Dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kalorii

Okiem dietetyka

Chyba nie ma osoby, która nie słyszała o diecie 1000 kalorii

 Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z walką ze zbędnymi kilogramami spotkała się z taką dietą. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom tej diety. Warto rozważyć wady i zalety tej diety, zanim zaczniemy ją stosować. 

Jak sama nazwa wskazuje, podczas diety spożywamy dziennie 1000 kalorii. Celem diety jest ograniczenie spożywanych kalorii. Warto zaznaczyć, że w założeniach powinniśmy dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin. Także należy pamiętać, że dieta ta nie polega tylko na drastycznym ograniczeniu kalorii. Należy to zrobić w taki sposób, by dostarczyć jak najwięcej wartości odżywczych. 

Dieta jest bardzo drastyczna, jest bardzo niskokaloryczna, poziom kalorii znajduje się poniżej podstawowej przemiany materii. Podstawowa przemiana materii to wskaźnik kalorii potrzebnych do potrzymania procesów życiowych w spoczynku. Do tych kalorii należy  jeszcze doliczyć kalorie potrzebne nam do normalnego funkcjonowania (pracy, aktywności fizycznej, sprzątania, gotowania).

Liczba spożytych kalorii w ciągu dnia powinna zostać podzielona na pięć posiłków. Porcje powinny być małe, spożywane w regularnych odstępach czasu.

Poniżej przedstawimy przykładowy jadłospis

  • Śniadanie: kromka chleba graham z plasterkiem białego sera i łyżeczką dżemu niskosłodzonego
  • Drugie śniadanie: 1 opakowanie serka wiejskiego chudego 
  • Obiad: 100 g dorsza smażonego na łyżeczce oliwy surówka warzywna
  • Podwieczorek: banan
  • Kolacja: sałatka z kurczaka.

 Jeżeli ktoś zdecyduje się zastosować taką dietę, powinien pamiętać, że dieta ta musi zostać odpowiednio przygotowana. W jadłospisie powinna znaleźć się odpowiednia ilość białek, tłuszczy, węglowodanów. Dieta ta jest  restrykcyjna i nie może być stosowana dłużej niż tydzień. Po tym czasie w organizmie wyczerpią się zapasy składników odżywczych, co może niekorzystnie odbić się na zdrowiu.

Osoby walczące z nadwagą często rzucają się na tę dietę, myśląc, że drastyczne ograniczenie kalorii będzie dobrym rozwiązaniem. Niestety, jest to mylne przekonanie. Po pierwsze, laikom może być ciężko uciąć tyle kalorii, zachowując właściwe proporcje składników, które dostarczą odpowiednich minerałów i witamin. Samodzielnie stosując taką dietę, można wyrządzić sobie naprawdę wielką krzywdę. Tak restrykcyjne ograniczenie kalorii na dłuższy czas na pewno spowoduje frustrację. Po kilku dniach trzymania się sztywno takiego jadłospisu, szybko wrócimy do naszych starych nawyków. Utracone kilogramy powrócą w zastraszającym tempie. Często się zdarza, że po takiej diecie kilogramów wraca więcej. Nasz organizm jest naprawdę mądrym mechanizmem, jeżeli zaczniemy go głodzić, a potem wrócimy do normalnego odżywiania, to organizm zacznie magazynować tkankę tłuszczową w obawie o kolejne głodówki. 

Lepszym rozwiązaniem jest wybranie zdrowej, zrównoważonej diety. Nie trzeba się głodzić, by stracić zbędne kilogramy.  


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje