Od smacznych i zdrowych przepisów po wydarzenia, które wspieramy!

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje

Zdrowie - to warto wiedzieć
Kwas chlorogenowy  na odchudzanie

Czy kwas chlorogenowy wspomaga odchudzanie?

Kwas chlorogenowy - zdrowy i naturalny środek odchudzający

Kiedy na półkach znaleźć można coraz więcej preparatów na odchudzanie, naturalna, a jednocześnie skuteczna substancja wydaje się być na wagę złota. O czym mowa? Kwas chlorogenowy jest jeszcze mało znany. Warto to zmienić, gdyż jego dobroczynne i prozdrowotne właściwości oscylują nie tylko wokół tematu odchudzania.

Kwas chlorogenowy – działanie

Mocą kwasu chlorogenowego jest zmniejszenie wchłaniania cukru o około 7%. Wydaje się niewiele, jednak spójrzmy na tą kwestię szerzej. Powyższe działanie występuje nie tylko u osób zdrowych, ale także u chorych na cukrzycę.

Naukowcy z University of Scranton w Pensylwanii przeprowadzili badania, które wykazały, że codzienne przyjmowanie kwasu chlorogenowego w postaci wyciągu z zielonej kawy przyczynia się do znacznego spadku stężenia glukozy we krwi. Uczestnicy badań, którym podawano największą dawkę substancji zaobserwowały najbardziej zauważalne efekty. W ciągu 22 tygodni badane osoby straciły średnio po 10% masy ciała.
Hamowanie przyswajania cukru to nie wszystko, czym może pochwalić się kwas chlorogenowy. Udowodniono, że ma także duże znaczenie w chemoprewencji nowotworów. W eksperymentach przeprowadzonych na zwierzętach wykazano wysoką skuteczność tej substancji w kwestii ochrony komórek wątroby przed szkodliwym działaniem tetrachlorku węgla oraz izotopów kadmu i kobaltu.

Kwas chlorogenowy zaliczono więc do związków chemoprewencyjnych, które blokują kancerogenezę na etapie przemian metabolicznych niektórych substancji rakotwórczych.

Co więcej, kwas chlorogenowy jest doskonałym antyutleniaczem, który skutecznie wyłapuje i dezaktywuje wolne rodniki. Mówiąc prościej, nasz bohater zapobiega tworzeniu się struktur nowotworowych i spowalnia rozwój już istniejących.

To nadal nie koniec! Kolejnym polem działania jest układ nerwowy i odpornościowy. Kwas chlorogenowy ma właściwości przeciwzapalne, a także antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Hamuje rozwój między innymi takich bakterii i grzybów, jak Escherichia coli, Candida albicans, gronkowiec złocisty czy paciorkowiec kałowy.

Kwas chlorogenowy – występowanie

Kwas chlorogenowy, zwany inaczej kwasem kawoilochinowym CGA najczęściej kojarzony jest z zieloną kawą, czyli z ziarnami kawowca przed ich wypaleniem. W czasie obróbki termicznej związek ulega rozkładowi, dlatego standardowa „mała czarna” nie może się już poszczycić posiadaniem tak dużej ilości tego związku. Kwas można jeszcze spotkać w nasionach kakaowca, surowych ziemniakach, herbacie (w tym yerba mate) oraz w wielu owocach, między innymi śliwkach, aronii, morwie, czereśniach, jabłkach, morelach i czarnych jagodach. Spore jego ilości znajdują się także w miodzie. W połączeniu z kwasem kawowym i felurowym tworzą grupę kwasów fenolowych, których stężenie w zależności od rodzaju miodu waha się w granicach od 0,3 do 103,2 mg/kg. Najbogatszymi w wymienione substancje okazują się być miody gryczany, lipowy oraz mniej spotykany miód wrzosowy.

Kwas chlorogenowy - dawkowanie

Kwas chlorogenowy staje się coraz bardziej popularny, w związku z czym w aptekach pojawia się coraz więcej preparatów i suplementów diety z nim w roli głównej. Zwykle są to produkty posiadające ekstrakt z zielonej kawy. Jeśli jednak zależy nam na naturalnej żywności i zdrowym odżywianiu, lepiej wybrać całe ziarna zielonej kawy ze sprawdzonego źródła i samodzielnie przyrządzać z nich napar. Oprócz kwasu chlorogenowego zapewni nam on pokaźną dawkę kofeiny i prozdrowotnych polifenoli.

Na koniec cenna uwaga.

Przyjmowanie kwasu chlorogenowego nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi. Na napar z zielonej kawy i zawartą w nim kofeinę powinny jednak uważać kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby z chorobami serca i nadciśnieniem.

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać