Sposoby na profilaktykę żylaków

Profilaktyka żylakó

Poznaj 7 prostych zasad na piękne i zdrowe nogi wolne od żylaków!

Na samym początku warto zaznaczyć, że żylaki nóg nie są tylko defektem estetycznym. Ich obecność może powodować różnego typu objawy:

  • pieczenie, swędzenie
  • mrowienie
  • kurcze mięśni
  • uczucie ciężkości nóg
  • obrzęk stóp i nóg.

W niektórych przypadkach ryzyko wystąpienia żylaków jest większe. Niestety prawdopodobieństwo zwiększa się,  gdy Twoja mama również je ma, lub gdy nadmiernie obciążasz nogi jedną pozycją. Panie, które preferują ciągłe chodzenie na obcasach są bardziej narażone na  ich występowanie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego przedstawiamy skuteczne sposoby na zmniejszenie ryzyka występowania żylaków nóg.

1. Kontroluj swoją masę ciała

Dodatkowe kilogramy, z pewnością nie posłużą Twoim nogom. Kończyny będą nadmiernie obciążone, przez co jakość ukrwienia ich znacząco się zmniejszy. Jeśli tkanka tłuszczowa w największej ilości skoncentrowana będzie w jamie brzusznej, spowoduje to gorszy przepływ krwi z nóg do serca. Dlatego też regularne kontrolowanie swojej masy ciała jak i wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych będzie w tym wypadku kluczowym zabiegiem.

2. Zmieniaj pozycje ciała

Jest to niezmiernie ważne, ponieważ przy zbyt długim przebywaniu w jednej pozycji, krew ma problem z prawidłowym przemieszczeniem się z powrotem ku sercu. Kiedy Twoja praca charakteryzuje się pozycją stojącą, postaraj się przestępować z nogi na nogę. Od czasu do czasu możesz tupnąć piętą o podłogę, zrobić przysiad czy przejść się, aby nieco bardziej pobudzić układ krwionośny do działania. Kiedy Twoja praca przyjmuje charakter siedzący, postaraj się zmieniać pozycje ciała i nóg.

Która z kobiet nie zakłada nogi na nogę? Taki widok prezentuje się bardzo dobrze, ale no właśnie jest małe ale. Kiedy trzymamy nogę jedna na drugiej, blokujemy swobodny przepływ krwi przez żyły. Warto również zaznaczyć, że w dolnych partiach ciała żyły stają się bardziej drobne co dodatkowo daje trudniejsze przemieszczanie się krwi.

3. Spraw, aby Twoje miejsce pracy było ergonomiczne

Wygodne krzesło to podstawa w pracy biurowej, o charakterze siedzącym. Zadbaj o to, aby oparcie Twojego siedzenia, było dostosowane do pleców. Co więcej, stopy nie powinny wisieć w powietrzu! Jeśli nie masz możliwości regulacji, zadbaj o podkładkę pod stopy, tak aby swobodnie spoczywały one na podwyższeniu.

4. Nie chodź cały czas w butach na obcasie

Wysokie obcasy świetnie poprawiają i wyciągają ku górze całą sylwetkę. Jednak zbyt długie chodzenie w szpilkach, powoduje utrudnianie odpływu krwi z nóg, ponieważ są one napięte i przykurczone. Najlepszym wyborem będą  płaskie buty. Koniecznie muszą wygodnie układać się na stopie i nie powodować żadnego dyskomfortu. Oprócz butów na obcasie warto unikać chodzenia w klapach. Mogłoby wydawać się to nieco dziwne, ale chodząc w nich, jesteśmy skazani na utrzymywanie ich na stopie poprzez palce. Taka pozycja również nie będzie zbyt odpowiednia dla naszego ciała.

5. Zadbaj o aktywność fizyczną

Aby zapobiec zastojowi żylnemu, zadbaj też o aktywność fizyczną. Niech będzie to taki rodzaj sportu, który sprawia Ci przyjemność. Najbardziej polecanymi formami sportu będą pływanie, rower, spacery, marsze i taniec. Dodatkową wskazówką może być aspekt nieprzeciążania kończyn. Dlatego też, osoby narażone na powstawanie żylaków, nie powinny nadmiernie obciążać nóg na siłowni, czy biegać po twardych  nawierzchniach.

6. Uwzględnij w swojej diecie produkty bogate w witaminę C

Witamina C ma działanie uszczelniające naczynia krwionośne. Możesz przyjmować ją w formie suplementu lub z naturalnych źródeł. Przykładami produktów bogatych w witaminę C są: papryka, owoc dzikiej róży, cytrusy, mango, truskawki, czarna porzeczka, brokuł, brukselka, jarmuż,a nawet zwykłe ziemniaki.

7.  Pielęgnuj ciało produktami z wyciągiem z kasztanowca.

Profilaktyka żylaków powinna odbywać się od wewnątrz, ale również od zewnątrz. Dlatego też w swojej codziennej pielęgnacji ciała, warto uwzględnić preparaty z wyciągiem z kasztanowca. Dlaczego takie produkty są najbardziej polecane? Wyciągi z kasztanowca w swoim składzie posiadają escynę. Oddziałuje ona przeciw obrzękowo, przeciwzapalnie oraz zmniejsza lepkość krwi. Powoduje to, że ściany naczyń krwionośnych ulegają uszczelnieniu i ryzyko powstawania żylaków ulega zmniejszeniu.


Wszystkie te siedem punktów, które zostały opisane powyżej, mogą być idealną receptą w profilaktyce występowania żylaków. Dzięki temu nie będziesz mieć już obaw w odkrywaniu swoich nóg na plaży czy też zakładając krótkie spódniczki.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje