Od smacznych i zdrowych przepisów po wydarzenia, które wspieramy!

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje

Zdrowie - to warto wiedzieć
Dietetyk sportowy

Dietetyk sportowyArtykuł pisany pod okiem Mgr Radosław Siałkowski
Specjalista ds. żywienia

Dietetyk sportowy - co go wyróżnia? Wpływ odpowiednio dobranej diety na osiąganie dobrych wyników w sporcie.

Nie od dzisiaj wiadomo, że sposób odżywiania znajduje istotne odzwierciedlenie w funkcjonowaniu całego organizmu. Prawidłowa dieta nie jest już kojarzona wyłącznie z odchudzaniem i walką z nadprogramowymi kilogramami. Coraz częściej zwraca się uwagę na wpływ właściwego odżywiania podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Co za tym idzie, podkreślana jest rola dietetyka sportowego, nie tylko w żywieniu sportowców wyczynowych, ale także osób amatorsko uprawiających sport i prowadzących aktywny tryb życia. Jest to związane po części z rosnącym zainteresowaniem zdrowym stylem, a także z udokumentowaniem dowodów, że sposób żywienia przekłada się na osiągane wyniki w sporcie. Właściwie zbilansowany jadłospis zapewnia bowiem nie tylko prawidłowe wzrastanie czy regenerację komórek po wysiłku, ale również zwiększa ogólną wydolność organizmu.

Komu pomaga dietetyk sportowy?

Coraz więcej ludzi aktywnych fizycznie szuka pomocy u profesjonalistów. Dobry dietetyk sportowy pomaga przede wszystkim osobom, które:

  • chcą poprawić swoją wydolność,

  • pragną zwiększyć wytrzymałość,

  • marzą o osiąganiu lepszych efektów treningowych.

Dietetyk o specjalności sportowej doradza zawodowym, jak i amatorskim sportowcom, udzielając porad dotyczących kwestii żywienia oraz łączenia treningu z dietą. Na to, co jedzą muszą bowiem uważać zarówno profesjonaliści, jak i wszystkie osoby, które regularnie ćwiczą. To właśnie dlatego z dietetykami sportowymi współpracują dzisiaj już nie tylko zawodowcy, ale również ci, którzy amatorsko uprawiają różne dyscypliny sportu i którzy potrzebują starannie ułożonego jadłospisu. Z usług dietetyków korzystają także osoby systematycznie odwiedzające kluby fitness i siłownie.

Rola dietetyka sportowego

Główną rolą dietetyka dla sportowców jest ocena potrzeb żywieniowych oraz praktyk dietetycznych pod kątem możliwości ich wykorzystania w przypadku osób uprawiających sport.

Dobry dietetyk sportowy analizuje, ile składników pokarmowych, płynów oraz energii potrzebuje konkretna osoba podczas codziennych treningów, na poszczególnych etapach przygotowywania się do zawodów, bezpośrednio przed startem, a także poza sezonem. Co więcej, profesjonalista dba także o utrzymanie prawidłowej wagi swoich podopiecznych oraz układa szczegółowy plan żywienia, pozwalający zwiększać efekty ćwiczeń. Na co dzień może także oferować pomoc z zakresu takich zagadnień, jak dodatkowa suplementacja witaminami i minerałami, jej bezpieczeństwo oraz miejsce w diecie zawodowego sportowca lub osoby prowadzącej aktywny tryb życia.

Klucz do sukcesu to indywidualne podejście

W dzisiejszych czasach kluczem do zdrowia oraz osiągnięcia sukcesu jest przede wszystkim indywidualne podejście. Standardowa rola bazująca na rozpisaniu diety dla zawodnika, bez zapoznania się z jego określonymi cechami, jest najczęściej nietrafiona i nie przynosi pożądanych efektów. Jest to tym bardziej ważne, jeśli mamy na myśli osoby uprawiające różne dyscypliny sportu, których zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie się różni. W zależności od tego, czy uprawiamy dyscyplinę siłową, wytrzymałościową czy mieszaną, musimy dostarczyć organizmowi różnych witamin i minerałów.

Dobry dietetyk sportowy jest w stanie ułożyć indywidualny jadłospis, dostosowany do:

  • wieku sportowca,

  • jego masy ciała,

  • płci,

  • tempa przemiany materii,

  • sportu, który trenuje.

Profesjonalny dietetyk dla sportowców jest w stanie uwzględnić wszystkie wyżej wymienione czynniki i zaproponować taki program żywieniowy, który przyczyni się nie tylko do lepszego rozwoju mięśni, ale także pozwoli na zwiększenie wytrzymałości organizmu i osiągnięcie lepszych wyników treningowych.

A może wirtualny dietetyk sportowy?

Konsultacja elektroniczna może być równie skuteczna, jak bezpośredni kontakt z dietetykiem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalisty za pośrednictwem sieci, zwłaszcza, że dietetyk sportowy online umożliwia otrzymanie fachowo ułożonego jadłospisu bez wychodzenia z domu. Jeśli więc cenisz swój czas, wiele pracujesz lub intensywnie trenujesz, taka opcja stanowi idealne rozwiązanie. Podczas wirtualnej opieki możesz liczyć na taki sam kontakt, jaki ma klient podczas kuracji stacjonarnej (email, telefon), tak często, jak tego potrzebuje.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem Mgr Radosław Siałkowski
Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe:

Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać