jeśli zdecydujecie się na dodatki, to polecamy uszka na bazie mąki orkiszowej lub krokiet. 

Składniki  na około 4 porcje barszczu:

  • buraki 2 kg
  • bulion warzywny 2,5 l
  • cebula 1 średnia sztuka
  • masło klarowane lub ghee 1 łyżka
  • przyprawy: 1 liść laurowy, 4 ziela angielskie, parę ziarenek czarnego pieprzu 
  • ocet lub sok z cytryny 1 łyżka


Wartość energetyczna jednej porcji: ok. 90 kcal 

Sposób przygotowania:

Buraki obrać ze skóry i upiec w piekarniku przez około 1,5 h, do momentu, gdy będą miękkie. Pokroić je na plastry. Tak przygotowane buraki dodać do ugotowanego i przecedzonego bulionu warzywnego. Bulion można ugotować na marchewkach, selerze, pietruszce z dodatkiem różnych przypraw.Całość gotować na wolnym ogniu przez około 15 minut. Cebulkę pokroić na kawałki i podpiec na maśle klarowanym. Po 15 minutach dodać przyprawy i podpieczoną cebulkę. Tak przygotowaną zupę zdjąć z ognia i odstawić na noc lub około 6,8 h. Po tym czasie barszcz doprowadzić prawie do całkowitego zagotowania. Zdjąć z ognia, dodać ocet i całość przecedzić. Tak przygotowany barszcz można jeszcze nieco doprawić. Kwaśny dodatek do barszczu sprawi, że zachowa on swój intensywny, buraczany kolor.   

Smacznego!


Judyta Malagowska

Artykuł pisany pod okiem

Judyta Malagowska - Specjalistka ds. żywienia

Źródła naukowe: Towaroznawstwo żywności przetworzonej – prof. Dr hab. Franciszek Świderski

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane przepisy
Puszyste placuszki z sera twarogowego
Super danie dla małych i dużych!
Rosół-tradycyjny na niedzielny obiad
Idealna baza dla wielu dań
Tarta jabłkowa
Pełnoziarnista tarta z jabłek

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje