Jak zrobić zdrowy i smaczny sos do pizzy?

sos dietetyczny do pizzy

Sposób na zdrowy i szybki sos z pomidorów

Podobno są na świecie ludzie, którzy nie lubią pomidorów. Ciekawe jak radzi sobie mieszkaniec Włoch, który ma awersję do tych wspaniałych warzyw. Prawdopodobnie może stołować się tylko w kawiarniach, bo w każdej restauracji i pizzerii napotka dania z mniejszym, lub większym udziałem pomidorów. Nie na darmo w polskich sklepach puszki pomidorów z włosko brzmiącymi nazwami są z zasady o co najmniej złotówkę droższe. Najbardziej włoskie dania to pizza i pasta (czyli makaron) a każde z nich najlepiej smakuje z odpowiednio przyprawionym sosem pomidorowym. 

Pomidory świeże, z puszki czy koncentrat 

Prawdziwy sekret włoskiej pizzy to wykorzystanie prostych składników, ale za to najwyższej jakości. Ta zasada dotyczy ciasta, a także sosu pomidorowego, który jest obowiązkowym elementem pizzy. Wszelkie białe sosy oparte o śmietanę to dla ortodoksów kulinarnych profanacja. W idealnych warunkach zdrowy i smaczny sos do pizzy powinien być przygotowany ze świeżych pomidorów wygrzanych w letnim słońcu. Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, a pomidory sprzedawane poza sezonem są raczej anemiczne w smaku i żylaste, lepiej wykorzystać puszkę pomidorów, które dorastały latem i mają w sobie ten słoneczny blask. (Po włosku pomidor to pomodoro. A pomod'oro to dosłownie złote jabłko!) W naszym kraju wciąż drogie są tzw. passaty czyli gotowe przeciery pomidorowe o nieco rzadszej konsystencji i zazwyczaj od razu doprawione ziołami. We Włoszech takie przeciery służą za idealną bazę do sosów na pizzę i makarony. W Polsce za to powszechnie dostępne i tanie są koncentraty pomidorowe w słoiczkach, o stężeniu około 30%. Najtańsze pizzerie robią z takiej bazy sosy do pizzy, ale nie jest to polecana metoda. Dobrym pomysłem jest za to dodanie jednej łyżeczki koncentratu do sosu przygotowywanego z pomidorów świeżych lub puszkowanych.

Przepis na szybki i zdrowy sos do pizzy 

Gdy już wiemy jak wybierać podstawowy składnik sosu możemy przystąpić do gotowania. Pozostałe potrzebne ingrediencje to:

  • 1 puszka pomidorów w kawałkach lub 4 średniej wielkości świeże pomidory (tylko latem)
  • garść świeżej bazylii
  • świeżo zmielony pieprz
  • szczypta soli
  • 1/3 łyżeczki cukru
  • szczypta ziół prowansalskich
  • 3 łyżki oliwy
  • łyżeczka koncentratu pomidorowego

Sposób przygotowania:

Świeże pomidory trzeba obrać ze skórki i usunąć gniazda nasienne. Najłatwiej pozbyć się skórek wsadzając pomidory do miski i zalewając je na minutę wrzątkiem. Obrane pomidory (lub puszkowe) wrzucamy wraz z pozostałymi składnikami do blendera. Miksujemy całość na jednolitą masę i przelewamy do garnka. Sos powinien się zagotować, a następnie bulgotać delikatnie na małym ogniu przez około 30 minut. Raz po raz powinniśmy przemieszać zawartość, ale nie za często. Na dnie garnka dochodzi bowiem do karmelizacji cukrów zawartych w pomidorach, a także powstaje likopen. Karmelizacja daje pyszny smak, a likopen to związek o silnych właściwościach antyoksydacyjnych. Gdy sos uzyska w miarę gęstą konsystencję możemy zakończyć gotowanie. 


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje