Dieta osób starszych? Nowa piramida żywienia

dieta osób starszych

Piramida żywieniowa u osób starszych - jak wygląda i na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Piramida zdrowego żywienia - co to jest?

Dieta, choć większości kojarzy się z odchudzaniem, to tak naprawdę wszystko to, co spożywamy. Każdy z nas jest na jakieś diecie. Ważne jest, by dieta dostarczała naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych witamin i składników mineralnych. Co w takim razie jeść, by dobrze się odżywiać? Z pomocą i podpowiedzią przychodzi Instytut Żywienia i Żywności. Opracował on piramidę żywienia, która wskazuje, jak należy się prawidłowo odżywiać. Jest to prosta grafika wskazująca, jakie grupy produktów powinny często gościć w naszym menu, a które powinny być spożywane rzadko. Podczas III Narodowego Kongresu Żywieniowego została zaprezentowana zaktualizowana Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W nowej piramidzie zostało poświęcone szczególne miejsce osobom starszym. Instytut dostrzegł, że powiększa się grupa seniorów, mających coraz większą świadomość o swoim zdrowiu oraz otwartych na zmiany.

 

Jak wygląda nowa piramida żywieniowa?

Największą zmianą w stosunku do poprzednich wersji piramidy jest dodanie jednego szczebla piramidy. Obecnie podstawą piramidy jest ruch. W końcu została mocno zaakcentowana potrzeba zwiększenia aktywności. To aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zwiększa chęć do życia oraz chęć na spotkania z innymi. Piramida zachęca do spacerów, jazdy rowerem, tańca czy gimnastyki. 

 

Dieta Seniora

Nowa wersja piramidy zwraca też szczególną uwagę na nawodnienie. Zaleca się spożywanie wody, do spożywanych płynów wlicza się również kawę i herbatę. Osoby starsze bardzo często ograniczają spożywanie płynów, jest to często podyktowane problemami zdrowotnymi lub zaburzanym odczuwaniem pragnienia. Seniorzy jednak powinni dbać szczególnie o właściwe nawodnienie organizmu. Tak jak wszyscy powinni unikać napoi słodzonych, które zawierają ogromne ilości cukru oraz dostarczają masę pustych kalorii.

Instytut Żywienia i Żywności, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia, zaleca ograniczenie cukru, soli i tłuszczy, a zwiększenie błonnika. Zaleca się spożywanie mniejszych posiłków w mniejszych odstępach czasu (5-6 posiłków co 2-3h). Podstawę powinny stanowić surowe warzywa i owoce, w przypadku problemów zdrowotnych lepszym wyborem będą warzywa po obróbce termicznej. Na następnym szczeblu piramidy znajdują się produkty pełnoziarniste (kasze, makarony, pieczywo), które powinny gościć w jadłospisie często. Na wyższym szczeblu znajdują się produkty mleczne. Powinny one pojawiać się dosyć często, ale w mniejszych ilościach. Warto sięgać po produkty fermentowane. Mięso powinno pojawiać się sporadycznie, ograniczyć należy zwłaszcza mięso czerwone. Seniorzy powinni częściej sięgać po ryby. Wybierać dobre źródło tłuszczy, np. awokado, orzechy.

Jednym z najistotniejszych zaleceń nowej piramidy jest suplementacja witaminy D. Każdy senior powinien dostarczyć dawkę 2000 j.m. na dobę.

Nowa piramida żywności to świetna wskazówka dla seniorów, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie.  

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje