5 najczęściej popełnianych błędów podczas odchudzania ? Jak ich uniknąć?

Błędy w odchudzaniu

O czym pamiętać w trakcie odchudzania, a czego się wystrzegać?

Podejmujesz pełne motywacji zadanie schudnięcia. Trzymasz się diety, starasz się unikać słodyczy i Fast foodów, zwiększyłeś aktywność fizyczną, a waga stoi w miejscu. Zamiast porzucać nadzieje na zgubienie kilogramów i wrócić do starego trybu życia zastanów się, czy 5 najczęściej popełnianych błędów podczas odchudzania nie dotyczy właśnie Ciebie. 

Przyjmujesz zbyt małą ilość kalorii i jesz nieregularnie

Nie jest tak, że aby schudnąć trzeba mniej jeść. To myślenie starodawne i bardzo niezdrowe, które nawet jeśli zadziała, to szybko przyniesie efekt jojo. Przede wszystkim dostarczanie zbyt małej ilości kalorii prowadzi do spowolnienia metabolizmu. Pierwsze kilka dni są zadowalające, jednak po dłuższym czasie nam zaczyna doskwierać brak energii i senność, a organizm czuje się zagrożony i zaczyna gromadzić tkankę tłuszczową. Zdecydowanie nie o to nam chodzi. 

Regularne posiłki przyzwyczajają nasz organizm, że o określonej porze dostanie swoją dawkę energii, dzięki czemu nie musi gromadzić jej „na zapas”. Zjadamy mniejsze porcje, lecz częściej. Nie mamy napadów głodu, które są przyczyną objadania się aż do bólu brzucha, a dodatkowo nie ulegamy pokusie podjadania. 

Pijesz za mało wody lub zamieniasz ją na słodzone napoje

Nie zdajemy sobie sprawy, jak ważna jest woda dla naszego organizmu. Jej regularne picie zmniejsza uczucie głodu, wspomaga trawienie i transport składników odżywczych, usuwa toksyny, a przede wszystkim przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Zaznaczmy jednak, że nie chodzi tu o wypicie po litrze wody 2 razy dziennie. Najlepiej butelkę mieć zawsze pod ręką i co chwilę wypijać 2-3 łyki. 

Mówiąc o wodzie, mamy na myśli WODĘ, nie kawę, herbatę, colę, czy nawet świeżo wyciskany sok owocowy. Oczywiście o ile słodzone napoje są całkowitą porażką dietetyczną, o tyle sok ze świeżych owoców, zielona herbata czy filiżanka kawy mogą nawet pomóc naszej diecie. Ważne jednak, aby pamiętać, że podstawowym płynem ma być woda. Jeśli nie możemy przekonać się do jej smaku, dodajmy plasterek cytryny, miętę czy pokrojone owoce.

Śpisz zbyt krótko

Co ma sen do masy ciała? Bardzo dużo! Badania są jednoznaczne: osoby, które nie wysypiają się wystarczająco, tyją dwa razy szybciej niż te dbające o długość snu. Naukowcy udowodnili, że odpowiadają za to hormony uczucia sytości i głodu. Ich poziomy w przypadku 5 godzin snu znacznie różniły się od poziomów w sytuacji, gdy osoba spała 8 godzin. 

Inny, bardziej przyziemny argument jest taki, że gdy śpimy – nie jemy. Natomiast buszując dodatkowe 3 godziny zwykle łapie nas głód i podjadamy. 

Pijesz alkohol

O ile smakowe piwa wydawać się mogą rozpuszczonym cukrem, o tyle co złego może być w wódce, winie czy warzonym piwie? Przeciwnikiem tracenia kilogramów jest sam alkohol etylowy. Pobudza apetyt, bo przecież trzeba czymś zagryźć, spowalnia metabolizm oraz jest bardzo kaloryczny: 1g alkoholu to aż 7kcal. Oczywiście są „lepsze” i „gorsze” napoje alkoholowe. Do tych najmniej zalecanych na diecie zalicza się piwo. Nie ma tam żadnych substancji odżywczych, a wypicie kilku to już połowa dziennego zapotrzebowania energetycznego. Oczywiście lampka wina wytrawnego od czasu do czasu działa zdrowotnie, jednak trzeba zachować tu duży umiar. 

Nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D

Ostatnim z popularnych błędów popełnianych przy odchudzaniu jest brak odpowiedniej suplementacji witaminy D. Przypomnijmy, że witamina ta nazywana jest witaminą słońca. Powstaje na skutek ekspozycji skóry na działanie promieni UV, które przetwarzają cholesterol obecny w naszym ciele właśnie na witaminę D. Innym jej źródłem mogą być ryby morskie oraz jaja. Jednak pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę jest dość trudne. Ilość witaminy D we wspomnianych pokarmach jest bardzo mała. Dlatego ich spożycie jest jedynie dodatkiem, a nie dietą w pełni uzupełniającą poziom witaminy słońca. O ile latem długie przebywanie na słońcu może zapewnić odpowiedni poziom, o tyle zimą jest to niemal niemożliwe. Dlatego nie bójmy się suplementować witaminę D. 

Co jeszcze negatywnie wpływa na odchudzanie?

Wspomniane 5 najczęstszych błędów popełnianych przy odchudzaniu to aspekty, o których mało kto myśli podczas stosowania diety. Pozostaje cały zestaw negatywnie działających czynności, które są dość oczywiste, a z których ciężko nam zupełnie zrezygnować podczas tracenia kilogramów. Zaliczyć do nich można posiłki jedzone na mieście. Nie zawsze mamy przecież wenę i chęci do gotowania, a czasem chcemy coś uczcić wychodząc do restauracji. Tam czeka na nas kuszące menu, które rzadko w pełni informuje o wszystkich składnikach. I tak niesprzyjające odchudzaniu substancje czają się między innymi w deserach, napojach oraz sosach. Nie chcąc zaprzepaścić trudu odchudzania wybierzmy nie mniej smaczne restauracje, których składu potraw jesteśmy bardziej pewni. 

Nie daj się także zwieść głodówkom oferującym bardzo szybką utratę kilogramów albo nie popadnij w zbyt intensywne treningi. Oba aspekty działają wykańczająco na organizm i nie mają nic wspólnego z racjonalnym odchudzaniem.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje