Dieta dla mózgu

Dieta dla mózgu

Taki już nasz los, że każdego dnia zachodzimy w głowę po co, jak i kiedy. Pomóżmy pracy sterowni naszego ciała dzięki diecie.

Rozwój cywilizacji, nieustany pośpiech oraz szybki styl życia przyczyniły się do tego, że depresja dołączyła do chorób cywilizacyjnych. Doszło do sytuacji, że w gabinecie dietetycznym ilość pacjentów z typową chorobą dieto-zależną została niemalże zrównoważona prze ilość pacjentów cierpiących na depresję. Obserwacja ta zmusza nas do pewnych rozważań na temat diety odpowiedniej dla mózgu. Czy jesteśmy w stanie, za pomocą żywienia wyjść z życiowego dołka zanim przerodzi się on w depresję?

Centrum dowodzenia - nasz mózg

Mózg pomimo swojej małej masy względem ciała, potrzebuje bardzo dużo energii. W ciągu dnia nieustannie rejestruje oraz przetwarza docierające do nas bodźce. W nocy, gdy nasze ciało odpoczywa, nadal pracuje, segreguje, zapamiętuje oraz szufladkuje informacje z całego dnia. Sam wypoczywający mózg do działania potrzebuje energii o mocy 12 watów, a więc w ciągu doby nic nierobienia spala 260 kalorii. Zapotrzebowanie na energię zmienia się u osób pracujących głównie umysłowo.

Węglowodany - paliwo dla mózgu

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają na pracę naszego mózgu jest bez wątpienia dieta. Dostarczenie odpowiedniej ilości substancji energetycznych oraz odżywczych, może usprawnić pracę naszego mózgu. O znaczeniu węglowodanów złożonych w diecie słyszymy nieustanie. Dzięki swojej złożonej strukturze stanowią dla nas doskonałe paliwo. Porcja energii pochodząca z ich metabolizmy uwalniana jest stopniowo, co ma znaczący wpływ na naszą kondycje psychiczną. Mózg potrzebuje glukozy, ale jej nadmiar też może być szkodliwy. Jako źródło cukrów prostych wybierajmy zatem soki, owoce i warzywa zamiast słodyczy.

Dieta dla mózgu - zwróć uwagę na białko

Okazuje się, że mimo odpowiednio zbilansowanej diety pod kątem węglowodanów, możemy popaść w melancholię czy depresję. Wyżej wymienione stany charakteryzują się osłabionym metabolizmem amin mózgowych takich jak: serotonina, adrenalina, dopamina, noradrenalina. Prekursorami tych neuroprzekaźników są aminokwasy: tryptofan i tyrozyna. Źle zbilansowana dieta pod względem podaży białka, nasilony katabolizm oraz stres będą pogłębiały nasze złe samopoczucie. Idealnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do diety produktów bogatych w pełnowartościowe białko: jaja chude mięso oraz ryby.

Kwasy omega 3 i omega 6 w diecie dla mózgu

 Właściwa podaż kwasów omega 6 do omega 3 powinna wynosić około 4:1, dlatego zalecana jest duża podaż kwasu alpha linolenowego (omega 3), znajdziemy go w tłustych rybach morskich w tranie oraz w oleju lnianym (z pierwszego tłoczenia).

Witaminy i foliany - cenna pomoc w diecie dla mózgu

Istotne znaczenie w stężeniu, wytworzeniu i funkcjonowaniu neuroprzekaźników w mózgu ma także podaż folianów oraz witamin z grupy. W te witaminy bogate są produkty zbożowe, świeże warzywa, głównie zielone: brokuły, szpinak, jarmuż. Należy pamiętać, że aby każdy składnik energetyczny mógł pełnić dobrze swoje funkcje, musi być spożywany w odpowiednich proporcjach.

Podsumowując warto rzucić okiem na poniższą infografikę.

 

 
pożywki dla mózgu

Zadbaj o swoje jelita

Jak mówią naukowcy jelita to nasz drugi mózg. Te dwa organy są ściśle ze sobą powiązane, najlepszym dowodem są 'motylki w brzuchu' w sytuacjach kiedy zachodzi zaawansowany proces w naszym mózgu jakim jest zakochanie. Jelita są też barierą pomiędzy światem wewnętrznym i zewnętrznym organizmu. Kiedy jesteśmy zestresowani lub przygnębieni, słabnie naturalna bariera ochronna w ścianie jelita, która nie pozwala strawionym częściom i bakteriom przedostać się do wnętrza organizmu. Dieta bogata w błonnik, unikanie słodyczy oraz spożywanie produktów zwierających naturalne probiotyki, usprawni pracę jelit.

Kiedy dieta nie wystarcza

Bywają sytuacje, że depresja wymaga leczenia farmakologicznego. Działanie neuroleptyków lub leków antydepresyjnych polega na blokowaniu receptorów w mózgu odpowiedzialnych za wydzielanie neuroprzekaźników. Należy zwrócić uwagę na fakt, że leki same w sobie nie powodują tycia, ale przez swoje działanie wzmagają apetyt. Wzrost masy ciała pogarsza jakość życia pacjenta, wpływa negatywnie na leczenie oraz często jest powodem przerwania terapii. Bardzo istotna w utrzymaniu wagi jest edukacja żywieniowa. Zastosowanie się do zasad racjonalnego odżywiania może zminimalizować skutki terapii oraz zapobiec wielu chorobom metabolicznym. Dietoterapia przynosząca efekty wpływa znacząco na samopoczucie i dowartościowanie pacjenta, co ściśle wiąże się ze zmniejszeniem przyrostu masy ciała oraz obniżenia ryzyka wystąpienia depresji. 

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje