Cukrzyca typu II nazywana jest również cukrzycą dorosłych lub insulino zależną. Rzadko przyczyną podwyższonego stężenia glukozy jest brak insuliny. Za główną przyczynę cukrzycy typu II przyjmuje się zmniejszenie wrażliwości tkanek organizmu na działanie insuliny (nazywane insulino opornością). Stężenie insuliny może być w normie. Ten rodzaj schorzenia występuje najczęściej u ludzi starszych. Niestety w dzisiejszych czasach coraz częściej rozpoznawany jest również u osób młodych, a nawet dzieci. Najczęściej cukrzycy typu II towarzyszy otyłość i nadciśnienie tętnicze. Badania wskazują, że 80 % osób cierpiących z powodu tego schorzenia charakteryzuje nadmierna masa ciała.
Objawy i rozpoznanie
Rozpoznanie cukrzycy typu II jest znacznie trudniejsze niż typu pierwszego. Dzieje się tak, ponieważ bardzo długo choroba rozwija się bezobjawowo, a pierwsze symptomy nie budzą podejrzeń chorych. Szacuje się, że połowa osób chorych na te schorzenie, nie wie o jej istnieniu. Pewna grupa osób nawet podczas utrzymujących się wysokich wartości poziomu cukru, nie odczuwa żadnych objawów. Do podstawowych objawów choroby należą:
- utrata masy ciała,
- zmęczenie,
- częste oddawanie moczu,
- wzmożone pragnienie,
- uczucie suchości w jamie ustnej.
Dodatkowo u tych pacjentów występują infekcje skórne, świąd sromu oraz zaburzenia widzenia.
Do późnych objawów, które są zarazem konsekwencją nieleczonej cukrzycy typu II, należą makroangiopatie tj. choroby dużych naczyń i mikroangiopatie tj choroby małych naczyń krwionośnych.
Do mikroangiopatii należą:
- Retinopatia - upośledzenie widzenia,
- Nefropatia - uszkodzenie nerek,
- Neuropatia - uszkodzenie nerwów obwodowych, objawiające się: owrzodzeniem kończyn dolnych, zanikiem mięśni.
Do makroangiopatii należą:
- Choroba niedokrwienna serca - dławica piersiowa, zawał
- Choroby naczyń mózgowych - udar mózgu
- Choroby naczyń obwodowych - wysiłkowy ból kończyn dolnych
Rozpoznanie cukrzycy następuje na podstawie podstawowych wyników badań: stwierdzenie cukru w moczu oraz podwyższone stężenie glukozy we krwi.
Leczenie cukrzycy typu II opiera się przede wszystkim na zmianie stylu życia. Wskazane jest zwiększenie aktywności fizycznej oraz zastosowanie odpowiedniej diety z ograniczeniem węglowodanów łatwo przyswajalnych.
Zobacz też:
Zasady żywienia kobiet z cukrzycą ciężarnych