Na czym polega dieta Dukana?
Dieta Dukana opiera się na tym, że w codziennej diecie zwiększona jest ilość białka. Wiele osób mówi o niej zwyczajnie, dieta białkowa, proteinowa czy dieta wysokobiałkowa. Składa się ona z kilku etapów. Każdy z nich znacząco różni się od siebie. Aby prawidłowo prowadzić omawianą dietę, nie należy przeskakiwać pomiędzy kolejnymi etapami.
Faza 1 diety Dukana to tzw. Faza uderzeniowa. Polega ona na tym, że należy spożywać tylko i wyłącznie produkty zawierające wysoką ilość białka. Będą to na przykład chude mięsa, ryby, podroby, owoce morza, jaja czy chudy nabiał. Ten etap powinien trwać od 5 do 10 dni.
Faza druga polega na spożywaniu naprzemiennie protein (białek) oraz protein z warzywami. Zmiany powinny odbywać się co 5 -7 dni. Nie ma jasno określonego czasu stosowania tej fazy. Powinien to być taki czas, który pozwoli Ci na uzyskanie masy ciała, którą założyłeś sobie na samym początku. Nowością w tej fazie jest spożywanie warzyw, jednak nie każde z nich powinno być wybierane. Z diety należy wyłączyć warzywa skrobiowe, takie jak np. ziemniaki, bataty, awokado czy karczochy.
Faza trzecia nazywa się kuracją utrwalającą wagę. Ten etap powinien trwać 10 dni na każdy utracony wcześniej kilogram. W tej fazie można dodatkowo spożywać np. 2 kromki chleba pełnoziarnistego, 1 porcję owoców, sera. Dodatkowo w tygodniu mogą pojawić się 2 porcje produktów skrobiowych.
Zadaniem czwartej fazy jest ostateczna stabilizacja. Na tym etapie stosuje się dietę proteinową z fazy pierwszej przez jeden dzień w tygodniu.
Przez wszystkie etapy należy pić dużą ilość wody.
Kaloryczność nie jest ustalona. Powinno zjadać się tyle, aby nie czuć głodu i jednocześnie nie się przejadać. W diecie nie powinny pojawiać się słodycze, słone przekąski czy produkty typu fast food.
Efekty diety Dukana po 2 tygodniach
Wszystko zależy od tego, z jaką masą ciała startujesz na samym początku. Osoby z niewielką nadwagą stracą około 3 kg, natomiast te, u których występuje otyłość olbrzymia od 4 do 5 kg. To dużo, ale w przypadku rezygnacji z diety Dukana, kilogramy z pewnością szybko powrócą. Może okazać się, że przybędzie ich więcej niż na samym początku.
Dieta Dukana przepisy
Dieta jest monotonna, praktycznie codziennie jesz to samo. Za to przygotowywanie posiłków, nie powinno sprawiać problemów. Mała ilość produktów oznacza mało czasu spędzonego na przygotowaniu posiłków. W kolejnych etapach jadłospis w diecie Dukana jest nieco bardziej rozbudowany. Częściowo będzie przypominać posiłki spożywane dotychczas.
Przeciwwskazania do stosowania diety Dukana.
Dieta Dukana nie jest wskazana dla osób, które borykają się z zaparciami, ponieważ występuje w niej mało błonnika. Osoby zmagające się z niewydolnością nerek, niezależnie od tego, z którym stopniem niewydolności będziemy mieć do czynienia, nie mogą stosować tej diety. Głównym zaleceniem jest ograniczenie białka, a dieta Dukana jest wysokobiałkowa! Osoby borykające się z wysokim cholesterolem czy z problemami wieńcowymi również nie powinny stosować tej diety. Ze względu na niską podaż witamin z grupy B, selenu cynku warto, aby tej diety unikały osoby chorujące na schorzenia tarczycy. Dieta Dukana nie jest wskazana dla dzieci, młodzieży, matek karmiących czy kobiety w ciąży.
Opinie o diecie Dukana
Na forum dietetycznym występują skrajne opinie. Jedni wychwalają dietę Dukana i oceniają ją w samych superlatywach. Inni natomiast mocno krytykują. Jesteśmy po stronie przeciwników diety Dukana. Dlaczego?
Dieta ta znacząco obciąża nerki. W związku z tym może zwiększyć się ryzyko powstawania kamieni nerkowych, a nawet uszkodzenie nerek. W konsekwencji może skończyć się nawet dializami!
W niektórych fazach dieta ta wykazuje cechy żywienia skrajnie niedoborowego!
Zwiększona ilość białka w diecie może przyczynić się do zwiększenia ryzyka dny moczanowej, bóli stawów.
Może pojawiać się również zespół jelita drażliwego czy zaparcia.
Dieta powinna wprowadzać stałe i prawidłowe nawyki żywieniowe. Tylko dzięki temu jej efekty będą trwałe. Dieta Dukana jest dietą skrajnię trudną do stosowania na dłuższą metę.
Podsumowanie
Stosowanie diety Dukana na samym początku wcale nie musi pokazywać, że w organizmie dzieje się coś złego. Negatywne skutki stosowania ujawniają się często w późniejszym czasie. Dlatego też nie do końca będziemy świadomi, że przyczyną pogorszenia stanu zdrowia był schemat odżywiania się. Jeśli chcesz się zdecydować na stosowanie takiego modelu odchudzania, dobrze się zastanów. Pamiętaj, żeby po pierwsze nie szkodzić. Jeśli potrzebujesz pomocy, zwróć się do specjalisty. Dieta cud nie istnieje. Rozsądek, praca nad słabościami i wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych to klucze do Twojego sukcesu.