Dieta dzieci z ADHD

Dieta dzieci z ADHD

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, to najczęściej diagnozowane zaburzenie behawioralne u dzieci. Czy dieta ma na nie wpływ?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, którego skrót ADHD pochodzi od angielskiej nazwy 'Attention deficit hyperactivity disorder', to najczęściej diagnozowane zaburzenie behawioralne u dzieci.

Objawy ADHD

Dziecko, u którego psycholog pediatryczny stwierdza ADHD ma problem ze skupieniem uwagi i koncentracji. Jest nerwowe i impulsywne. Czasami może dochodzić z jego strony do przejawów agresji i wybuchów złości. Mimo, że dzieci te są nadmiernie aktywne ruchowo, to często charakteryzuje je opóźniony rozwój społeczny. Dodatkowo mogą cierpieć z powodu problemów w uczeniu się. 

Przyczyny ADHD

Niestety dokładna etiologia tego zaburzenia nie została poznana. Przyczyn może być wiele. Mówi się o zaburzeniach przemian glukozy i metabolizmu energetycznego w centralnym układnie nerwowym. Za kolejną uważa się upośledzenie metabolizmu dopaminy, która jest odpowiedzialna za procesy myślowe i emocjonalne oraz 'napęd ruchowy'.

ADHD a dieta dziecka

Należy uświadomić sobie, że z właściwego doboru diety u tych dzieci płynie wiele korzyści. Do podstawowych zaleceń u pacjentów z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej deficytem uwagi należy eliminacja produktów alergizujących (np. fruktozy i laktozy), produktów zawierających naturalne salicylany oraz dodatków do żywności. Uznaje się, że sztuczne barwniki czy dodatki smakowe mogą nie tylko nasilać objawy choroby, ale również sprzyjać jej wystąpieniu. Badania wskazują, że dzieci z ADHD bardzo dobrze znoszą stosowanie diet eliminacyjnych. Jednak takie żywienie wiąże się z ryzykiem niedożywienia, dlatego dieta powinna być wprowadzana jedynie pod okiem specjalisty dietetyka

Dieta dzieci z tym zaburzeniem powinna być niezwykle zbilansowana, ponieważ mikroskładniki warunkują prawidłowy rozwój mózgu, a więc mogą mieć pozytywny wpływ na zachowanie. Należy zwrócić uwagę na takie składniki, jak:

  • Magnez, którego niedobór często stwierdza się u dzieci z ADHD. Dieta powinna być nie tylko bogata w ten składnik, ale również nie może dostarczać dużej ilości  fosforanów, ponieważ ich wysokie stężenie przyczynia się do niedoboru magnezu.  
  • Witamina B6, która jest kofaktorem w reakcjach metabolicznych dekarboksylacji L-dopy do dopaminy.
  • Żelazo, które warunkuje prawidłową biosyntezę dopaminy.
  • Kwasy tłuszczowe omega-3, odpowiedzialne za funkcje behawioralne i poznawcze. 
  • Cynk, który reguluje aktywność neuroprzekaźników. 

Dodatkowo zaleca się unikanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym, czyli tych, będących źródłem cukrów prostych. Do tej grupy należą nie tylko słodycze, ale również słodzone napoje, takie jak soki czy cola.

Odżywianie przy ADHD 

Wskazane jest spożycie pięciu, a nawet sześciu zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, w równych odstępach czasu. Dieta powinna być bogata w produkty zasadotwórcze. Jadłospis musi obfitować w świeże owoce i warzywa. Szczególnie polecane są produkty bogate w węglowodany złożone, czyli produkty pełnoziarniste. 

 
Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje