Kasza manna - zdrowa i łatwa w przygotowaniu

Kasza manna

Bogata w składniki odżywcze

Kasza manna, zwana także grysikiem, budzi różne skojarzenia

Jedni ją uwielbiają, a inni wspominają jako traumatyczne danie przedszkolne wywołujące największą niechęć – zaraz po zupie mlecznej. Fani wiedzą co dobre, a oporni powinni dać sobie drugą szansę i spróbować kaszy manny w nowej odsłonie. Da się ją bowiem przyrządzić na wiele smacznych sposobów.

Skąd się bierze kasza manna

Kasza manna to produkt uzyskiwany podczas przerobu ziaren pszenicy na mąkę. W trakcie kilkukrotnie powtarzanego procesu mielenia ziarna do coraz drobniejszych frakcji powstaje tak zwane bielmo mączne. W bielmie znajdują fragmenty ziarna o różnej wielkości, cząstki o rozmiarze jaki znamy z opakowań kaszy manny są odseparowywane od reszty i pakowane. W sklepach dostępne są dwa typy kaszy, jeden przechodzi proces opisany powyżej, a drugi podlega dodatkowo skleikowaniu. Dzięki dodatkowej obróbce termicznej zyskujemy kaszę mannę błyskawiczną, która po prostu szybciej się gotuje.
Jak wiadomo pszenica zawiera sporo glutenu, dlatego kasza manna nie jest zalecana chorym na celiakię. Innych przeciwskazań nie ma, a wręcz przeciwnie, delikatny dla żołądka grysik często podaje się małym dzieciom i dorosłym cierpiącym na problemy gastryczne.

Korzystne właściwości kaszy manny

Manna jest doskonałą alternatywą dla makaronu lub ziemniaków ponieważ zawiera dużo witamin z grupy B: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), PP (niacyna), B6 (pirydoksyna), a także kwas foliowy, potas, żelazo i magnez. W stosunku do innych kasz grysik ma więcej jodu i skrobi. Choć jest stosunkowo kaloryczna to jednak poleca się ją osobom dbającym o linię ponieważ po spożyciu jest długo trawiona i zapewnia trwałe uczucie sytości. Skrobia jest świetnym paliwem dla mózgu, potas wspomaga działanie układu krwionośnego i pomaga w walce z nadciśnieniem, a jod dostarczany z pokarmu sprawia, że nie musimy tak często jeździć nad polskie morze. Jak większość kasz, manna zawiera dużo błonnika, który pomaga w walce z zaparciami i usprawnia detoksykację jelit.

Jak przyrządzać kaszę mannę?

Budząca złe wspomnienia porcja zimnego grysiku z kleksem słodkiego soku owocowego podawana niegdyś w przedszkolach to już przeszłość. Kaszy manny można używać do potraw słodkich i słonych. Dzięki dużej kleistości doskonale zastąpi ryż jako podstawa farszu gołąbków, a jako baza do deserów świetnie połączy się np. ze świeżymi owocami. Grysik jest szeroko wykorzystywany przez wegetarian jako baza do jarskich kotletów i pasztetów, a przy odrobinie chęci można z niego zrobić lekkie kluseczki.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje