Jak nie przytyć pracując w domu?

Dieta podczas pracy w domu

Wskazówki dietetyka

Rok 2020 i pandemia koronawirusa nieźle namieszały w naszej codzienności. Praca zdalna, edukacja domowa, zamknięcie obiektów sportowych i miejsc rozrywki, a także spędzanie całych dni w czterech kątach. To powody, na które zrzucać możemy winę za dodatkowe kilogramy, pogorszenie kondycji fizycznej czy zły humor. Czy jednak zawsze ograniczenia muszą wiązać się z takimi konsekwencjami? Jak nie przytyć pracując z domu?

Odżywianie kluczem do sukcesu

Koniec z rekompensowaniem sobie siedzenia w domu jedzeniem fast foodów. Koniec mrożonych, kupnych dodatków i mocno przetworzonej żywności o kilkuletnim terminie ważności. Kupno świeżej żywności, zwłaszcza warzyw, owoców, pieczywa czy wędlin, wiąże się z koniecznością częstszego wychodzenia z domu. Pod względem epidemicznym niekoniecznie jest to wskazane, jednak nawet spacer co drugi dzień do warzywniaka będzie okazją do ruchu na świeżym powietrzu.

Długi czas przebywania w domu sprzyja eksperymentom kuchennym. Wykorzystaj go do próbowania nowych potraw. Wbrew pozorom praca zdalna również ma swoje zalety. Między innymi nie tracisz czasu na dojazdy. Możesz go poświęcić na gotowanie lub aktywność fizyczną. Wspólne przyrządzanie potraw to okazja, aby zintegrować całą rodzinę. Jeśli są dania, bez których nie możecie się obejść, poszukaj zdrowszych zamienników niektórych produktów. Istnieją setki przepisów na niskokaloryczne desery. Może warto spróbować pizzy na cieście kalafiorowym, pieczonych frytek z selera albo zamiast pszennego pieczywa, które jest sztucznie napompowane, spróbować samodzielnie upiec pełnoziarnisty chlebek? 

Oczywiście nie zapominaj o piciu wody. To jeden z ważniejszych czynników mających wpływ na odpowiednia masę ciała. Siedząc w domu nie masz wymówek, że niewygodnie jest nosić ciężką butelkę ciągle przy sobie. Miej zawsze w zasięgu wzroku szklankę z wodą, a z pewnością będziesz pamiętać o stałym nawodnieniu.

Zmiany powinny dotyczyć nie tylko składników, ale i sposobów przyrządzania potraw. Smażenie zamień na pieczenie lub grillowanie. Gotowanie w wodzie na gotowanie na parze. Mocne przetwarzanie termiczne warzyw na surówki. To wszystko ma znaczenie!

Pamiętaj o regularności posiłków

Dwa gigantyczne posiłki dziennie, nawet jeśli spełniają dziennie zapotrzebowanie energetyczne, to zdecydowanie zły pomysł. Dobrze zaprogramowany metabolizm na bieżąco zużywa dostarczaną w pożywieniu energię, przez co nie musi jej gromadzić w postaci tkanki tłuszczowej. Zjadasz mniejsze porcje, po posiłku nadal czujesz się lekko i stale masz energie do działania. Czy nie o to chodzi?

Regularność powinna obejmować 4-5 posiłków dziennie, jedzonych w odstępach około 3-godzinnych. Taki układ diety wyeliminuje problem głodu i zapobiegnie podjadaniu. Jeśli dodatkowo zastosujemy pewne zasady dotyczące ilości i jakości produktów na daną porę dnia – sukces murowany!

Nie podjadaj!

To chyba największy problem podczas długiego przebywania w domu. W pracy często nie mamy możliwości dokupienia słodyczy, więc jesteśmy skazani obejść się smakiem i zadowolić tym, co przynieśliśmy na lunch. Pracując z domu mamy świadomość, że zaledwie kilka kroków dzieli nas od lodówki lub szafki z przekąskami. To zdecydowanie nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi. 

Jak poradzić sobie z pokusami? Nie kupuj niezdrowych przekąsek. Jeśli nie masz ich w domu, najprawdopodobniej nie będzie Ci się chciało iść po nie do sklepu. Możesz za to mieć na czarną godzinę przygotowane orzechy, suszone owoce lub warzywa pokrojowe w słupki. Wspomniana wcześniej butelka wody pod ręką to również dobry sposób, aby nieco oszukać głód i na chwilę zapełnić żołądek. 

Nie rezygnuj z aktywności fizycznej!

Zamknięte siłownie, baseny, kluby fitness i wiele innych miejsc z pewnością nie służą naszej kondycji. Nie oznacza to jednak, że mamy wymówkę do siedzenia przed telewizorem na przysłowiowych czterech literach. Internet pęka od propozycji ćwiczeń na każdą część ciała i dla osób na różnym poziomie zaawansowania. Wbrew pozorom treningi wirtualne nie muszą być nudnym powtarzaniem tych samych ćwiczeń na macie. W zasobach znajdziesz propozycje ćwiczeń z różnymi akcesoriami, np. gumami, hantlami, piłkami i czym tylko niemal chcesz. Znajdziesz też układy taneczne, dzięki którym wyzwolisz endorfiny nawet nie myśląc o tym, że właśnie ćwiczysz całe ciało.

Jednak nie musisz przecież siedzieć w domu! Nadal możesz chodzić, biegać, jeździć na rowerze czy rolkach, korzystać z otwartych siłowni osiedlowych czy też wykonywać prace w ogrodzie. Rąbanie drewna, wrzucanie węgla, bieg z taczką pełną ziemi lub wielokrotne przysiady przy sadzeniu kwiatów to także zdrowy ruch!

Zbilansowana dieta od dietetyka – motywacja i kontrola!

Na koniec jedna z najlepszych propozycji. Opieka dietetyka. Dlaczego tak ważna? 

Dobry dietetyk ułoży zbilansowaną dietę dobraną dokładnie do Twoich potrzeb, wagi, wieku, stanu zdrowia, sposobu spędzania dnia i upodobań kulinarnych. Nie musisz więc tracić czasu na wyszukiwanie przepisów, które są zdrowe i podpasują Twojemu podniebieniu, a potem przeliczać proporcje na dopasowane do Twojej wagi. Taka dieta nie tylko sprawi, że każdego dnia organizm otrzyma dokładnie to, co powinien, ale także ma szanse zmienić się na lepsze: odchudzić, poprawić wyniki badań czy nawet codzienny nastrój.

Wraz z dietą otrzymujesz motywację i dostęp do dietetycznej bazy wiedzy. Dobry dietetyk dba o swoich pacjentów, dlatego będziesz mógł zadać mu wszelkie pytania, a on zrobi wszystko co w jego mocy, abyś wytrwał przy stosowaniu diety i szybko odczuł jej efekty. Co więcej, często masz możliwość konsultacji online – bezpiecznie i wygodnie!

Pewnie łatwiej byłoby przeczytać, że pracując z domu jesteś usprawiedliwiony z dodatkowych kilogramów. Mamy jednak nadzieję, że powyższy tekst zachęcił Cię do działania i dbania o siebie. Wypracowanie w sobie silnej woli do trzymania diety przełoży się na większą konsekwencję w pracy, skupienie, pewność siebie i dużo lepszy humor!

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje