Dieta przeciwgrzybicza

Candida albicans - dieta przeciwgrzybicza

Grzybica zwana jest również kandydozą lub drożdżycą. Wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze. Najczęściej źródłem zakażenia jest Candida albicans.

 Grzybica zwana jest również kandydozą lub drożdżycą. Wywoływana jest przez grzyby chorobotwórcze. Najczęściej źródłem zakażenia jest t5r, który powszechnie występuje w środowisku zewnętrznym człowieka i nie stanowi dla niego zagrożenia, jeśli jego system immunologiczny prawidłowo funkcjonuje. Zakażenie może mieć charakter miejscowy lub uogólniony.  W przypadku zarażenia się candida alibicans proces leczenia należy wspomóc dietą przeciwgrzybiczą.

Jak można zarazić się grzybicą?

Główną przyczyną zakażenia jest osłabienie układu odpornościowego. Można więc się domyślać, że ryzyko zakażenia wzrasta gdy człowiek cierpi z powodu przewlekłego stresu, depresji, wycieńczenie organizmu przez brak snu i wypoczynku. Bardzo często przyczyną zakażenia jest stosowanie kuracji antybiotykowych. Ryzyko zakażenia wzrasta w przypadku stosowania nieprawidłowej diety, picia nieprzegotowanej wody, używania wspólnych ręczników czy środków czystości. 

Objawy grzybicy

Grzybica daje swoje objawy przede wszystkim ze strony przewodu pokarmowego. Najczęściej pacjenci skarżą się z powodu gazów, wzdęć, a więc wszelkiego rodzaju zaburzeń trawienia. Często prowadzi to do wahań nastroju i drażliwości. Dodatkowo charakterystyczne jest uczucie zmęczenia, ogólne wyczerpanie, niechęć do działania i zaburzenia snu. Chorzy na grzybicę skarżą się na wzmożoną potliwość ciała, może dochodzić do stanów zapalnych oraz powracających przeziębień. 

Podstawy diety przeciwgrzybiczej

Dieta przeciwgrzybicza skupia się na ograniczeniu węglowodanów w pożywieniu do minimum, a wręcz do wykluczenia tego składnika pokarmowego, na tyle, na ile jest to możliwe. Podstawę diety stanowią warzywa i produkty białkowe. Ich regularne spożycie ma za zadanie zapobiegać rozwojowi chorób grzybiczych. Te natomiast mają skłonność do kolonizowania jelit, przełyku czy gardła. Aby uchronić przewód pokarmowy przed zasiedleniem drożdży i grzybów, należy stosować tzw 'dietę przeciwgrzybiczą'

Dieta pacjentów z grzybicą powinna być zgodna z podstawowymi zasadami żywienia. Podstawą jest spożywanie 4-5 małych posiłków dziennie. Powinny to być: trzy posiłki główne: śniadanie, obiad, kolacja oraz dwa dodatkowe: drugie śniadanie i podwieczorek. Muszą być jedzone regularnie, najlepiej o tych samych porach każdego dnia, a przerwy między nimi powinny wynosić od 2,5h do max 5h! Porcje nie powinny być zbyt duże, a każdy kęs należy dokładnie gryźć i przeżuwać przed połknięciem. 

Grzybica dieta

Zalecana jest dieta lekkostrawna i nisko węglowodanowa. Wskazane jest więc gotowanie w wodzie lub na parze, przy równoczesnym unikaniu smażenia, pieczenia i duszenia z dodatkiem tłuszczu. Potrawy powinny mieć łagodny smak. W tym celu można zastosować zioła, takie jak: natka, koperek, tymianek czy bazylia. Należy pamiętać, aby wypijać co najmniej 2?3 litry płynów dziennie - niegazowana woda mineralna, bulion warzywny albo napary ziołowe z kopru włoskiego czy melisy - w celu wypłukiwania toksyn. Poza tym produkty spożywcze można podzielić na dwie grupy: wskazane i niewskazane. Do tej pierwszej - należą: 

  • pieczywo razowe pieczone na zakwasie (nie na drożdżach), brązowy ryż, grube makarony gotowane al dente, ziemniaki
  • jogurty naturalne (bez cukru)
  • ryby morskie (zaleca się spożycie 2-3 porcje w tygodniu najlepiej gotowanych, duszonych lub pieczonych w folii bez tłuszczu
  • soczewica, kasza jaglana, gryczana
  • chude mięso drobiowe (indyk!)
  • pestki słonecznika, migdały 

Warzywa - należy spożywać 4-5 porcje warzyw (porcja warzyw do każdego posiłku) Szczególnie wskazane są: marchewka, bakłażan, cukinia, buraki, dynia, pietruszka, koper, szpinak. Warzywa dobrze jest jeść na surowo, a przy dolegliwościach trawiennych obierać cienko ze skórki, ścierać na drobnej tarce lub krótko gotować, najlepiej na parze. Właściwości grzybobójcze mają pomidory bez skórki, seler, por, cebula i czosnek 

Owoce: cytryny, grejpfruty (zielone jabłka, avocado)

Przeciwwskazania dotyczące diety dla osób z grzybicą

Przeciwwskazaniem w diecie przeciwgrzybiczej są wszelkiego rodzaju słodycze, słodkie napoje oraz wszystkie produkty będące źródłem cukru, ponieważ ten jest doskonałą pożywką dla grzybów. Nie należy również spożywać owoców bogatych w cukier, a więc bananów, pomarańczy, gruszek, śliwek, a przede wszystkich owoców suszonych. Należy również wyeliminować wszystkie produkty z białej (pszennej) mąki zarówno chleb i bułki, jak i makarony czy naleśniki bądź pierogi. 

Dieta przeciwgrzybiczna zawsze towarzyszy leczeniu tego schorzenia. Stosując się do zaleceń bardzo skutecznie wspomaga się leczenie farmakologiczne grzybicy układu pokarmowego i dróg rodnych. Można również w ten sposób zapobiegać jej wystąpieniu. Stosując się do tych zaleceń można pozbyć się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i skutecznie zapobiegać nawrotom choroby. Należy jedynie pamiętać, aby w diecie przy grzybicy unikać produktów żywnościowych, które wspomagają rozwój grzybów. Do takiej żywności zaliczamy:

Wszystkie produkty będące źródłem cukru, a więc te, które zawierają w swoim składzie, nie tylko cukier, ale również: słód, syrop z melasy, miód, syrop klonowy, czekoladę. Mogą to być również wszelkiego rodzaju budynie, ciasta, ciastka, herbatniki, dżemy, lody, alkohol, napoje gazowane, soki owocowe, suszone owoce; ale również zupy w proszku, konserwy, paszteciki.

Produkty zawierające drożdże, czyli: pieczywo (chleb i bułki), ciasta drożdżowe i inne pieczone z dodatkiem drożdży, w tym pizza, ale również kostki rosołowe, buliony, ocet, pikle, piwo i wino. Produkty będące źródłem grzybów, czyli głównie sery, takie jak brie, lazur czy camembert.

 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje