OD SMACZNYCH I ZDROWYCH PRZEPISÓW po wydarzenia, które wspieramy!

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje

ZDROWIE - TO WARTO WIEDZIEĆ
Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw?

Podpowiadamy co zrobić, gdy dziecko wybrzydza i z niechęcią patrzy na marchewkę czy brokuł.

Warzywa to kopalnia witamin i składników mineralnych a także błonnika który pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit. Składniki te są ważne w żywieniu nie tylko dorosłych czy młodzieży ale również i dzieci, stąd potrzeba dostarczania ich każdego dnia do organizmu.

Co zrobić, gdy dziecko wybrzydza i z niechęcią patrzy na marchewkę czy brokuł?

W dalszej części artykuł zaproponujemy wskazówki, które mogą okazać się bardzo pomocne w przekonaniu dziecka nie jedzącego warzyw do ich spożycia.

Po pierwsze warto, aby warzywa uczestniczyły w diecie dziecka już od najmłodszych lat. Dziecko bierze przykład z rodzica. Widok chociażby taty odkładającego sałatę na drugi koniec talerza, z pewnością nie zachęci dziecka do jedzenia ich. Warto, aby cała rodzina wzięła udział w takiej zmianie i przekonała się do warzyw. 

Nie nakazuj mu i nie wmuszaj w dziecko jedzenia warzyw, nie strasz, że nie dostanie deseru, czy nie wyjdziecie na plac zabaw. Chwal je, gdy zje nawet niewielkie ilości, na pewno podniesie go to na duchu a Ciebie zbliży do osiągnięcia zamierzonego celu.

Zapoznawaj dziecko z warzywami stopniowo. Pokaż, jak rosną, pachną, wyglądają. Zabierz je w tym celu do sklepu z warzywami, gdzie będzie miał ich dużo w zasięgu wzroku. Może sam skusi się na któreś z nich. Zachęcaj dziecko do udziału w przygotowywaniach dań, pozwól mu kroić, rozrywać, mieszać, wrzucać i mielić składniki. Samodzielnie przygotowane danie może okazać się dla niego bardziej atrakcyjne.

Nie ograniczaj się do wykorzystywania warzyw jedynie do sałatek czy surówek. Przygotuj z nich ciasto, koktajl, placuszki, zupę krem, czy pyszny i zdrowy sok!

Dbaj o to, aby posiłek wyglądał estetycznie. Stwórz z niego jakiś rysunek, tak aby dziecko mogło jeść poszczególne jego elementy. Jeśli masz dostęp do ogródka, zachęć dziecko do posadzenia jakiegoś warzywa i jego codziennej pielęgnacji. Skrzynka z cebulą na balkonie i świeży szczypior też nie są złym pomysłem. Zamień słodkie przekąski na ładnie pokrojone warzywa, np. marchewkę, które będą w zasięgu ręki dziecka.  Może warto przygotować do tego jakiś sos na bazie jogurtu, który zmieni nieco smak jedzonych warzyw?

Zzabieraj dziecko lub pozwól, aby uczestniczyło w zajęciach, które będą promować zdrowe jedzenie. Praca w grupie, obecność innych jedzących dzieci, może spowodować, że i Twoje dziecko sięgnie po te produkty.

Wprowadzenie do diety jedzenia warzyw nie jest prostym zadaniem. Aby zachęcić dziecko do ich spożycia potrzeba czasu, wytrwałości i konsekwencji. Warto jednak skoncentrować na tym procesie trochę uwagi, bo ten dobry nawyk może okazać się bezcenny w dalszym rozwoju Twojego dziecka.


Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
POLECANE ARTYKUŁY
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać