Kiedy nie jeść czosnku?

Kiedy nie jeść czosnku?

Czosnek jest warzywem bardzo zdrowym i posiada wiele przydatnych właściwości wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Jest niezastąpionym dodatkiem w kuchni i... może mieć na nas zły wpływ.

Czosnek jest warzywem bardzo zdrowym i posiada wiele przydatnych właściwości wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Jest niezastąpionym dodatkiem w kuchni i? może mieć na nas zły wpływ. Mimo wszystkich zalet, które go opisują warto wiedzieć, kiedy jedzenie czosnku może być najlepszym pomysłem. 

Przeciwwskazania dotyczące spożywania czosnku

Ze względu na układ trawienny i immunologiczny dziecka nie zaleca się przesadnego spożycia czosnku przez mamy karmiące piersią.

Bardzo bogaty skład czosnku może kolidować z przyjmowaniem leków. Duże ilości mikroelementów czy składników aktywnych to powód, dla którego warto zapytać lekarza o możliwość konsumpcji warzywa w trakcie kuracji potwierdzając, że nie dojdzie do niepotrzebnych interakcji ze składnikami leków.

Ze względu na właściwości zmniejszające krzepliwość krwi czosnek stanowi naturalną ochronę przed zakrzepami, które mogą być przyczyną zawału serca bądź wylewu. Z tego względu nie zaleca się jedzenia czosnku podczas przyjmowania substancji (np. leków) zmniejszających krzepliwość krwi. Dzięki temu zabezpieczymy się przed niepożądanymi krwotokami.

Osoby mające problemy z niskim ciśnieniem nie powinny ze względu na swój stan spożywać dużych ilości warzywa, które je dodatkowo obniża.

Słaby, delikatny żołądek to kolejne przeciwwskazanie na liście. Czosnek może mieć wpływ na pojawienie się ostrej zgagi czy wymiotów.

Uwaga dla cukrzyków. Czosnek przez swe właściwości może wzmóc działanie leków regulujących zawartość glukozy we krwi a zatem zaburzyć jej pożądany poziom.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje