Dieta przeciwtrądzikowa

Dieta przeciwtrądzikowa

Zmora wieku dojrzewania nie musi być aż tak straszna!

Trądzik dotyka najczęściej młodych ludzi. Jest to typowy objaw okresu dojrzewania płciowego. W okresie dojrzewania ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia objawów trądzikowych, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie odżywianie.

Trądzikiem nazywany jest powszechnie występujący stan zapalny gruczołów łojowych.

Charakteryzuje się on stanem zapalnym węzłów chłonnych. Na skórze pojawiają się zaskórniki, grudki i krosty, które czasami są wypełnione ropą. Mogą również pojawiać się cysty, które wystają ponad powierzchnię skóry. W cięższej postaci trądzików może dochodzić do rozległych nacieków zapalnych i pojawiania się wrzodów. 

Trądzik dotyka najczęściej młodych ludzi. Jest to typowy objaw okresu dojrzewania płciowego. Zwykle ustępuje przed ukończeniem trzydziestego roku życia. Cięższy przebieg choroby obserwuje się u młodzieży płci męskiej. Chłopcy są również bardziej podatni na zachorowania. 

Badania dowodzą, że duży wpływ na pojawienie się i przebieg trądziku ma szeroko rozumiany styl życia młodzieży, w tym dieta na trądzik.

Przetworzona żywność może nie tylko sprzyjać zachorowaniu, ale również nasilać objawy tej choroby. Należy więc zrezygnować ze spożywania 'szybkich' i gotowych dań. Powinno się wykluczyć żywność typu Fast-food. Dodatkowo zaleca się unikać wszystkich tłustych i słonych potraw, takich jak: masło, sery żółte, tłuste gatunki mięs, czekolada, frytki i chipsy. Równocześnie należy zrezygnować z nadmiernego spożywania węglowodanów prostych, rafinowanych, czyli słodyczy. Nie zaleca się stosowania ostrych przypraw podczas przygotowywania posiłków oraz spożywania produktów wywołujących nietolerancje pokarmowe (np. orzechy czy produkty drożdżowe). Wystąpienie objawów trądzikowych może wiązać się również ze spożywaniem alkoholu, dlatego wskazana jest abstynencja. 

Wskazana dieta na trądzik to dieta bogatobłonnikowa i nieprzetworzona. Szczególnie zalecane jest spożycie dużych ilości świeżych żółtych i pomarańczowych owoców oraz zielono listnych warzyw w formie surowej. Należy spożywać produkty pełnoziarniste, takie jak: razowe pieczywo, brązowy ryż czy makarony oraz ryby i rośliny strączkowe. Zwiększyć należy spożycie produktów wysokobłonnikowych takich jak: otręby pszenne, owsiane, płatki żytnie i pszenne. Taka dieta pozwala pokryć zapotrzebowanie na mikroskładniki, które mają wpływ na stan i wygląd skóry. W okresie dojrzewania ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia objawów trądzikowych, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie spożycie cynku, selenu, miedzi i chromu. W tym celu można stosować dodatek pestek dyni, soczewicy, soji, płatek owsianych, żytnich i pszennych, słonecznika czy owoców morza. Z witamin niezwykle ważna jest odpowiednia dawka witaminy A, E, D i C. Dodatkowo wpływ ma podaż kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, czyli EPA i DHA oraz kwas gamma-linolenowy (GLA). 

W skrajnych przypadkach trądzik leczony jest zwiększoną dawką witaminy A, ale wówczas należy zachować szczególną ostrożność u kobiet w okresie rozrodczym. Witamina ta wykazuje silne działanie teratogenne, czyli uszkadzające płód. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w walce z trądzikiem umów się na spotkanie z naszym dietetykiem online - nie daj się krostom!

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje