Dietetyk sportowy

Dietetyk sportowy - pomoc przy doborze diety dla każdego aktywnego sportowca

Dietetyk sportowy - co go wyróżnia? Wpływ odpowiednio dobranej diety na osiąganie dobrych wyników w sporcie.

Dieta w sporcie - jak pomaga w tym dietetyk sportowy?

 Sport uprawiamy z wielu różnych powodów. Jedni robią to dla zdrowia lub dla poprawy samopoczucie i kondycji. Innym pomaga on zrzucać zbędne kilogramy lub zupełnie odwrotnie – zyskać parę kilogramów w postaci tkanki mięśniowej. Jeszcze inni uprawiają sport po prostu dla przyjemności, z chęci przynależenia do grupy lub w celach zarobkowych.

Praktycznie każda dyscyplina sportu wymaga od nas energii. Także gra szachy, ponieważ intensywne myślenie zużywa więcej kalorii niż mogłoby nam się wydawać. Aby móc w sposób bezpieczny i z zadowalającymi efektami uprawiać swoją ulubioną dyscyplinę należy dostarczyć odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów, które wspólnie odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Nie istnieje niestety coś takiego jak uniwersalny plan żywieniowy, który idealnie sprawdzi się w przypadku każdego sportowca. Dlatego właśnie dietetyk sportowy jest obok trenera i fizjoterapeuty kluczową osobą, która może pomóc w osiągnięciu szczytu formy sportowej.

Dietetyk sportowy - co go wyróżnia?

Dietetyk sportowy to osoba, która zajmuje się prowadzeniem sportowców pod kątem ich odżywiania. Odżywianie w sporcie uznawane jest za jeden z trzech głównych czynników mających wpływ na wyniki osiągane przez zawodników. Dwa pozostałe to trening i regeneracja. Z kolei szybkość regeneracji także uzależniona jest między innymi od dostarczonej ilości i jakości pokarmu. Nic więc dziwnego, że dietetyka sportowa stała się jednym z ważniejszych elementów branych pod uwagę podczas szkolenia zawodowych sportowców.

Nie od dzisiaj wiadomo, że sposób odżywiania znajduje istotne odzwierciedlenie w funkcjonowaniu całego organizmu. Prawidłowa dieta nie jest już kojarzona wyłącznie z odchudzaniem i walką z nadprogramowymi kilogramami. Coraz częściej zwraca się uwagę na wpływ właściwego odżywiania podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Co za tym idzie, podkreślana jest rola dietetyka sportowego, nie tylko w żywieniu sportowców wyczynowych, ale także osób amatorsko uprawiających sport i prowadzących aktywny tryb życia. Jest to związane po części z rosnącym zainteresowaniem zdrowym stylem, a także z udokumentowaniem dowodów, że sposób żywienia przekłada się na osiągane wyniki w sporcie. Właściwie zbilansowany jadłospis zapewnia bowiem nie tylko prawidłowe wzrastanie czy regenerację komórek po wysiłku, ale również zwiększa ogólną wydolność organizmu.

Dietetyk sportowy - jaki jest jego cel?

Celem dietetyka sportowego niezależnie od tego czy współpracuje on z amatorami czy ze sportowcami wyczynowymi jest przygotowanie planu żywieniowego w oparciu o charakter uprawianej dyscypliny, indywidualne zapotrzebowanie energetyczne, cel diety, preferencje smakowe oraz różnego rodzaju nietolerancje lub alergie pokarmowe. Dobrze skrojony plan żywieniowy, który będzie konsekwentnie stosowany przyspieszy regenerację, zbuduje masę mięśniową lub zniweluje tkankę tłuszczową oraz pozwoli z większą ilością energii podejść do kolejnych treningów lub zawodów.

Komu pomaga dietetyk sportowy?

Coraz więcej ludzi aktywnych fizycznie szuka pomocy u profesjonalistów. Coraz większa świadomość wśród sportowców sprawia, że w ich życiu obecni są dietetycy sportowi, psychologowie sportowi czy trener personalny.

Dobry dietetyk sportowy pomaga przede wszystkim osobom, które:

  • chcą poprawić swoją wydolność,
  • pragną zwiększyć wytrzymałość,
  • marzą o osiąganiu lepszych efektów treningowych.

Dietetyk sportowy – dla kogo?

Jak już wspominaliśmy dietetyka sportowa to dziedzina wiedzy istotna dla każdego rodzaju sportowca. Nie ma znaczenia czy mówimy o diecie w sportach wytrzymałościowych, siłowych czy szybkościowych. Każdy sportowiec może i powinien korzystać z pomocy dietetyka. W dobie Internetu nie jest trudno znaleźć specjalistę, który posiada doświadczenie w pracy ze sportowcami z danej dyscypliny. Może to być dietetyk sportowy online lub działający stacjonarnie. Współpraca online daje nam na znacznie szerszy wybór wśród specjalistów niż gdybyśmy skupili się jedynie na tych pracujących w naszym regionie.

Dietetyk sportowy online co prawda nie sprawdzi naszej wagi, ilości tkanki tłuszczowej, wody, mięśni, tłuszczu wisceralnego, itp., ale w przypadku sportowców są to zazwyczaj parametry drugorzędne. Wyjątek stanowią tu kulturyści i osoby odchudzające się, które poprzez sport chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Dietetyk sportowy doradza zawodowym, jak i amatorskim sportowcom, udzielając porad dotyczących kwestii żywienia oraz łączenia treningu z dietą. Na to, co jedzą muszą bowiem uważać zarówno profesjonaliści, jak i wszystkie osoby, które regularnie ćwiczą. To właśnie dlatego z dietetykami sportowymi współpracują dzisiaj już nie tylko zawodowcy, ale również ci, którzy amatorsko uprawiają różne dyscypliny sportu i którzy potrzebują starannie ułożonego jadłospisu. Z usług dietetyków korzystają także osoby systematycznie odwiedzające kluby fitness i siłownie.

Rola dietetyka sportowego przy aktywności fizycznej

Główną rolą dietetyka sportowego jest ocena potrzeb żywieniowych oraz praktyk dietetycznych pod kątem możliwości ich wykorzystania w przypadku osób uprawiających sport.

Dobry dietetyk sportowy analizuje, ile składników pokarmowych, płynów oraz energii potrzebuje konkretna osoba podczas codziennych treningów, na poszczególnych etapach przygotowywania się do zawodów, bezpośrednio przed startem, a także poza sezonem. Co więcej, profesjonalista dba także o utrzymanie prawidłowej wagi swoich podopiecznych oraz układa szczegółowy plan żywienia, pozwalający zwiększać efekty ćwiczeń. Na co dzień może także oferować pomoc z zakresu takich zagadnień, jak dodatkowa suplementacja witaminami i minerałami, jej bezpieczeństwo oraz miejsce w diecie zawodowego sportowca lub osoby prowadzącej aktywny tryb życia.

Kulturysta pod opieką dietetyka sportowego (źródło unsplash.com)

Dietetyka sportowa - dieta przy aktywności fizycznej

Dieta w sportach wytrzymałościowych czy siłowych znacznie różni się od klasycznego jadłospisu osoby, która nie uprawia regularnie sportu. Największa różnica dotyczy ilości spożywanych kalorii, a także składu posiłków około treningowych. Dietetyk sportowy powinien dopasować plan żywienia w taki sposób, aby spożywane posiłki szybko uzupełniły zużyty glikogen oraz ochroniły mięśnie przed katabolizmem. 

Odżywianie w sporcie opiera się zazwyczaj na 4 do 6 posiłkach dziennie. Większa ilość posiłków to mniejsze porcje, a co za tym idzie mniejsze obciążenie układu trawiennego. Ma to kluczowe znacznie wśród sportowców trenujących dwa razy dziennie, którym łatwiej jest dostarczyć zaplanowaną ilość kalorii, jeśli podzielą ją sobie na mniejsze porcje.

Klucz do sukcesu to indywidualne podejście

W dzisiejszych czasach kluczem do zdrowia oraz osiągnięcia sukcesu jest przede wszystkim indywidualne podejście. Standardowa rola bazująca na rozpisaniu diety dla zawodnika, bez zapoznania się z jego określonymi cechami, jest najczęściej nietrafiona i nie przynosi pożądanych efektów. Jest to tym bardziej ważne, jeśli mamy na myśli osoby uprawiające różne dyscypliny sportu, których zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie się różni. W zależności od tego, czy uprawiamy dyscyplinę siłową, wytrzymałościową czy mieszaną, musimy dostarczyć organizmowi różnych witamin i minerałów.

Dobry dietetyk sportowy jest w stanie ułożyć indywidualny jadłospis, dostosowany do:

  • wieku sportowca,
  • jego masy ciała,
  • płci,
  • tempa przemiany materii,
  • sportu, który trenuje.

Profesjonalny dietetyk dla sportowców jest w stanie uwzględnić wszystkie wyżej wymienione czynniki i zaproponować taki program żywieniowy, który przyczyni się nie tylko do lepszego rozwoju mięśni, ale także pozwoli na zwiększenie wytrzymałości organizmu i osiągnięcie lepszych wyników treningowych.

Nie zwlekaj i skontaktuj się z dietetykiem sportowym już teraz! Dietetyk sportowy Radosław Siałkowski

A może dietetyk sportowy online?

W ostatnich latach usługi online stały się bardzo popularne. Największa w tym zasługa pandemii, która mocno popchnęła nas do świata Internetu. Na popularności zyskał także dietetyk sportowy online. Można śmiało stwierdzić, że dietetyka sportowa najlepiej ze wszystkich dziedzin dietetyki odnalazła się w świecie online. Wynika to pewnie z faktu, że sportowcy są znacznie bardziej konsekwentni, przyzwyczajeni do żmudnej pracy i zorientowani na celu niż osoby, które przychodzą do dietetyka z powodu nadwagi czy pojawienia się różnego rodzaju jednostek chorobowych. Chociaż bywają oczywiście wyjątki we wszystkich grupach.

Korzystanie z usług dietetyka sportowego online nie różni się w znaczący sposób od klasycznej wizyty w gabinecie. Nie wykonamy co prawda badań antropometrycznych ciała, ale jeśli celem sportowca jest poprawa wyników sportowych to bez problemu możemy się bez nich obyć. Pozostałe elementy wizyty są takie same, a nawet bardziej wygodne. Możemy odbyć wizytę w zaciszu własnego domu, bez długich dojazdów, stania w korkach i planowania jak pogodzić jednego dnia pracę, trening, obowiązki domowe i popołudniową wizytę u dietetyka sportowego.

Zachęcamy do skorzystania z usług naszego dietetyka sportowego online.

Konsultacja elektroniczna może być równie skuteczna, jak bezpośredni kontakt z dietetykiem. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalisty za pośrednictwem sieci, zwłaszcza, że dietetyk sportowy online umożliwia otrzymanie fachowo ułożonego jadłospisu bez wychodzenia z domu. Jeśli więc cenisz swój czas, wiele pracujesz lub intensywnie trenujesz, taka opcja stanowi idealne rozwiązanie. Podczas wirtualnej opieki możesz liczyć na taki sam kontakt, jaki ma klient podczas kuracji stacjonarnej (email, telefon), tak często, jak tego potrzebuje.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje