Które minerały wzmacniają włosy?

Które minerały wzmacniają włosy?

Cała gama różnorodnych produktów na zdrowe włosy

Możemy wzmacniać włosy, używając różnego rodzaju odżywek, rezygnować z ich prostowania czy nadmiernego suszenia. To będą czynniki zewnętrzne, które będą sprzyjać naszym włosom.

Warto też zadbać o włosy działając od wewnątrz. I tutaj z pomocą przychodzi prawidłowe odżywianie. A w zasadzie takie, które jest bogate w odpowiednie minerały.

Mangan

Ten pierwiastek zaliczany jest do antyoksydantów. Przyczynia się do ochrony naszych mieszków włosowych. Zapobiega negatywnych skutkom ich kontaktu z wolnymi rodnikami tlenowymi. W codziennych pożywieniu znajduje się głównie w różnego rodzaju orzechach, produktach zbożowych czy warzywach. Jeśli chcesz przygotować danie, które będzie bogate w wyżej opisywany składnik zajrzyj tutaj - zdrowe batoniki

Miedź

Za sprężystość włosów odpowiada głównie miedź. Tworzy on struktury kolagenu i elastyny. Są one bardzo istotne dla funkcjonowania włosów. Najwięcej miedzi znajdziemy  w nasionach słonecznika, kakao, pestkach dyni, czy wątróbce.

Siarka 

To istotny składnik do tego, aby zostały stworzone aminokwasy siarkowe. Tworzą one różnego rodzaju białka, które docelowo stanowią budulec włosów.  Najlepszymi produktami, gdzie siarki docelowo jest najwięcej to: mięso, podroby, jaja i mleko. W produktach z mniejszą ilością białka znajdziemy  ją w truskawkach, cebuli, czosnku, kalafiorze czy awokado. 

Cynk 

Niedobór cynku może skutkować wypadaniem włosów czy łupieżem. Jest to silny przeciwutleniacz, działający nie tylko na włosy, ale i na inne struktury organizmu. Tam gdzie będzie go najwięcej to: nasiona roślin strączkowych, komosa ryżowa, tofu, nasiona i pestki, orzechy. Może się nie spodziewasz, ale cynku jest również spora ilość w boczniakach, kurkach czy grzybach shiitake. Dlatego też, jeśli lubisz tego typu smaki, śmiało uwzględnij je w diecie.

Krzem

Krzem bierze udział w tworzeniu enzymów, z których docelowo powstaje kolagen. Dlatego też dzięki kolagenie włosy będą sprężyste, gładkie i nieporowate. A gdzie odnajdziemy krzem? Są to głównie płatki owsiane, otręby, kasze, fasolka, kasza jaglana, marchew, buraki czy szparagi. 

Aby Twoje włosy cieszyły się zdrowiem, musisz zadbać nie tylko o witaminy. Równie istotne są minerały. Każdy ma swoją funkcję. Postaw na różnorodne produkty. Dzięki temu nie tylko dostarczysz co potrzeba, ale również Twoja dieta nie będzie nudna. Bo kto chciałby się nudzić, jedząc monotonne posiłki?


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje