Rosół-tradycyjny na niedzielny obiad
Idealna baza dla wielu dań
Rosół to król zup jak i baza wielu innych. Aby był pyszny powinien gotować się najlepiej przez kilka godzin. Wraz z upływem czasu nabiera więcej smaków i aromatów. A co z wartościami odżywczymi? Warzywa gotowane w wodzie oddają dużą dawkę witamin i składników mineralnych.
Rosół to bezkonkurencyjny lider wśród płynnych dań. Stanowi także idealną bazę pod inne zupy. Jaki jest sekret aromatycznego i mocno rozgrzewającego rosołu? Koniecznie daj mu czas! Wywar powinien gotować się przynajmniej kilka godzin. W tym czasie cenne witaminy i składniki mineralne przenikają z warzyw do wody. Wysoka temperatura niszczy jednak witaminę C. Jak to naprawić? Posyp zupę na talerzu świeżą natką pietruszki. Aby uzyskać mniej kaloryczny rosół, przed gotowaniem usuń skórę z mięsa.
Składniki na 2 porcje rosołu:
- udka z kurczaka -2 sztuki
- marchew – 1 szuka
- pietruszka -1 sztuka
- seler – 1 kawałek
- cebula -1 sztuka
- czosnek – 1 ząbek
- przyprawy - sól, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy
- makaron – 1 porcja – 50 g
Wartość energetyczna jednej porcji: 320 kcal
Sposób przygotowania rosołu:
Mięso zalać wodą – około 3 szklanek, gotować na wolnym ogniu przez około 1 godzinę. Następnie dodać pokrojone na kawałki warzywa (dla aromatu cebulę można nieco przypiec). Dodać przyprawy. Całość gotować do miękkości mięsa i warzyw. Podawać z makronem i natką pietruszki. Zamiast makaronu możesz wykorzystać również kaszę jaglaną.
Smacznego!
Judyta MalagowskaSpecjalistka ds. żywienia
Źródła naukowe: Towaroznawstwo żywności przetworzonej – prof. Dr hab. Franciszek Świderski