Dieta na płaski brzuch

płaski brzuch

Jak to zrobić?

Marzeniem wielu z nas jest płaski wymodelowany brzuch będący synonimem zdrowia, urody i dobrej kondycji

Wbrew pozorom nie jest to aż tak trudne do osiągnięcia, ale wymaga samodyscypliny, regularności, świadomości własnego ciała, a przede wszystkim czasu. Tycie to najczęściej proces, na który pracujemy latami. Im dłużej w tym tkwimy, tym więcej czasu potrzebujemy, aby dojść do wymarzonej sylwetki. Są oczywiście szybsze i łatwiejsze sposoby takie jak: dieta 1000kcal, dieta Dukana, głodówki, oczyszczające soczki, suplementy i wiele innych ciekawych rozwiązań, które możemy śmiało wyrzucić do kosza, chyba że uwielbiamy się katować w oczekiwaniu aż pojawi się efekt jo-jo i wrócą utracone kilogramy, na które tak ciężko pracowaliśmy przez ostatnie kilka czy kilkanaście lat.

Prosty sposób na płaski brzuch

Jest oczywiście inna, dużo przyjemniejsza, łatwiejsza, ale też dłuższa droga, którą nazywam Racjonalnym Odżywianiem. Jak sama nazwa wskazuje, nie polega na radykalnej zmianie odżywiania, wyrzucaniu niezbędnych składników odżywczych takich jak węglowodany, które w ostatnim czasie niesłusznie cieszą się coraz gorszą sławą, czy też gwałtownego obcinania znacznej ilości kalorii. Oby zrzucić zbędne kilogramy i móc w lato pochwalić się na plaży zgrabnym brzuszkiem, musimy zacząć od przeanalizowania dotychczasowego stylu odżywiania. Najlepiej zrobić to przy współpracy z dietetykiem, który obliczy zapotrzebowanie energetyczne uwzględniając naszą aktywność w ciągu dnia oraz fakt, że chcemy pozbyć zbędnych kilogramów. Zaproponuje zdrowe i smaczne posiłki, a w trudnych chwilach będzie motywował nas do pracy nad sobą.

Zasady Racjonalnego Odżywiania

1. Z tymi pięcioma produktami zrzucisz zbędne kilogramy!

Znacie podobne artykuły tak często pojawiające się w kobiecej prasie? W rzeczywistości nie jest tak łatwo. Jeśli wprowadzimy takie bez wątpienia zdrowe produkty do naszego codziennego jadłospisu, a później i tak zjemy śmieciowe żarcie to nic nam to nie da. Najbardziej trwałe efekty przyniesie zbilansowana dieta, w której znajdą się wszystkie niezbędne składki odżywcze, witaminy, makro i mikroelementy oraz odpowiednia ilość wody.

2. Regularność jest ważna

Naukowcy mówią różnie. Osobiście uważam, że nie jest niezbędna, ale doświadczenie pokazuje, że gdy wyrobimy w sobie nawyk regularnego jedzenia dużo łatwiej jest się trzymać założonego planu. Dzięki częstym posiłkom nie dojdzie nigdy do sytuacji, w której rzucamy się na automat z batonikami, ponieważ od 6 godzin nic nie jedliśmy.

3. Odpowiednia praca układu pokarmowego jest niezbędna do prawidłowego działania całego naszego ciała

Między innymi warunkuje właściwe działanie układu odpornościowego, a w kontekście płaskiego brzucha, sprawny układ pokarmowy sprawia, że nie jesteśmy ociężali, nie mamy wzdęć czy bólów brzucha.

Wszyscy znamy ten problem, gdy po jedzeniu czujemy się jak balon. Właściwa praca jelit w połączeniu z lekkostrawną dietą znacznie zmniejsza te dolegliwości.

4. Aktywność fizyczna

Płaski brzuch znacznie szybciej osiągniemy gdy do zbilansowanej diety dorzucimy trochę ruchu. Podobnie jak z posiłkami, warto zadbać o regularność, odpowiednie dawki i świadomość tego jak wykonywać poprawnie dane ćwiczenia. To jaką dyscyplinę wybierzemy nie ma zbyt dużego znaczenia. Ważne aby sprawiała nam satysfakcję i wymagała nieco wysiłku. Niestety chodzenie na zakupy się nie liczy. Badania pokazują, że 3 razy w tygodniu po 30 minut to optymalna dawka ruchu, aby utrzymać dobrą kondycję. Jeśli chcemy mieć płaski brzuch, możemy zacząć od takiej ilości, później jednak warto wydłużyć ten czas, nawet do godziny czy półtorej 3-4 razy w tygodniu.

5. Dieta odchudzająca to dużo jedzenia

Nie u wszystkich, ale jak pokazują statystyki, kobiety które mimo szczerych chęci i wielu prób nie mogą zapanować nad swoją wagą jedzą zbyt mało! Wiem jak to brzmi i już widzę to przerażenie w oczach. Jak to, jeść więcej? Prawda jest taka, że jeśli dostarczymy zbyt małą ilość kalorii, poniżej naszej podstawowej przemiany materii, to organizm poczuje się zagrożony i każdą otrzymaną ekstra kalorię będzie się starał odłożyć w formie tkanki tłuszczowej. Z myślą o nadejściu cięższych dni będzie się starał stworzyć zapasy. Tak właśnie w uproszczeniu działa znany nam efekt jo-jo. Zbyt mała ilość kalorii, powrót do normalnej ilości jedzenia i dodatkowe kilogramy pojawiają się szybciej niż się spodziewamy. Dlatego podstawą odchudzania jest doprowadzenie naszego ciała do harmonijnej pracy, przyspieszenie pracy metabolizmu, a dopiero później obcięcie kalorii, w ilości która pozwoli nam zrzucić średnio około 2 kg. w ciągu miesiąca.


Poniżej nasz przykładowy jadłospis stworzony dla osoby o zapotrzebowaniu 1900 kcal

Śniadanie - Jajecznica z pomidorem i papryką, koktajl warzywny

II Śniadanie -Sałatka z awokado i łososiem, owoc

Obiad - Makaron żytni z pesto bazyliowym i warzywami

Podwieczorek - Placki z cukinii

Kolacja - Kanapki z serem twarogowym i pomidorkami
placki z cukini

Podsumowanie

Aby raz na zawsze pozbyć się zbędnych kilogramów tworzących nieestetyczną oponkę na brzuchu należy przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość, stworzyć odpowiedni plan działania, najlepiej w ścisłej współpracy z dietetykiem, a jeśli chcemy dołożyć do tego ćwiczenia to także z trenerem lub instruktorem. Następnie zacząć działać i cieszyć się z osiągniętych efektów.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje