Czy warto jeść ryż?

Czy warto jeść ryż?

Ryż jest głównym składnikiem diety dla miliardów ludzi na świecie

Polska niestety nie leży nad morzami południowymi, a nad Bałtykiem. Oznacza to, że klimat mamy umiarkowany, a podstawą pożywienia rodaków są zboża - pszenica i żyto, oraz różne kasze. Wielkopolska to z kolei centrum uprawy podziemnej pomarańczy czyli ziemniaków. Z naszej perspektywy dosyć egzotyczne wydają się obyczaje kulinarne mieszkańców Azji, dla których ryż stanowi podstawę codziennej diety. I to naprawdę codziennej. 

Ryż na słodko i słono

Trudno nam sobie wyobrazić całoroczną konsumpcję obiadów złożonych przede wszystkim z ziemniaków i to jedzonych na zmianę na słodko i na słono. Tymczasem mieszkańcy Chin i Japonii nie mają problemów z taką monodietą opartą na ryżu. Niektórzy twierdzą, że biały ryż z torebki ugotowany w osolonej wodzie nie ma za bardzo smaku. To prawda, ale dzięki temu nadaje się doskonale na bazę do dań słodkich, słonych, ostrych, zup, a nawet kremów i deserów. Ponadto ryż dostępny jest w bardzo wielu odmianach, możemy więc zastąpić wersję białą ryżem brązowym, ryżem basmati, ryżem dzikim, lub np. jaśminowym. Warto wiedzieć, że ryż brązowy jest zdrowszy i smaczniejszy od białego. Zasadniczo są to takie same ziarenka, tylko że brązowy ryż został jedynie obrany z twardej łupiny, a ryż biały poddano także polerowaniu. W efekcie biała wersja to prawie sama skrobia, a brązowa odmiana zawiera także dużo zdrowego błonnika i minerałów. Dzięki wysokiej zawartości składników odżywczych ryż i jego przetwory używane są powszechnie w Azji jako domowe kosmetyki. Przykładowo woda po gotowaniu ryżu doskonale działa na cerę, a wypita pomaga na problemy żołądkowe. 

Przepis na szybki obiad z ryżem

Ryż brązowy z kurczakiem, papryką, cukinią i czarnuszką

Składniki na 1 porcję:

  • torebka ryżu brązowego
  • 1 filet z kurczaka
  • 1/3 cukinii
  • 1 papryka czerwona
  • czarnuszka
  • kurkuma
  • suszona natka pietruszki
  • sól
  • pieprz
  • olej kokosowy do smażenia
  •  

Sposób przygotowania:

Danie jest łatwe i szybkie w realizacji. Należy ugotować torebkę ryżu zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie na osobnej patelni smażymy pokrojoną w kostkę paprykę czerwoną i cukinię. Po chwili dodajemy do tego pokrojonego w kostkę kurczaka, solimy i pieprzymy. Gdy kurczak jest już usmażony dodajemy czarnuszkę, kurkumę, natkę pietruszki i ugotowany ryż. Całość mieszamy i jemy ze smakiem. 

 

 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje