Czym smarować pieczywo?

Co wybrać masło czy margarynę

Wybierając tłuszcz do smarowania pieczywa, warto wiedzieć więcej niż można przeczytać w każdej gazecie.

Prosta czynność, którą wykonujemy każdego dnia wiąże się z ważnym wyborem dotyczącym naszego zdrowia.

Jak powstają masło i margaryna

Masło to tradycyjny tłuszcz do smarowania pieczywa, który otrzymywany jest z mleka krowiego w procesie zmaślania. Margaryna otrzymywana jest z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych i składa się z fazy tłuszczowej i wodnej. Kiedyś składnikiem fazy tłuszczowej był łój wołowy, dzisiaj stanowi ją mieszanka olejów roślinnych z obniżoną zawartością kwasów tłuszczowych i bez cholesterolu. Składnikiem fazy wodnej może być słodkie mleko, ukwaszone mleko, inny składnik mleczny lub woda. Warto wziąć pod uwagę liczne dodatki, które znajdują się w tłuszczach do smarowania. Można poruszyć kwestię barwników, przeciwutleniaczy, emulgatorów, aromatów, czy chociażby witamin.

Jeśli chodzi o barwienie, to zarówno masło, jak i margaryna mogą zawierać substancje barwiące. Masło może być barwione ze względu na sezonowe zmiany intensywności barwy tłuszczu mlecznego, w celu otrzymania typowej barwy. Jednak w tym wypadku dodawane są wyłącznie naturalne barwniki takie jak: karoten lub annato. Margaryny mogą być barwione zarówno substancjami naturalnymi jak i syntetycznymi w tym: karotenem, annato czy kurkuminą. 

Przeciwutleniacze dodawane są w celu zahamowania zmian oksydacyjnych tłuszczu. Do margaryn najczęściej dodawana jest lecytyna (E322 - fosfatydylocholina). Związek ten poprawia smak i ułatwia wiązanie wody z olejem przez co margaryny z jej dodatkiem mają mniejszą zdolność do strzelania? podczas smażenia.

Masło nie zawiera substancji emulgujących. Natomiast takie związki jak mono- lub diacyloglicerole czy estry kwasów tłuszczowych możemy znaleźć w margarynie. 

Dodatkowo masło ma swój naturalny zapach diacetylu. Zapach margaryn powstaje podczas produkcji, gdy do zakwaszenia śmietanki dodawane są kultury bakterii Streptococcus diacetilactis. Za aromat margaryn odpowiedzialny jest również dodatek gamma-laktonu. 

Jeśli chodzi o witaminy to w maśle występują one naturalnie, natomiast margaryny muszą być wzbogacane. 

Czym smarować pieczywo?

Z powyższych danych wynika, że masło zawiera same naturalne składniki i charakterystyczny maślany smak. Jednak największą zaletą masła jest jego strawność, która szacuje się na poziomie 96%. Jest ono źródłem łatwo przyswajalnych krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, które biorą udział w wielu procesach fizjologicznych ważnych dla zdrowia, w tym:

stymulują produkcję limfocytów Th, przeciwciał, leukocytów, cytokin i limfy co ma kluczowe znaczenie dla odporności organizmu,

  • stabilizują poziom glukozy we krwi, 
  • powstrzymują syntezę cholesterolu w wątrobie oraz zmniejszają stężenie we krwi cholesterolu LDL i trójglicerydów odpowiedzialnych za miażdżycę,
  • zapewniają źródło energii dla kolonocytów, 
  • obniżają pH okrężnicy, co chroni błonę śluzową przed powstawaniem polipów okrężnicy, zwiększa wchłanianie minerałów i hamuje rozwoju procesów gnilnych,
  • chronią błonę śluzową jelit przed podrażnieniami i infekcjami bakteryjnymi.

Wady masła to przede wszystkim cena, większa zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i fakt, iż łatwo się psuje. 

Podstawową wadą margaryn jest gorsza strawność. Dodatkowo zawierają sztuczne dodatki, izomery trans, a proces produkcji jest chemiczny. Bezapelacyjnymi zaletami margaryn są: cena, konsystencja oraz różnorodność. Jednak największy wpływ na wybór konsumentów zdaje się wywierać wszechobecna reklama margaryn. 


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje