Dieta a próchnica zębów

Próchnica

Higiena jamy ustnej jest najważniejszym elementem zapobiegania występowania próchnicy. Pamiętaj jednak, że także dieta ma duży wpływ na zdrowie zębów!

Czym jest próchnica?

Próchnica jest uszkodzeniem tkanek zęba, które następuje wskutek działania na powierzchnię zęba kwasów, wytwarzanych przez bakterie, znajdujące się w płytce nazębnej. Tkanki ulegają demineralizacji i dochodzi do odwapnienia szkliwa. Profilaktyka próchnicy jest niezwykle ważna u dzieci, ponieważ zęby mleczne są bardziej podatne na jej występowanie, niż stałe. 

Oczywiście dbałość o higienę jamy ustnej przoduje jako metoda zapobiegania próchnicy. Dieta jednak również odgrywa w tym procesie dużą rolę. Związek między składem, jakością i częstością spożywanych produktów żywnościowych, a stanem zębów jest niepodważalny. Próchnica bowiem rozwija się jako efekt nieprawidłowej diety.

Zasady zapobiegania próchnicy u małych dzieci:

  • Należy stosować zdrową dietę.
  • Ograniczać podawanie węglowodanów oczyszczonych, np.: białego cukru, białej mąki i produktów przetworzonych.
  • Wyeliminować zasypianie z butelką i pojenie słodkimi napojami.
  • Nauczyć dziecko picia wody.
  • Nauczyć dziecko, że po umyciu zębów nic się nie je, ani nic nie pije (tylko wodę).
  • Po ukończeniu 1 roku życia można wprowadzać produkty o konsystencji stałej.
  • Ograniczyć spożycie słodyczy przez dziecko do minimum.

Należy pamiętać o tym, że małe dziecko ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż pełnowartościowego białka i wapnia. Z tego względu należy podawać dużą ilość mleka i produktów mlecznych. Niezwykle ważne jest spożycie odpowiedniej ilości warzyw i owoców, ze względu na zawartość witamin, które są niezbędne do utrzymania zębów w dobrej kondycji. Profilaktyka próchnicy opiera się również na spożyciu produktów, które stymulują widzialnie śliny. Należą do nich twarde sery, które również zwiększają stężenie wapnia w płytce. Dodatkowo należy pamiętać o spożyciu kaszy, roślin strączkowych i orzechów hamujących działanie bakterii. 

Największe znaczenie podczas powstawania zmian próchnicowych przypisuje się węglowodanom, ponieważ są one niezbędne do metabolizmu bakterii. Najbardziej "niebezpieczna" jest sacharoza, która występuje w licznych produktach spożywczych. Duże jej ilości znajdują się w produktach zwyczajowo spożywanych przez dzieci, takich jak:

  • Słodycze - cukierki, słodkie napoje, dżemy, ciasteczka i desery.
  • Owoce suszone i świeże.
  • Produkty mleczne.
  • Płatki śniadaniowe.
  • Dodatki do żywności: keczup, musztarda, sosy sałatkowe.

Trzeba jednak podkreślić, że mleko stanowiące główny składnik pożywienia u niemowląt, zawiera laktozę i nie wykazuje działania próchnicotwórczego. Dodatkowo zawiera wapń i fosforany, które odpowiadają za hamowanie demineralizacji. Dlatego niezwykle ważna jest dieta kobiet w ciąży i niemowląt jako pierwszy etap profilaktyki. 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje