Sok grejpfrutowy

Przyjmowanie leków a sok grejpfrutowy

Przyjmowanie leków a picie soku grejpfrutowego

Grejpfrut, powszechnie uważany za bardzo zdrowy owoc. Jest to jak najbardziej prawda. Jednak czy spożywanie grejpfruta, a właściwie jego soku razem z lekami jest korzystne?

Grejpfruty to skarbnica przede wszystkim bardzo mocno antyoksydacyjnej witamy C, jak również niacyny, witaminy PP, magnezu, cynku czy manganu. Oprócz wcześniej wymienionych składników znajdują się w nich również flawonoidy, a mianowicie naringenina, która to według wielu badań działa przeciwzapalnie oraz przeciwnowotworowo. Gorzki smak grejpfrutów zawdzięcza się właśnie tej substancji.

Czy można popijać tabletki sokiem grejpfrutowym?

Zdecydowanie nie!

Furanokumaryna i inne flawonoidy w soku grejpfrutowym wykazują silną interakcję z przyjmowanymi lekami. Popicie leku sokiem z grejpfruta może przyczynić się to zwiększenia jego stężenia we krwi, co może spowodować niekorzystne objawy w organizmie, wręcz zatrucie.

Jakie leki wykazują interakcję z sokiem z grejpfruta?

  • leki obniżające poziom cholesterolu we krwi (Lovastatin, Simvastatin) ? uszkodzenie mięśni

  • blokery kanału wapniowego (leki stosowane przy nadciśnieniu, tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca, arytmii ? niebezpieczny spadek ciśnienia tętniczego krwi

  • leki przeciwhistaminowe (Astemizol) - zaburzenia rytmu serca

  • benzodiazepiny (MidazolanTriazolan) stosowanymi w leczeniu bezsenności - depresja krążeniowo-oddechowa

  • leki stosowane w chorobie refluksowej przełyku,

  • leki przeciwwirusowe i leki stosowane w immunosupresji.

Jak nie doprowadzić do interakcji pomiędzy lekami a sokiem grejpfrutowym?

Po pierwsze zawsze warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą czy między lekiem a sokiem występuje jakaś interakcja.

W przypadku picia soku najlepiej wypić go 4 godziny przed lub 4 godziny po przyjęciu leku. Każda ilość soku będzie powodować interakcję. Spożywanie grejpfruta w całości również przyczynia się do występowania interakcji z lekami.

Jeśli pijesz sok lub jesz grejpfruty regularnie przez dłuższy okres czasu, pamiętaj, że 4 godziny mogą być zbyt krótkie na zmetabolizowanie soku, dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie rezygnacja ze spożycia tego typu produktów.

Dodatkowo, warto zaznaczyć, że spożywanie niektórych z gatunków pomarańczy (gorzkie, czerwone) mogą mieć podobne odziaływanie jak grejpfruty.

Sezon zimowy sprzyja spożywaniu grejpfrutów, bądź pewien, że nie wykazują one interakcji z Twoimi lekami i ciesz się ich smakiem na co dzień !

polecamy

Waszym zdaniem najciekawsze informacje