Gdzie udać się po dietę?

Gdzie udać się po dietę? Skorzystać z pomocy dietetyka czy trenera personalnego?

Skorzystać z pomocy dietetyka, czy trenera personalnego?

Od pewnego czasu trwa moda na zdrowy styl życia. Dlatego coraz większa liczba osób inwestuje w swoje zdrowie i decyduje się na korzystanie z usług profesjonalistów, takich jak dietetycy czy trenerzy personalni. Jednocześnie spora część z nich zastanawia się, do kogo lepiej udać się po rozpisanie diety. Czy powinien to być dobry dietetyk sportowy czy też może osobisty trener? Do tej pory tego typu specjaliści byli kojarzeni przede wszystkim ze sportem zawodowym, gdzie o wagę i kondycję zawodników dba cały sztab ekspertów. Natomiast obecnie z ich usług korzystają nie tylko zawodowcy, ale także amatorzy oraz wszyscy ci, którzy prowadzą aktywny tryb życia.

Dietetyk dla sportowców a trener personalny- czym się różnią?

Podstawową różnicą między trenerem personalnym a dietetykiem dla sportowców jest taka, że pierwszy z nich, owszem jest w stanie zapewnić nam idealny jadłospis pod kątem treningów, ale nie jest w stanie zaoferować np. profesjonalnych konsultacji dietetycznych. Dlatego pod tym względem o wiele lepszym wyborem może być sprawdzona poradnia dietetyczna, w której będziemy mogli liczyć na pomoc fachowego dietetyka i doradztwo w każdej kwestii związanej ze zdrowym odżywianiem.

Dietetyk dla sportowców lepiej poradzi sobie z dobraniem diety do trybu życia, a może również ułożyć nam jadłospis dostosowany do prowadzonych przez nas treningów. Taka osoba podczas komponowania diety weźmie pod uwagę szereg ważnych czynników, takich jak między innymi:

  • płeć i wiek,

  • masa ciała,

  • tempo przemiany materii,

  • zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, witaminy i mineralne pod kątem uprawianej dyscypliny sportowej.

Dobry dietetyk sportowy- jak go wybrać?

Nie tak łatwo jest znaleźć dobrego dietetyka sportowego, który pomoże nam osiągnąć postawiony sobie cel. Taka osoba powinna nam pomóc nie tylko w doborze jadłospisu do realizowanych treningów, ale także podpowiedzieć, jaką warto wprowadzić suplementację, jeśli chcemy zwiększyć ogólną wydolność organizmu czy na przykład wesprzeć budowę beztłuszczowej masy mięśniowej.

Zanim odwiedzimy konkretną poradnię dietetyczną, warto wcześniej zrobić research. By znaleźć specjalistę godnego polecenia, przewertujmy fora internetowe, zapoznajmy się z opiniami i komentarzami na temat poszczególnych dietetyków. Pamiętajmy, że dobry dietetyk sportowy to taki, który nie tylko ułoży nam indywidualny jadłospis, ale także uwzględni nasz wiek, stan zdrowia, rodzaj uprawianej aktywności fizycznej, itp.

Co jeszcze może zaoferować nam dietetyk sportowy?

Warto wiedzieć, że istotnym elementem, który może nam zaoferować dobry dietetyk sportowy, w odróżnieniu od trenera personalnego, jest szczegółowy pomiar masy i składu ciała, który może być wykonywany dzięki nowoczesnej metodzie Impedancji Bioelektrycznej (BIA). Metoda ta umożliwia określenie takich czynników, jak:

  • stan odżywiania (w odniesieniu do norm przyjętych dla konkretnego wieku i płci),

  • zawartość tkanki tłuszczowej,

  • zawartość beztłuszczowej masy ciała,

  • stopień nawodnienia organizmu,

  • podstawową przemianę materii,

  • wiek metaboliczny.

Badanie polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej i tłuszczowej organizmu, a co najważniejsze, jest nieinwazyjne i w pełni bezpieczne.

Jak się więc okazuje, profesjonalny dietetyk dla sportowców jest w stanie w precyzyjny sposób przeanalizować najważniejsze parametry, które są niezbędne do ułożenia diety dopasowanej do naszych indywidualnych wymagań, oczekiwań oraz potrzeb. Z kolei trener personalny skupia się przede wszystkim na pracy nad kondycją: pomimo tego, że może ułożyć dla nas program żywieniowy, to koncentruje się głównie na kontrolowaniu ilości, jakości oraz rodzaju wykonywanych ćwiczeń.

Zalety korzystania z usług dietetyka sportowego

Warto zdecydować się na odwiedzenie dobrego dietetyka sportowego, zwłaszcza jeśli zależy nam na wprowadzeniu długofalowych zmian w naszym życiu. Dieta od dietetyka sportowego z całą pewnością nie będzie dietą cud, ale raczej sposobem na życie, który pozwoli nam wcielić w życie zdrowe nawyki żywieniowe i utrzymać wagę na satysfakcjonującym poziomie.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Fizjologiczne podstawy wysiłku fizycznego – prof. Dr hab. N med. Jan Górski

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Sukces Naszego Dietetyka Triathlonisty
Dwa dni ciężkiej rywalizacji, ale się opłacało !

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje