Dzień Walki z Otyłością

Dzień Walki z Otyłością

Wiele instytucji na całym świecie alarmuje o wysokim wzroście osób borykających się z otyłością czy nadwagą.

Liczby nie kłamią!


Z przeprowadzonych badań wynika, że otyłość w Polsce stanowi około 17%, natomiast nadwaga 37%. Obydwie te wartości są niestety wyższe w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.  Problem podwyższonej masy ciała w stosunku do normy częściej występował wśród mężczyzn niż u kobiet. W pewnym stopniu, może wiązać się to z większą świadomością kobiet na temat zdrowego odżywiania.

Najbardziej przerażający jest fakt, że nasze dzieci coraz częściej zmagają się z otyłością. Pamiętajmy otyłe dziecko równa się otyły dorosły. Wraz z tym wiąże się występowanie chorób metabolicznych, które wywoływane są przez nadmierną masę ciała. Dodatkowo należy zaznaczyć, że otyłe dziecko to dziecko bardzo często odrzucone przez środowisko. W takim wypadku będzie ono narażone na rozwój nawet stanów depresyjnych. 
W przypadku otyłych dzieci, ważne jest aby to cała rodzina brała udział w rozwiązaniu tego problemu. Stopniowa zmiana nawyków na lepsze okaże się dobra nie tylko dla dziecka, ale również innych domowników.

Co zrobić, aby zmniejszyć swoją masę ciała?


Zdajemy sobie sprawę, że proces utraty masy ciała to żmudna praca. Nie zrobi się tego od tak za pstryknięciem czarodziejskiej różdżki. W takim razie rozpocznij swoją pracę od kilku kroków, które stopniowo wprowadzaj w życie. 

1. Wyznacz sobie cel


Powinien być to cel krótko jak i długoterminowy. Stwórz listę, odhaczaj swoje nawet najmniejsze sukcesy. Potem każdy nawet najmniejszy z nich przerodzi się w wielkie osiągnięcie, którego pozazdrości Ci nie jednak koleżanka czy kolega w pracy.

2. Postaw na regularność posiłków


Niech to będzie 4 - 5 posiłków. Dostosuj je do swojego trybu pracy i codziennych obowiązków. Ostatni posiłek staraj się zjeść na około 2 godziny przed snem. Pamiętaj nocne podjadanie wcale nie będzie dobre dla organizmu. W nocy procesy trawienne są zmniejszone.

3. Zwiększ ilość płynów w swojej diecie, zwłaszcza czystej wody 


To czy będzie to woda gazowana czy ta niegazowana to już zależy od Ciebie. Pamiętaj, żeby wybierać wodę o podwyższonej ilości składników mineralnych. Odszukaj takie, które w swoim składzie posiadają minimum 500mg składników w 1 litrze wody.

4. Stopniowo minimalizuj ilość przekąsek i słodkich ciast i deserów


Nie raz słyszałeś że są to jedynie puste kalorie, dodające chwilowej energii i w rezultacie przekształcające się w tłuszcz. Tak to zdecydowana prawda. Nie mówimy w tym punkcie, że do końca życia nie będziesz mógł zjeść czegoś słodkiego. Pamiętaj zawsze możesz znaleźć jakieś alternatywy. Internet huczy od zdrowszych wersji ciast i deserów. 

5. Rusz się z fotela i zwiększ aktywność fizyczną


Aktywność fizyczna to samo zdrowie. Znajdź taką dyscyplinę, która najbardziej Ci odpowiada i będzie sprawiać Ci przyjemność. Ruch powoduje przyspieszenie metabolizmu, lepsze trawienie, modelowanie sylwetki i gubienie zbędnego tłuszczu.

Pewna część z naszych propozycji nie koniecznie będą dotyczyć Ciebie. Jedni zmagają się z tym, że zapominają pić wodę, inni nie uprawiają aktywności fizycznej. Wybierz to z czym Ty masz problem i zacznij stopniowo zmieniać swoje życie. 

Sama teoria to nie wszystko, dlatego też wypróbuj nasz przykładowy jadłospis, który pomoże Ci w skorygowaniu Twoich błędów żywieniowych. Załączony jadłospis to jedynie przykład oparty na podstawowych zasadach. Jeśli dodatkowo zmagasz się z jakąś chorobą, warto przejść przez konsultację, która pokaże Ci co możesz, a czego nie powinieneś jeść. 


Menu na jeden dzień z okazji Dnia Otyłości - 1600 kcal



07: 00 Śniadanie: Omlet z warzywami



Jajko kurze - 3 sztuki
Białko jaja kurzego - 2 sztuki
Papryka - 0,25 stuki
Pieczarki - 2 sztuki
Płatki owsiane - 3 łyżki
Oliwa - 1 łyżka
Zioła prowansalskie

Białka ubić na pianę. Płatki namoczyć we wrzątku, odsączyć. Warzywa pokroić, wymieszać z rozbitym żółtkiem i namoczonymi płatkami. Do masy dodać białka, wymieszać. Piec.

10: 00 Drugie śniadanie: Koktajl bananowo - daktylowy



Mleko migdałowe - 0,5 szklanki
Banan - 1 średnia sztuka
Migdały - 2 łyżki
Daktyle - 2 sztuki
Wszystkie składniki zblendować na gładką masę.

13:00 Przekąska: Sałatka ze szpinakiem jajkiem i fetą



Jaja kurze - 1 sztuka
Kukurydza - 2 łyżki
Pomidorki koktajlowe - 5 sztuk
Ser feta - 50 g
Szpinak - 2 garście
Jogurt grecki - 2 łyżki
Czosnek - 0,5 ząbka
Orzechy włoskie - 2 sztuki
Sól, pieprz, zioła

Szpinak rozłożyć na talerzu. Ułożyć na nim ugotowane pokrojone jajka. Posypać serem, pomidorkami, kukurydzą i orzechami. Całość polać jogurtem greckim wymieszanym z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, ziołami prowansalskimi, solą i pieprzem.

16:00 Obiad: Dorsz z makaronem z cukinią



Cukinia - 0,5 średniej sztuki
Dorsz filet - 1 porcja 120 g
Ser mozzarella - 0,25 sztuki
Makaron - 4 łyżki
Oliwa - 1,5 łyżka
Pieprz, pietruszka, zioła prowansalskie

Rybę umyć, osuszyć. Mozzarellę również pokroić w plastry. Naczynie żaroodporne wysmarować oliwą. Na dnie ułożyć filety dorsza. Oprószyć solą i pieprzem, posypać pietruszką. Na rybie ułożyć mozzarellę. Piec w 180 st., przez 15-20 min. Cukinię obrać, pokroić i podsmażyć na oliwie. Makaron ugotować al'dente. Wrzucić do cukinii i wymieszać wszystko razem. Doprawić pieprzem i ziołami prowansalskimi.

19:00 Kolacja: Zupa krem z cukinii




Cebula - 1 sztuka
Cukinia - 1 sztuka
Jogurt typu greckiego - 2 łyżki
Marchew - 1 sztuka
Pietruszka, korzeń - 0,5 sztuki
Pomidorki koktajlowe - 3 sztuki
Słonecznik, nasiona - 1 łyżeczka
Masło klarowane - 0,5 łyżeczki

Marchewkę i pietruszkę pokroić na kawałki. Zalać wodą i gotować. Jak powstanie bulion z tych warzyw, dodać pokrojoną cebulę i cukinię. Gotować całość do momentu aż cukinia będzie miękka. Z garnka odlać nieco płynu. Całość miksujemy. Dodajemy wywar z gotowanych warzyw do całości w takiej ilości, aby uzyskać odpowiednią konsystencję kremu. Pomidorki koktajlowe przekroić na pół i podpiec je na maśle klarownym. Na zupę położyć jogurt, podpieczone pomidorki i posypać całość lekko uprażonymi lub normalnymi pestkami słonecznika.

Zdrowo wcale nie znaczy niesmacznie. Urozmaicaj, wprowadzaj nowe dania i wykorzystuj inne produkty niż zazwyczaj. Przekonaj się, że gubienie kilogramów to nie tylko restrykcje. To przygoda, która pomoże Ci poznać nowe smaki oraz podróż ku najważniejszym życiowym celom: zdrowiu, satysfakcji i szczęściu.

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Sukces programu Walcz z nami z kilogramami
Udane metamorfozy w Golubiu-Dobrzyniu
Wielki sukces naszych dietetyków!
Nasze dziewczyny zostały dietetyczkami roku !
Przyjazny Dietetyk 2017
Mamy sporo dobrych informacji dotyczących naszych planów na 2017. Są nowości, ciekawostki i niespodzianki. To będzie dobry rok!

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje