Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Podpowiadamy co zrobić, gdy dziecko wybrzydza i z niechęcią patrzy na marchewkę czy brokuł.

Warzywa to kopalnia witamin i składników mineralnych a także błonnika który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Składniki te są ważne w żywieniu nie tylko dorosłych czy młodzieży ale również i dzieci, stąd potrzeba dostarczania ich każdego dnia do organizmu.

Co zrobić, gdy dziecko wybrzydza i z niechęcią patrzy na marchewkę czy brokuł?

W dalszej części artykuł zaproponujemy wskazówki, które mogą okazać się bardzo pomocne w przekonaniu dziecka nie jedzącego warzyw do ich spożycia.

Po pierwsze warto, aby warzywa uczestniczyły w diecie dziecka już od najmłodszych lat. Dziecko bierze przykład z rodzica. Widok chociażby taty odkładającego sałatę na drugi koniec talerza, z pewnością nie zachęci dziecka do jedzenia ich. Warto, aby cała rodzina wzięła udział w takiej zmianie i przekonała się do warzyw. 

Nie nakazuj mu i nie wmuszaj w dziecko jedzenia warzyw, nie strasz, że nie dostanie deseru, czy nie wyjdziecie na plac zabaw. Chwal je, gdy zje nawet niewielkie ilości, na pewno podniesie go to na duchu a Ciebie zbliży do osiągnięcia zamierzonego celu.

Zapoznawaj dziecko z warzywami stopniowo. Pokaż, jak rosną, pachną, wyglądają. Zabierz je w tym celu do sklepu z warzywami, gdzie będzie miał ich dużo w zasięgu wzroku. Może sam skusi się na któreś z nich. Zachęcaj dziecko do udziału w przygotowywaniach dań, pozwól mu kroić, rozrywać, mieszać, wrzucać i mielić składniki. Samodzielnie przygotowane danie może okazać się dla niego bardziej atrakcyjne.

Nie ograniczaj się do wykorzystywania warzyw jedynie do sałatek czy surówek. Przygotuj z nich ciasto, koktajl, placuszki, zupę krem, czy pyszny i zdrowy sok!

Dbaj o to, aby posiłek wyglądał estetycznie. Stwórz z niego jakiś rysunek, tak aby dziecko mogło jeść poszczególne jego elementy. Jeśli masz dostęp do ogródka, zachęć dziecko do posadzenia jakiegoś warzywa i jego codziennej pielęgnacji. Skrzynka z cebulą na balkonie i świeży szczypior też nie są złym pomysłem. Zamień słodkie przekąski na ładnie pokrojone warzywa, np. marchewkę, które będą w zasięgu ręki dziecka.  Może warto przygotować do tego jakiś sos na bazie jogurtu, który zmieni nieco smak jedzonych warzyw?

Zzabieraj dziecko lub pozwól, aby uczestniczyło w zajęciach, które będą promować zdrowe jedzenie. Praca w grupie, obecność innych jedzących dzieci, może spowodować, że i Twoje dziecko sięgnie po te produkty.

Wprowadzenie do diety jedzenia warzyw nie jest prostym zadaniem. Aby zachęcić dziecko do ich spożycia potrzeba czasu, wytrwałości i konsekwencji. Warto jednak skoncentrować na tym procesie trochę uwagi, bo ten dobry nawyk może okazać się bezcenny w dalszym rozwoju Twojego dziecka.


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje