Dieta kopenhaska- zalety i wady

Dieta kopenhaska- zalety i wady

Kolejna dieta cud?

Diety cud, wymyślane co rusz mają przynieść spektakularne efekty. A co się stanie po miesiącu od zakończenia diety? Oczywiście efekt jo-jo. Tak również może się stać, kiedy będziesz stosować dietę kopenhaską.

Ile trwa dieta kopenhaska?

Jej czas trwania jest krótki. W zasadzie to 13 dni. Jednak czy te kilkanaście dni będzie najlepiej spędzonym czasem w naszym życiu? Zapewniamy wszystkich, że nie. Dieta kopenhaska to bardzo niskoenergetyczna dieta. Kaloryczność oscyluje w granicach 600-  800 kcal  na dzień. Taka ilość nie pokrywa nawet całego podstawowego zapotrzebowania u osoby dorosłej. Prawidłowo ułożona dieta redukująca masę ciała powinna nie być niższa niż nasza podstawowa przemiana materii. Stawiamy minus! 

Jakie są główne zasady jej stosowania? Czym jest dieta Kopenhaska?

W trakcie całej kuracji codziennie możesz spożywać tylko 3 posiłki. Z góry są to ustalone przedziały godzin. Pierwszy posiłek wypada między 8 -9 rano. Obiad najczęściej powinien być zjedzony między 12 a 14, natomiast kolacja pomiędzy 16 a 18.  Posiłki są ubogie w jedzenie. Główną częścią nich są produkty zawierające białko. Ograniczeniu podlegają tłuszcze i węglowodany.  Zakazane jest podjadanie pomiędzy posiłkami. Dozwolona jest jedynie woda.  Każde odstępstwo od diety, powoduje przerwanie diety.

Dieta Kopenhaska przykładowy jadłospis na jeden dzień

Ten akapit będzie bardzo krótki. Produktów w całej diecie jest niezwykle mało. 

Śniadanie: kubek czarnej kawy i 1 kostka cukru.

Obiad: 2 jajka na twardo, szklanka szpinaku lub brokułu, pomidor

Kolacja: befsztyk wołowy, sałata, z oliwą i sokiem z cytryny.

Kto nie powinien stosować tego typu diety?

W zasadzie to nie polecamy jej nikomu. A przede wszystkim nie powinny być to dzieci, młodzież. W ich wieku ilość dostarczanej energii powinna być duża ze względu na wzrost i rozwój. Kolejną grupą osób, które powinny stronić od stosowania takiego żywienia, są kobiety w ciąży i sportowcy. Kobieta w ciąży nie pokryje taką dawką energii swojego zapotrzebowania, jak i dziecka. Sportowcy natomiast mogą mieć większe ryzyko kontuzji, mniejszą regenerację i ogólne pogorszenie stanu zdrowia. 

Skutki uboczne stosowania tej diety?

Tak jak już wspomnieliśmy na samym początku. Będzie to efekt jo-jo. Może nie pojawi się on od razu. Jednak z pewnością po kilku rozpustach poczujemy kilogramy z powrotem na wadze. W czasie trwania całej diety możemy czuć się nieco zmęczeni, rozdrażnieni. Przecież głodny człowiek to zły człowiek, prawda? Zbyt mała liczba energii i składników mineralnych, może pogłębić niedobory pokarmowe. A co za tym idzie, zwiększa się ryzyko wypadania włosów, łamliwości paznokci czy pogorszenia stanu skóry. 

Taka dieta nie uczy nas żadnych prawidłowych nawyków żywieniowych. Dlatego też po zakończonej kuracji, wrócimy do tego, co złe. Kilogramy wrócą, pogorszy się wiara we własne możliwości i będziemy bardziej sfrustrowani porażką. 

Czy tych minusów nie jest za wiele?

Odpowiedz sobie samemu na to pytanie i wybierz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najlepsze. Jeśli przytyłeś w ciągu 2 lat, nie zgubisz tego przez 2 tygodnie.

Pracuj nad sobą, zmieniaj się na lepsze!

 
Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje