Jak głód wpływa na zachowanie

Jak głód wpływa na zachowanie

Głód powoduje zmiany zachowania i w większości przypadków jest przyczyną niepowodzenia prób odchudzania się poprzez głodzenie.

Uczucie głodu ma niezwykły wpływ na zachowanie człowieka. Głód jest stanem powiązanym z niedoborem pożywienia, a więc składników pokarmowych, które wiąże się z wystąpieniem popędu ukierunkowanego na pobieranie pokarmu. U podłoża wystąpienia tego uczucia, leży obniżenie stężenia glukozy we krwi, która rejestrowana jest w ośrodku głodu i sytości zlokalizowanym w podwzgórzu. Długotrwały głód spowalnia wzrost i rozwój organizmów. Efektem jest szeroko rozumiana apatia. W wyniku głodu może dochodzić nawet do śmierci. 

Jak głód wpływa na nasze zachowanie?

Przeprowadzone na studentach badanie na Uniwersytecie w USA miało dramatyczny przebieg. U wszystkich ochotników stosujących dietę ubogo energetyczną myślenie skupiało się jedynie na jedzeniu. Rozmowy rzadko dotyczyły innych tematów. Czytali książki kulinarne lub zaczęli zbierać przepisy. Część z nich udała się na studia związane z żywieniem, a część chciała zająć się sztuką kulinarną, równocześnie porzucając studia i swoje plany zawodowe. Oznacza to, że temat jedzenia zawładnął ich życiem intelektualnym i emocjonalnym. Podobne objawy występują u osób, które nie są poddane żadnym badaniom, jedynie same zmuszają swój organizm do 'głodowania'. Zastanówmy się, czy jak jesteśmy głodni, możemy spokojnie myśleć o czymś innym? Niestety badania wskazują, że 'na głodnego' jesteśmy mniej wydajni i odczuwamy liczne niepożądane objawy. 

Podczas głodzenia następują wyraźne zmiany osobowości. Osoby głodne charakteryzuje zwiększona irytacja i agresja. Zatraceniu ulegają więzy emocjonalne. Gdy uczucie głodu trwa dłuższy czas, najczęściej posiłek jest spożywany w samotności. Zmienia się w rytuał. Ilość pożywienia proporcjonalnie wzrasta, do długości oczekiwania na konsumpcję. Dodatkowo badania potwierdzają, że przez głodzenie zanikają potrzeby towarzyskie i seksualne. Zmniejsza się zdolność do wyrażania jakichkolwiek uczuć. Często utracone zostaje poczucie humoru. Osoba głodna jest apatyczna i ponura. Dodatkowo takie osoby w różnych sytuacjach społecznych objawiają brak taktu. Jest to szczególnie widoczne u osób cierpiących z powodu anoreksji. Są to osoby niezwykle wycofane, które podczas większości rozmów wracają do tematów dotyczących jedzenia czy odchudzania. U osób głodzonych częściowo, to znaczy tych, które 'nie mają czasu' spożyć posiłku, wahania nastroju pojawiają się tylko w chwilach odczuwania głodu.

Diety 'głodowe' - czemu zawodzą

Podczas głodzenia następują również zmiany chemiczne, które wynikają z braku dostarczenia substancji odżywczych. Dlatego mózg zwiększa wrażliwość na tematy żywieniowe. Człowiek ma wówczas znaleźć i dostarczyć pokarm w celu wytworzenia energii do działania. Organizm sam selektywnie dobiera informacje, które pozwolą na zaspokojenie podstawowej potrzeby jaką jest dostarczenie pokarmu. Dlatego u osób, które stosują 'głodówki' występują obsesje myślowe dotyczące żywienia. Potrafią bez przerwy liczyć kilokalorie, a w konsekwencji popadają w przykre stany psychiczne. Wreszcie nie wytrzymują okresu trwania reżimu dietetycznego i objadają się bez pamięci.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje