Pragnienie najlepszą motywacją

Pragnienie najlepszą motywacją

Najbardziej oczekiwaną od pacjenta odpowiedzią jest 'chcę to zrobić dla siebie' bo przecież pragnienie jest najlepszą motywacją!

Jedno z zasadniczych pytań zadawanych przez dietetyka podczas wizyty brzmi 'dlaczego chcesz schudnąć'. Często zaskakuje ono lub wprawia pacjentów w zakłopotanie. Osoby odwiedzające nasze gabinety nie spodziewają się, że ktoś może wprost pytać o powód ich wizyty. Z psychologicznego punktu widzenie, nie możemy leczyć schorzenia nie wiedząc po co to robimy tudzież pomóc osiągnąć cel nie znając go. Poznanie fundamentów motywacji pacjenta umożliwia nam zdiagnozowanie problemu oraz wyznaczenie właściwej ścieżki postępowania.

Za powód wizyty pacjenci często podają dzieci, współmałżonków czy rodziców. Chęć zrobienia czegoś dla kogoś jest wspaniała, ale może być niewystarczająca, aby osiągnąć zamierzony cel. Wystarczy mała rysa na relacjach łączących dwie osoby a motywacja spada. Zrobienie czegoś dla siebie sprawia, że nic i nikt nie jest w stanie tej motywacji nam popsuć. Jest tylko jeden warunek. Trzeba siebie pokochać i być pogodzonym ze sobą. Przemyślana decyzja uczestnictwa w terapii znacząco ułatwia jej postęp. Jeżeli pacjentem kieruje odpowiednia motywacje obie strony terapii skazane są na sukces. 

Warto zastanowić się co jest podłożem motywacji? Otóż motywacja rodzi się z naszych marzeń i pragnień. Tylko chcąc czegoś z całych sił jesteśmy w stanie odpowiednio się zmotywować by to osiągnąć. Spróbujemy? Stań przed lustrem, pomyśl o wakacjach, o supermodnych ubraniach i tym jak dobrze w nich wyglądasz. Teraz podejmij decyzję i obudź w Sobie pragnienie! 

Postaraj się nie robić nic wbrew sobie i pod naciskiem innych. Zasada jest prosta - im większy nacisk tym większy opór. Niezwykle ważną rolę w całym procesie odchudzania, a zwłaszcza budowania i podtrzymywania motywacji odgrywa wybór dietetyka. Odpowiednia osoba nie oceni waszego wyglądu, zachowania, a pozwoli na wyrzucenie z siebie tego co ciąży, tego co sprawia, że poddajemy się otyłości czy chorobie. Pozytywna relacja dietetyk - pacjent pozwala na zbudowanie zaufania. To zaufanie sprawia, że pacjent zaczyna wierzyć w terapię, w nasze słowa, a także we własne siły i co najważniejsze w SIEBIE. 

Jednym z najprzyjemniejszych elementów pracy dietetyka jest niesamowite doświadczenie, gdy na naszych oczach 'rodzą' się zupełnie nowe osoby a przemiana ta nie dotyczy jedynie tego co na zewnątrz! Dokonuje się ona także w środku, w pacjencie. Osoby po terapii są nie tylko lżejsze, sprawniejsze, zdrowsze - są przede wszystkim zakochane, pełne akceptacji i szacunku dla siebie! Niezwykle ciężko w dzisiejszych czasach zadbać o własny komfort. Stare przysłowie mówi, że gdybyśmy dbali o siebie tak jak dbamy o bliskie nam osoby żylibyśmy o wielu dłużej. To powiedzenie zmusza do pewnych refleksji.

Zostawiamy was z nimi.


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje