Akrylamid

Akrylamid

Uważaj z ilością czipsów, paluszków czy ciasteczek, które zjadasz. Ten niebezpieczny związek jest przyczyną wielu schorzeń w tym raka.

Chipsy, paluszki, ciasteczka często znajdują się na stołach w czasie domowych spotkań w gronie znajomych. Zawierają one spore ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, cukru, soli, które przyczyniają się do występowania chorób cywilizacyjnych takich, jak chociażby otyłość, cukrzyca typu 2 czy choroby układu krążenia. 

Oprócz wyżej wymienionych składników pokarmowych, w tego typu produktach znajduje się również akrylamid. Substancja ta powstaje na skutek smażenia, pieczenia czy grillowania, głównie produktów, które zawierają w swoim składzie dużą ilość węglowodanów. Do organizmu akrylamid może przedostawać się głównie drogą pokarmową jak również oddechową, ponieważ znajduje się on również w dymie papierosowym.

Największe ilości akrylamidu występują w takich produktach jak:

  • chipsy ziemniaczane od 50 do ok 3500 ug/kg,
  • frytki do 3500 ug/kg,
  • tosty do 3200 ug/kg,
  • chrupki kukurydziane do 2400 ug/kg,
  • różnego rodzaju ciastka 30 ug/kg a 3200 ug/kg,
  • płatki śniadaniowe ok. 1346 ug/kg,
  • pieczywo chrupkie ok. 740 ug/kg,
  • kawa 170 ug/kg do 230 ug/kg,
  • chleb ok. 20 ug/kg.

Wiele badań, które zostały przeprowadzane na zwierzętach wskazuje na kancerogenny, neurotoksyczny i mutagenny działanie akrylamidu. W 1994 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem przyporządkowała akrylamid do związków prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi.

Wyznaczono również, normy spożycia akryloamidu w diecie, aczkolwiek na etykietach opakowań, nie ma informacji o tym, ile dany produkt zawiera tego związku. 

Należy z rozsądkiem podchodzić do tego tematu i zwyczajnie ograniczać w codziennej diecie spożywanie tego typu produktów lub wybierać takie, które są mniej przypieczone, odkrawać te fragmenty produktu, które pokryte są nadmiernie brązową skórką.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje