Ziemniaki na diecie

Ziemniaki na diecie

Jeść czy nie jeść?

Oto odwiecznie pytanie powtarzane przez osoby, które rozpoczynają dietę. Statystycznie Polak zjada ponad 100 kg rocznie ziemniaków. Widać, że kochamy ziemniaki.

Czy naprawdę przechodząc na dietę, musimy się ich wyrzec? 

Przyjrzyjmy się temu warzywu bliżej. Ziemniak to nic innego jak roślina bulwowa. Istnieje wiele odmian tej rośliny. Pochodzi z Ameryki Południowej, ale obecnie jest uprawiana w wielu krajach. Ziemniak jest warzywem, które można przyrządzić na wiele sposobów: gotować, smażyć, prażyć, piec. Ich wartość odżywcza różni się w zależności od sposobu przyrządzenia. Istotne jest, że zawierają węglowodany, błonnik, witaminę C, witaminę B, potas i mangan. 100 gramów ziemniaków to tylko 77 kalorii. Skąd więc przekonanie, że ziemniaki są tuczące i trzeba je wykluczyć z jadłospisu? Niestety, mówiąc ziemniaki, od razu widzimy talerz ziemniaków polanych skwarkami, tłustym sosem czy śmietaną. Stąd nasze błędne przekonanie, że ziemniaki tuczą.

Jednak to nie one są bombą kaloryczną, a dodatki do nich

Spójrzcie sami:

Ziemniaki same - 100g/77kcal

Ziemniaki (100g) z okrasą ze skwarek (10g)- 157 kcal.

Okrasa podnosi nam bardzo kaloryczność, a 10 gramów skwarek to tak niewiele. Także naprawdę warto patrzeć nie na same ziemniaki, a raczej na dodatki do nich. Same w sobie są doskonałym wyborem. To jak je przyrządzimy i podamy stanowi największy problem. Przygotowując purée z ziemniaków, można użyć masła, śmietany, majonezu lub jogurtu. Warto wybrać zdrowszą i mniej kaloryczną wersję i użyć jogurtu.

Należy podkreślić, że ziemniaków nie powinno się gotować zbyt długo, gdyż wtedy tracą dużo wartości odżywczych. Najzdrowszymi formami ich przygotowania są: gotowanie w mundurkach lub na parze.

Nie dość, że ziemniaki stanowią świetne uzupełnienie diety, to są polecane osobom mającym problem z nadciśnieniem, cukrzycą, a także osobom z problemami z układem trawiennym. Ziemniaków powinni za to wystrzegać się osoby chore na reumatyzm, gdyż mogą wywoływać bóle oraz sztywność stawów.

Na zakończenie warto podkreślić, że ziemniaki bez tłustych dodatków są dobrym i zdrowym dodatkiem w zbilansowanej diecie

Pamiętajmy jednak, by wystrzegać się frytek i chipsów. To, że są zrobione z ziemniaków, nie czyni z nich zdrowych produktów. Są bardzo kaloryczne, a często smażone przy wykorzystaniu kilkakrotnie tego samego tłuszczu. Jeżeli mamy nieodpartą chęć na frytki, to zróbmy je w domu bez dodatku tłuszczu. Tylko starajmy się, by w takiej postaci pojawiały się w naszym menu okazjonalnie.

 


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje