Wartości odżywcze i zdrowotne kaszy jęczmiennej

Wartości odżywcze i zdrowotne  kaszy jęczmiennej

Bogactwo witamin i składników mineralnych

Niegdyś podstawowa potrawa ludu polskiego, od wieków wypierana przez kolejne mody kulinarne, ostatnimi czasy powraca w wielkim stylu jako pożywna baza zdrowych posiłków. Mowa oczywiście o kaszy, a konkretnie o kaszy jęczmiennej, która odzyskuje popularność po długim okresie ziemniaczanej dominacji na stołach rodaków. 

Typy kaszy jęczmiennej

Istnieje kilka rodzajów kaszy jęczmiennej.Wszystkie powstają w procesie obróbki ziaren jęczmienia, a ich nazewnictwo związane jest ze stopniem przetworzenia. Wyróżniamy następujące odmiany:

  • pęczak całe ziarno pozbawione łuski,
  • pęczak obtaczany (kujawski) całe ziarno pozbawione łuski, obtaczane i polerowane,
  • kasza jęczmienna perłowa (mazurska)  całe ziarno pozbawione łuski, poddane łamaniu na duże cząstki i polerowaniu,
  • kasza perłowa prażona,
  • kasza jęczmienna łamana (wiejska)  całe ziarno poddane oczyszczaniu i obłuszczaniu, a następnie łamaniu bez polerowania.

Pęczak powszechnie uchodzi za produkt gorszy niż pozostałe kasze, a tymczasem jest to ziarno o największych zaletach odżywczych. Wynika to z faktu, że pęczak jest poddawany najmniejszej obróbce, jedynie usuwa się z niego łuskę, ale nie poleruje ani nie rozdrabnia. Warto pamiętać, że najwięcej wartościowych składników znajduje się w ziarnie właśnie pod powierzchnią łuski. 

Walory odżywcze kaszy jęczmiennej

Wielką zaletą kaszy jęczmiennej jest zapobieganie chorobom cywilizacyjnym wywołującym problemy z układem trawiennym. Dzięki dużej zawartości błonnika nierozpuszczalnego spożywanie kaszy reguluje pracę układu trawiennego i ułatwia jelitom oczyszczanie z toksyn. U mężczyzn spożywanie błonnika zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Jeden ze składników obficie występującego w pęczaku błonnika rozpuszczalnego, o nazwie beta-glukan pomaga znacząco obniżyć poziom złego cholesterolu LDL. Ponadto kasza jęczmienna zawiera witaminy A, E i K oraz mangan, selen, żelazo, cynk, miedz i magnez. Najwięcej ma jednak witamin z grupy B, które odpowiadają za poprawną pracę układu nerwowego i immunologicznego.

Kasza jęczmienna zawiera składniki, które nie pozwalają na gwałtowne skoki glukozy podczas trawienia. Dzięki temu organizm nie nakłania nas do podjadania słodyczy. Pomimo stosunkowo wysokiej kaloryczności na 100 g suchego produktu, po ugotowaniu objętość kaszy rośnie na tyle, że parametr kaloryczności staje się znacznie korzystniejszy. 

Przygotowując kaszę lepiej nie zalewać jej nadmierną ilością wody, którą następnie musielibyśmy wylać. W owej wodzie znajdowałaby się większość cennych substancji, o których właśnie wspominaliśmy. Gotując kasze perłowe można stosować proporcję 1 szklana kaszy na 2.5 szklanki wody, a w przypadku pęczaku 3 szklanki wody. Po około 20 minutach gotowania, gdy większość wody się wchłonie, można pozostawić przykryty garnek na kilkanaście minut, aby kasza spokojnie doszła. 

 
Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje