Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik- jakie ma cechy?

Ektomorfik, endomorfik, mezomorfik

Jakim typem sylwetki jesteś?

Żyjemy w takich czasach, że jeśli świadomie nie odcięliśmy się od telewizora, radia i Internetu, to z pewnością obiły nam się o uszy popularne mądrości paranaukowe, np. poruszenie skrzydeł motyla w Chinach może spowodować burzę w Brazylii. Szczególnie dużo takich opowieści dotyczy tematyki dietetycznej.

Któż z nas nie słyszał kiedyś znajomego przy kości, który głosił, że on nie może być szczupły, bo jest z natury endomorfikiem

Rzadziej zdarzają się tyczkowaci chudzielcy twierdzący, że nie ważne ile zjedzą, a i tak nie są w stanie utyć, ponieważ są ektomorfikami. Z kolei wśród amatorów substancji dopingujących często możemy natrafić na legendy o tym, że suplementowali się tylko białkiem, ale mięśnie same urosły, a to dzięki mezomorficznemu typowi sylwetki.


Pierwsze klasyfikacje ludzi ze względu na cechy psychofizyczne sięgają Hipokratesa, starożytnego Greka zwanego ojcem medycyny. Podział na trzy typy sylwetki – ektomorficzną, mezomorficzną i endomorficzną to pamiątka czasów gdy w początkach XX wieku rodziła się nowoczesna psychologia.

William Herbert Sheldon, amerykański psycholog zaproponował powyższą klasyfikację w latach 40 i od samego początku budziła ona kontrowersje. Pierwotnie dotyczyła także charakteru i cech umysłowych skorelowanych z budową ciała. Sheldonowi zarzucano eugeniczne podejście do nauki o człowieku, a to właśnie wyznawcy eugeniki dali podbudowę dla nazistowskiej teorii rasowej.
Na szczęście, ewidentnie naciągane psychologiczne elementy teorii Sheldona odrzucono, a pozostała klasyfikacja somatyczna. Była ona rozwijana i uściślana przez uczniów amerykańskiego naukowca.

Dziś systematyzację typów budowy wylicza się za pomocą dopracowanych matematycznych formuł.Służy ona w kilku krajach do pomocy w doborze odpowiednich dyscyplin sportu dla młodych ludzi.

W uproszczonej wersji podział na typy sylwetek funkcjonuje w mediach jako stereotypowe skojarzenie, że ektomorfik to tyczkowaty chudzielec, mezomorfik to naturalnie umięśniony przystojniak, a endomorfik to przysadzisty grubasek.

Często możemy spotkać się z banalnymi testami na nasz rodzaj sylwetki. Warto wiedzieć, że czyste typu budowy prawie się nie zdarzają i wszyscy jesteśmy kombinacją dwóch, lub więcej odmian. Ponadto każdy człowiek, niezależnie od tego kim jest w klasyfikacji, może osiągnąć optymalną sylwetkę i kondycję. Być może endomorfikowi będzie nieco trudniej niż mezomorfikowi, ale to nie jest wymówka, żeby nie stosować zdrowej diety i nie ćwiczyć.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje