CZOSNEK
Jest rośliną o udokumentowanym i powszechnie znanym działaniu leczniczym. W swoim składzie posiada składniki aktywne, które:
- mają właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
- obniżają stężenie cholesterolu
- obniżają ciśnienie krwi
- posiadają działanie antyoksydacyjne
Najbardziej aktywny jest świeżo rozdrobniony czosnek, poddany obróbce termicznej traci niektóre ze swoich właściwości. W kuchni możemy go używać m.in. jako przyprawy do mięs, dodatek do wędlin, zup i warzyw. Przyda się także przy przygotowywaniu kiszonek i marynat.
Czosnek należy spożywać jednak z umiarem, w nadmiernych ilościach (powyżej 2 ząbków na dzień) może powodować podrażnienie układu pokarmowego i wywołać reakcję nietolerancji. Powinny go także unikać osoby z chorobami wątroby i nerek, a także kobiety w ciąży oraz dzieci do 10 miesiąca życia.
IMBIR
Jest złotym środkiem na wzmocnienie odporności. Jego prozdrowotne właściwości są znane od lat. Działa przeciwzapalnie, stosowany jest przy zapaleniu stawów, zapaleniu oskrzeli oraz pobudza motorykę przewodu pokarmowego. Badania wykazują, że dzięki dużej zawartości polifenoli i witaminy C imbir ma znakomite właściwości przeciwutleniające.
Jak stosować imbir?
Korzeń imbiru doskonale nadaje się do pzygotowania naparu przez co uwolnimy zawarte w nim olejki eteryczne, Tarty może być świetnym dodatkiem do herbaty, suszony zaś to podstawowa przyprawa w kuchni indyjskiej :)
Pamiętajcie lepiej zapobiegać niż leczyć. Zwiększona dawka witaminy C, rozgrzewający i przeciwzapalny imbir najlepiej stosować profilaktycznie zanim dopadnie nas choroba.
Przekonaliśmy was do tego aby zaprzyjaźnić się z czosnkiem i imbirem?