Zespół Przyjaznego Dietetyka miał przyjemność kolejny raz uczestniczyć w jednej z największych imprez Triathlonowych w Polsce - Triathlon Bydgoszcz 2016. Zarówno zawodnicy jak i wszyscy uczestnicy imprezy mogli poznać skład swojego ciała oraz skorzystać z kompleksowej konsultacji dietetycznej.
Bydgoszcz Triathlon 2016 i Przyjazny Dietetyk
Byliśmy, widzieliśmy i radziliśmy najlepszym!
Największe i niesamowite emocje za nami. Czas wrócić do równie pięknej rzeczywistości :)
Jak zadbać o swoją dietę przed zawodami, radzi dietetyk i triathlonista - Marek Barczewski
Podczas zawodów triathlonowych jesteśmy w stanie spalić w zależności od czasu w jakim ukończymy zawody, intensywności czy masy ciała, około 1800kcal na dystansie 1/4 IM. Aby w tym wyjątkowym dniu, do którego tak długo się przygotowywaliśmy, być w szczytowej formie i bez problemów poradzić sobie z ukończeniem zawodów, będzie nam potrzebny odpowiedni zapas paliwa. Często jedzenie jest uważane przez zawodników jako kolejna dyscyplina w triathlonie. To stwierdzenie doskonale podkreśla jak ważną rolę odgrywa i jak wielki ma wpływ na wynik zawodów. Jednak wpływ pożywienia na nasz sukces nie ogranicza się tylko do tego, co zjemy w trakcie zawodów, a dużo wcześniej. W skrajnych przypadkach, posiłek który zjemy nawet kilka dni przed startem może mieć wpływ na naszą dyspozycję. Dlatego też warto na 2-3 dni przed startem zwracać baczną uwagę na spożywane przez nas produkty. Idealny plan żywieniowy musi być ułożony indywidualnie pod każdego zawodnika, możemy jednak przyjąć kilka reguł, które sprawdzą się u większości zawodników. Przede wszystkim nie powinniśmy się objadać, posiłki powinny być lekkie i łatwostrawne. Unikajmy produktów smażonych w głębokim tłuszczu, posiłków typu fast-food, oraz alkoholu. Bardzo częstym błędem jest również jedzenie w nieznanych, niesprawdzonych miejscach, oraz sięganie po produkty, których na co dzień nie spożywamy.
Przede wszystkim w dniu startu postawmy na sprawdzony produkty. Najlepiej gdyby śniadanie przypominało to, które spożywamy na co dzień. Chyba że jest to szybka kawa i hot-dog na stacji. Postarajmy się, aby śniadanie było kaloryczne, ale nie za duże objętościowo. Zrezygnujmy z produktów wzdymających oraz ostrych przypraw. Od momentu przebudzenia do startu nie powinna nas opuszczać butelka wody lub ulubionego izotonika. Odpowiednie nawodnienie organizmu to klucz do sukcesu, jednak musimy pilnować, aby nie wypić za dużo, gdyż może to mieć poważne konsekwencje.
Po pływaniu wstrzymaj się z jedzeniem aż do 5-8 kilometra etapu rowerowego. Podczas jazdy na rowerze najłatwiej uzupełnić straconą energię oraz zabezpieczyć jej zasoby na dalszą część zawodów. Na etapie biegowym ograniczymy się już tylko do przyjmowania płynów. Ostatnim ważnym elementem, szczególnie jeśli startujemy na obu dystansach, jest posiłek po zawodach oraz odpowiednia regeneracja. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz zasięgnąć rady u naszych specjalistów z sieci poradni dietetycznych.
Artykuł pisany pod okiem
Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia
Źródła naukowe: Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego – prof. Dr hab. N med. Jan Górski
Zdrowie
To warto wiedzieć
Aktualności
Co u nas słychać
Przepisy
Smacznie i zdrowo
Metamorfozy
Wasze sukcesy
Sport
Porady i relacje