Bilans energetyczny-jaki ma wpływ na odchudzanie?

Bilans energetyczny organizmu

Czyli co i ile jeść, aby zachować równowagę

Przeglądając strony poświęcone dietom, często można spotkać na nich sformułowania dieta na redukcję, dieta na masę, bilans kaloryczny. Spróbujmy przyjrzeć się bliżej tym pojęciom i je rozszyfrować.

Bilans kaloryczny, zwany energetycznym, to stosunek liczby kalorii spożywanej do energii wydatkowanej w ciągu dnia na aktywności życia codziennego i wysiłek fizyczny.

Aby obliczyć bilans, można skorzystać z dostępnych w Internecie kalkulatorów bilansu kalorycznego. Pamiętajmy jednak, że taki kalkulator zawiera uśrednione wyliczenia. Nie bierze indywidualnych właściwości organizmu. Gdy chcemy poznać dane dostosowane do naszego organizmu, najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Kalkulatory dostępne w Internecie podadzą nam bardzo ogóle dane.
Kalkulatory wyliczają podstawową przemianę materii, czyli liczbę kalorii, które nasz organizm potrzebuje do wykonywania podstawowych czynności życiowych. Do tej liczby należy dodać kalorie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Całkowita przemiana materii zależy od trybu życia, który prowadzimy. Osoby nieaktywne fizycznie będą miały mniej kalorii do spożycia niż osoby często uprawiające sport.
Przyjmując tyle kalorii, ile wynosi nasza całkowita przemiana materii, jesteśmy na tzw. neutralnym, zrównoważonym bilansie. Dostarczamy naszemu organizmowi dokładnie tyle, ile potrzebuje. Ani nie tyjemy, ani nie chudniemy.


Jeżeli naszym celem jest schudnąć, czyli zredukować wagę, należy osiągnąć bilans ujemny. Od całkowitej przemiany materii odejmujemy 200-300 kalorii.

Organizm chudnie, gdyż więcej energii zużywa, niż mu dostarczamy z pożywienia. Nie wolno schodzić poniżej podstawowej przemiany materii, gdyż w ten sposób możemy wyrządzić organizmowi dużo krzywdy. Dostarczenie minimalnej liczby kalorii nie spowoduje redukcji wagi, a może przyczynić się do problemów ze zdrowiem. Ludzki organizm jest bardzo mądrą maszyną, jeżeli spróbujemy go głodzić, on zacznie magazynować kalorie. Zamiast chudnąć, możemy tyć. Bardzo istotne jest, by umiejętnie zmniejszyć liczbę przyswajanych kalorii, tak by zdrowo chudnąć. Warto skorzystać z pomocy specjalisty. Należy chudnąć z głową.

Bilans dodatni to stan, gdy dostarczamy organizmowi więcej kalorii, niż wydatkujemy.

Zabieg ten służy nabieraniu kilogramów. Jeżeli naszym problemem jest niska waga, musimy zwiększyć liczbę spożywanych kalorii.
Warto podkreślić, że kaloria kalorii nie równa. Bilans energetyczny jest bardzo istotny w kształtowaniu sylwetki, ale nie jest to jedyny istotny czynnik. Należy pamiętać, że powinniśmy dostarczać organizmowi produkty nieprzetworzone, będące źródłem witamin i minerałów potrzebnych do właściwego funkcjonowania. Bardzo istotne jest to przy utrzymywaniu ujemnego bilansu kalorycznego. Jadłospis powinien dostarczać mniej kalorii, ale pożywienie powinno zapewniać jak najwięcej witamin i minerałów, by organizm nie odczuł negatywnych skutków redukcji. Celem ma być utrata zbędnych kilogramów, a nie utrata zdrowia.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje