Wpływ niedoboru witaminy C na organizm
Niedobór witaminy C zwiększa łamliwość kości, spowalnia gojenie się ran, zaburza przemiany kwasów tłuszczowych, zmniejsza odporność na infekcje, może sprzyjać bólom mięśniowym, zmęczeniu, apatii czy powodować brak apetytu. W najgorszym przypadku może prowadzić do wystąpienia choroby, która wiąże się z obrzękami i krwawieniem z dziąseł oraz wypadaniem zębów (tzw. szkorbut). Witamina C w dużych dawkach nie jest toksyczna. Sprzyjać może jednak tworzeniu się kamieni w nerkach.
Przykre konsekwencje związane z niedoborem witamy C sprawiają, iż staramy się dostarczyć odpowiednią jej ilość z pożywieniem. Z wielu źródeł możemy dowiedzieć się, że nie powinno się łączyć pomidora i ogórka podczas jednego posiłku. Słysząc takie informacje wielu z nas rezygnuje z tego połączenia.
Jaki jest powód sugestii by nie łączyć pomidora z ogórkiem?
Osoby, które zabraniają pechowego połączenia np. w sałatce greckiej, kierują się faktem, że ogórek zawiera enzym - askorbinazę - który jest odpowiedzialny za rozkład witaminy C. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że nie tylko pomidor jest źródłem tej witaminy. Możemy dostarczyć jej z wielu innych źródeł. Więc jeśli pomidor z ogórkiem nie są jedynymi warzywami w naszym menu, bez obaw możemy je łączyć.
Cała prawda
Spożywając pięć porcji warzyw i owoców w ciągu dnia oraz trzymając się zasady, że najważniejsze jest urozmaicenie, możemy być pewni, że nasza dieta będzie obfita w witaminę C - a więc możemy bezkarnie łączyć pomidora z ogórkiem. Jeśli jednak zależy nam na spożyciu potrawy o dużej zawartości witaminy C, można wówczas zrezygnować z dodatku ogórka.
Tak naprawdę, jeśli zależy nam na dostarczeniu dużej ilości witaminy C, powinniśmy sięgnąć po produkty będące jej dobrym źródłem. Porcja pomidora (100g) dostarcza 15mg. Cytryny, pomarańcze i grejpfruty zawierają jej około 50mg na 100g. Natomiast najlepszymi źródłami witaminy C są: z owoców - czarna porzeczka (ok. 180mg witC/100g), z warzyw - czerwona papryka (ok. 145mg witC/100g).
Prawdziwym skarbcem witaminy C jest dzika róża. Jej garść pokrywa kilkukrotnie nasze dzienne zapotrzebowanie (które wynosi u osób dorosłych ok. 60-70mg/d). Zawartość szacuje się na poziomie 1500 mg w 100 g. Powinna być szczególnie wykorzystywana podczas terapii chorób wirusowych np.: grypy. Dżemy, konfitury, soki czy preparaty z dzikiej róży dostaniemy w sklepach spożywczych, zielarskich i aptekach. Badania dowodzą, że najbogatszym źródłem witaminy C jest acerola, nazywana "wiśnią z Barbados". Zawiera jej od 1400 do nawet 4500 mg w 100g. Jednak w naszym klimacie owoc ten nie występuje, możemy jedynie pić soki z jej udziałem czy spożywać suszone owoce.
Warto również wiedzieć, że z badań wykonywanych w Polsce wynika, że głównym źródłem witaminy C w dziennej racji pokarmowej przeciętnego Polaka są ziemniaki. Mimo, iż są mało zasobne w tę witaminę (10-15mg wit C / 100g), to jednak spożywamy ich proporcjonalnie więcej niż innych warzyw czy owoców. Wynika z tego, że rezygnując ze spożycia ziemniaków, warto wówczas zwiększyć spożycie innych produktów będących źródłem witaminy C.