Co roku opisuję Wam jak powinno wyglądać żywienie w ostatnich dniach przed zawodami oraz w czasie startu. Jeśli chcielibyście o tym przeczytać to odsyłam Was do strony https://przyjazny-dietetyk.pl/zywienie-przed-triathlonem. W tym roku zapytałem o strategię żywieniową na poszczególnych dystansach czołowych zawodników którzy startowali w EBT:
1/2 IM:
Asia Skutkiewicz zwyciężczyni na dystansie 1/2 w roku 2018 - jeden żel 15min przed startem, 6 żeli na rowerze i 3 na biegu. (wszystkie marki SIS) Do picia niewielka ilość Vitargo i woda.
Asia Sołtysiak Mistrzyni Polski na dystansie 1/2 w kategorii PRO, zwyciężczyni Enea Bydgoszcz Triathlon na dystansie 1/4 w roku 2017– na rowerze dostarczam 220g węglowodanów, czyli 8 żeli ALE (Active Life Energy), na biegu 82g węglowodanów (3 żele) co razem daje 302g węglowodanów, a w przeliczeniu na godzinę 67g. Na rowerze 5 żeli wlewam do bidonu i rozrzedzam z wodą oraz z 3 tabletkami ALE Hydro Salt, a pozostałe 3 żele mam przyklejone do ramy. Wszystko wyliczone inżynieryjnie z dużą dokładnością.
Marek Kowalczyk zwycięzca pucharu Bydgoszczy - na rowerze spożywam co 30min żel i popijam wodą. Razem 5-6 żeli na rowerze i 3 na biegu. Do tego 2x0,7l izotoniku na rowerze i woda + izo na biegu.
1/4 IM:
Kristoffer Moe triathlonista z Norwegii, członek teamu Enea Bydgoszcz Triathlon - lekkie śniadanie + kawa. 15min przed startem Snickers, a w trakcie zawodów 2 żele i 750ml wody.
1/8 IM:
Roksana Słupek druga zawodniczka na dystansie 1/8 w roku 2017, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski – Na tak krótkim dystansie nie jem nic. Do picia biorę jedynie izotonik oraz wodę, aby móc się nią polać i schłodzić.
Marek Barczewski 1/8 – Na taki dystans biorę ze sobą jedynie izotonik SIS Energy. 300-600ml w zależności od pogody w zupełności mi starcza.
Jak można było się spodziewać im dłuższy dystans, tym dokładniej trzeba zaplanować swoje odżywianie. Na przykładzie czołowych zawodników oraz moim własnym można dojść do wniosku, że na najkrótszym dystansie wystarczy jedynie coś do picia, ale pamiętajmy, że dotyczy to osób kończących zawody w okolicy 1 godziny. Amatorom i debiutantom taki dystans może zająć nawet 2 godziny, czyli tyle ile czołówce pokonanie 1/4. Dlatego powinniśmy planować żywienie w oparciu o czas jaki mamy zamiar osiągnąć, a nie dystans.
Pokonanie dystansu 1/2 IM obu Asiom, oraz Markowi zajmuje około 4 godzin i 30 minut lub poniżej. Jeśli spodziewamy się ukończyć zawody w czasie 6 godzin to należałoby dodać jeszcze około 80-120g węglowodanów. Wszystko oczywiście trzeba wcześniej przetestować na treningu. Zarówno ilość jak rodzaj przyjmowanego jedzenia i picia.
Podczas upałów warto zastosować sposób Roksany i zabrać bidon z zimną wodą, aby móc się nieco schłodzić w trakcie jazdy. Szczególnie dotyczy to osób, które jeżdżą w pełnych i słabo wentylowanych kaskach czasowych.