Kawa czy herbata?

Kawa czy herbata ?

Kilka słów o ich wpływie na organizm człowieka

Kawa i herbata to najpopularniejsze napoje pite codziennie przez Polaków

Osiemdziesiąt procent ankietowanych w badaniach zleconych przez producentów owych naparów, wypija codziennie przynajmniej jedną filiżankę herbaty, a 70% respondentów wypija przynajmniej jedną filiżankę kawy. Rynek kawy w Polsce wart jest obecnie około 5.3 mld zł rocznie, a rynek herbaty około 2 mld zł. Jak widać herbatę i kawę piją prawie wszyscy, piją ich dużo, a do tego wybierają coraz lepsze gatunki ziaren i liści. 

Mądrość powszechna głosi, że kawy nie można pić za dużo ponieważ można przedawkowywać. To prawda, kawa zawiera kofeinę, która jest środkiem psychoaktywnym oddziałującym stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Przyjmowana w umiarkowanej ilości kofeina ma działanie raczej pozytywne, ale przedawkowana szkodzi. Dużo mniej powszechna jest wiedza, o tym że można przedawkować także herbatę, która zawiera ten sam związek, ale z racji pochodzenia zwany teiną. Być może niższa świadomość społeczna dotycząca herbaty wynika z tego, że w zaparzonym naparze herbacianym znajduje się zazwyczaj mniej teiny, niż kofeiny w zaparzonej kawie. Uznaje się, że bezpieczna dawka kofeiny dla dorosłego zdrowego człowieka to od 100 do 300 mg dziennie, co przekłada się na około 2 filiżanki kawy z ekspresu. Herbaty można bezpiecznie wypić o parę filiżanek więcej.

Zalety kawy:

Kawę uzyskuje się z palonych ziaren kawowca, rośliny rosnącej w Afryce, ciepłych rejonach Azji i Ameryki Południowej. Dwa gatunki kawy Arabica i Robusta różnią się smakiem, ale mają podobne oddziaływanie na organizm ludzki.

W składzie kawy można wyodrębnić ponad 2 tysiące aktywnych biologicznie związków chemicznych. Po wypaleniu ziaren powstaje sporo lotnych substancji aromatycznych, które odpowiadają za niepowtarzalny zapach kawy. Niestety związki te z czasem utleniają się, dlatego najlepiej kupować świeżo palone ziarna i samemu mielić je przed zaparzeniem. 

W kawie znajdziemy także witaminy B2, B3, B5, B6, wit. E i kwas foliowy. Ponadto od 6 do 10% zawartości ziaren stanowią kwasy fenolowe takie jak kwas chlorogenowy, kawowy i ferulowy. Są to związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwgrzybicznym. 

Zalety herbaty:

Herbata,dzięki teinie, również ma działanie pobudzające, szczególnie jej zielona odmiana. Zawarte w naparze herbacianym flawonoidy to silne antyutleniacze, które skutecznie zwalczają wolne rodniki przyspieszające starzenie komórek. Herbata zawiera również garbniki taniny, które z jednej strony wiążą substancje toksyczne w przewodzie pokarmowym i działają przeciwbiegunkowo, ale z drugiej strony upośledzają wchłanianie potrzebnych organizmowi składników z pożywienia. Lepiej zatem nie popijać herbatą codziennych posiłków. 


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje