Alkohol na diecie. Czy alkohol ma wpływ na naszą sylwetkę?

Alkohol na diecie

Czy wypicie drinka zaburzy efekt odchudzania ?

Czy alkohol ma wpływ na naszą sylwetkę?

Wszyscy wiedzą, że alkohol szkodzi zdrowiu, jednak czy może popsuć efekty odchudzania? Czy podczas dążenia do wymarzonej sylwetki możemy skusić się na drinka?

Dlaczego pijąc alkohol, możemy przytyć?

Alkohol jest kaloryczny i są to tak zwane puste kalorie. Nie dostarczy nam witamin, składników mineralnych ani innych substancji, których potrzebuje organizm. Każdy z nas powinien przyjąć dziennie pewną porcję kilokalorii, jednak alkohol nie jest ich dobrym źródłem. Poza tym podczas picia napojów alkoholowych mamy w nawyku podjadać. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwiększa on nasz apetyt. Często sięgamy wtedy po niezdrowe, słone i tłuste przekąski. Po wypiciu alkoholu może spaść tempo przemiany materii, pogorszyć się także nasze trawienie. Innym negatywnym zjawiskiem jest wzrost glukozy we krwi po spożyciu alkoholu. Pijąc kilka drinków, piw czy kieliszków wina (szczególnie słodkiego) glukoza długotrwale utrzymywana jest na wysokim poziomie. Szczególnie dużo węglowodanów dostarczamy organizmowi, gdy wypijamy drinki z napojami słodzonymi czy sokami.

Osoby regularnie uprawiające sport mogą odczuwać negatywne efekty picia alkoholu. Napoje z procentami utrudniają regenerację i rozbudowę mięśni, a także osłabiają kondycję. Powodują także zmęczenie i pogarszają motywację.

Po jaki alkohol najlepiej sięgać, aby nie ucierpiała nasza sylwetka?

Kaloryczność poszczególnych alkoholi:

  • Wódka czysta 50 ml ok. 110 kcal
  • Wódka słodka 50 ml ok. 130 kcal
  • Whisky 50 ml ok. 108 kcal
  • Wino białe wytrawne 120 ml ok. 80 kcal
  • Wino białe półwytrawne 120 ml ok. 90 kcal
  • Wino białe słodkie 120 ml ok. 110 kcal
  • Wino czerwone wytrawne 120 ml ok. 80 kcal
  • Wino czerwone półsłodkie 120 ml ok. 92 kcal
  • Wino czerwone słodkie 120 ml ok. 115 kcal
  • Wino Różowe 120 ml 85 kcal
  • Piwo 500 ml (w zależności od rodzaju i marki) ok. 250-300 kcal

Najbardziej kaloryczne w przeliczeniu na 1 porcję jest piwo. Najmniej wino różowe i wytrawne. Duży kieliszek wódki ma podobną kaloryczność jak wino, jednak pamiętajmy, że zazwyczaj potrzebujemy czegoś na popicie. Często decydujemy się także na kolorowe drinki. Szklanka słodkiego napoju gazowanego lub soku to ok. 100 kcal. Wypijając kilka drinków, łatwo jest przekroczyć ilość kilokalorii, a także cukru, którą możemy przyjąć w ciągu dnia.

Wino wytrawne będzie najlepszym wyborem, biorąc pod uwagę wartość kaloryczną, zawartość węglowodanów (tu niska), ale także zdrowotną. W umiarkowanych ilościach wino wytrawne, szczególnie czerwone jest źródłem cennych antyoksydantów zwalczających wolne rodniki tlenowe odpowiedzialne za procesy starzenia się komórek. Należy jednak pamiętać, że nie każdy powinien po nie sięgać. Jeśli są przeciwwskazania zdrowotne do spożywania alkoholu, to często nawet wino nie będzie dobrym wyborem.

Jak pić alkohol, żeby nie przytyć?

Alkohol wypijany okazjonalnie (raz na 1-2 tygodnie) w umiarkowanych ilościach (1-2 kieliszki wina, 1-2 piwa, czy 1-2 kieliszki wódki) nie powinien pozostawić dodatkowych centymetrów na naszych biodrach czy brzuchach. Ilość, która jest bezpieczna dla naszej sylwetki to jednak sprawa bardzo indywidualna. Składa się na nią wiele czynników m.in. nawyki żywieniowe (ilość i jakość jedzenia, którą spożywamy w ciągu dnia), aktywność fizyczna, jaką wykonujemy, skłonności genetyczne. Warto pamiętać, aby podczas picia alkoholu unikać słonych, tłustych i przetworzonych przekąsek, a także słodkich napojów i soków. Pomiędzy piciem alkoholu warto sięgać po wodę mineralną np. z dodatkiem cytryny i mięty. Pozwoli to odpowiednio nawodnić organizm. Nie należy także pić alkoholu na pusty żołądek.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje