Aquafaba-co to jest?

Aquafaba w diecie

Wykorzystanie Aquafaba w diecie

Aquafaba – pod tajemniczą nazwą kryje się zwyczajny-niezwyczajny produkt.

Przysłowiowy Kowalski nawet nie zdaje sobie sprawy, że w jego kuchni często gości aquafaba, tyle że traktowana jest raczej jako produkt uboczny i z reguły nie wykorzystuje się jej właściwości.

Aquafaba to woda po gotowanej ciecierzycy lub woda (zalewa) z puszki po cieciorce (z łac. aqua – woda, faba – fasola).

Weganie oszaleli na jej punkcie, gdy okazało się, że może być zamiennikiem białka jajka, produktu wykluczonego z wegańskiej diety. Istnieje wiele substytutów jajka, których można użyć do przygotowania wyszukanych potraw. Weganie i osoby uczulone na jajka,znają dobrze właściwości siemienia lnianego, musu jabłkowego, nasion chia, bananów czy silkentofu. Jednakże żaden z tych produktów nich nie nadaje się do zastąpienia białka w wypiekach – nie da się ich ubić na sztywną pianę, zostawiają specyficzny posmak lub nie żelują w sposób trwały. Pod tym względem aquafaba jest niezrównana.

Aquafaba składa się przede wszystkim z białek i skrobi. Jej właściwości odkryto stosunkowo niedawno, bo w roku 2012, choć eksperymentowano z nią już wcześniej.

Jednak uważa się, że to właśnie w tym roku opublikowano pierwszy przepis z jej użyciem. Francuski tenor JoëlRoessel ubił ją z cukrem na sztywną pianę i voila! – tak powstała pierwsza baza do wegańskiej bezy. To był początek wielkiej „kariery” aquafaby – pozwoliła ona weganom i osobom z alergiami pokarmowymi na wypiekanie ciast, przygotowywanie musów,tart, wegańskich makaroników, biszkoptów, a nawet majonezu.
Przymierzając się do wykorzystania aquafaby w wypiekach lub innych potrawach, warto wiedzieć, że kupując puszkę ciecierzycy, należy zwrócić uwagę, by nie była to cieciorka gotowana na parze – zalewa z tak przetworzonej ciecierzycy nie posiada pożądanych właściwości. Można, także aquafabę przyrządzić samemu w domu – wystarczy gotować ciecierzycę na wolnym ogniu do momentu, aż woda zgęstnieje i nabierze konsystencji kleiku, który tężeje po wystudzeniu.

Przyjmuje się, że z jednej puszki z cieciorką uzyskać można około 150 ml aquafaby, co odpowiada 3-4 jajkom.

Nie zrażajmy się specyficznym zapachem aquafaby – podczas ubijania, a potem podczas pieczenia zapach może się jeszcze bardziej nasilić. Jednak tuż po wystudzeniu ciasta aromat ten znika zupełnie, uwydatniając jedynie smak wypieku.
W internecie pojawia się coraz więcej przepisów na bazie aquafaby – jej właściwości – niska kaloryczność, wartość odżywcza, brak cholesterolu – powinny przekonać do eksperymentowania nie tylko wegan, ale każdego, kto dba o zdrową, urozmaiconą dietę i nie lubi nudy w kuchni.

Polecamy ciasto z cieciorką

 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje