Szczególna rola awokado w diecie człowieka

Kanapki z awokado

Awokado jest jednym z produktów zaliczanych do tzw. superfoods. Superfoods to produkty, które charakteryzują się dużą zawartością cennych składników. Są to naturalne produkty bogate w witaminy i minerały.

Co zawiera awokado i dlaczego warto je jeść?

W 20-30% awokado składa się z  tłuszczy, jednakże są one wyjątkowo dobrane. To głównie  nienasycone kwasy tłuszczowe, które wspaniale działają na nasz organizm. Obniżają poziom cholesterolu we krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy oraz poprawiają metabolizm. Osoby walczące ze zbędnymi kilogramami powinny wprowadzić awokado do codziennego jadłospisu. Naukowo udowodniono, że spożywanie awokado wspomaga walkę ze zbędnymi kilogramami.

Spożywanie awokado jest zalecane każdej osobie, nawet redukującej wagę. Wiele osób przy odchudzaniu rezygnuje z tego owocu, gdyż jest bardzo kaloryczne. Faktycznie w 100 gramach zawiera 221 kalorii, czyli dużo więcej niż inne owoce. Jednak rezygnacja z awokado to spory błąd. Zawiera ono wiele cennych składników, których nie odnajdziemy w innych owocach.

Awokado świetnie wspomaga pracę mózgu. Zawiera w sobie sporo kwasów omega 3 oraz witaminy E. Regularne spożywanie poprawia funkcjonowanie mózgu i pamięć oraz zwiększa koncentrację. Warto wprowadzić je do posiłków zwłaszcza w okresach wzmożonego wysiłku umysłowego.

Awokado nie tylko wspiera pracę mózgu, dodatkowo dba o nasze serce, chroniąc je przed chorobami. Jak już wspominaliśmy wyżej, składniki zawarte w nim obniżają ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Dodatkowo owoc zawiera duże ilości potasu, który wspomaga gospodarkę elektrolitową, poprawiając pracę układu sercowo-naczyniowego.

Awokado zawiera w sobie glutation, jeden z antyoksydantów. Składnik ten poprawia pracę wątroby oraz układu nerwowego. Wspiera układ immunologiczny, dlatego powinniśmy je spożywać, jeżeli chcemy zwiększyć odporność organizmu.  

Dzięki zawartości luteiny awokado chroni nasze oczy, zapobiega zaćmie oraz zwyrodnieniu plamki żółtej.

Wspomaga pracę układu trawiennego, chroni przed występowaniem wrzodów żołądka, zmniejsza stany zapalne oraz reguluje pracę układu trawiennego.

Spożywanie awokado jest szczególnie zalecane w diecie kobiet w ciąży. Owoc jest bogaty w kwas foliowy, który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju płodu.

 

Jak smakuje awokado?

 

Smak awokado ciężko jest opisać jednoznacznie. Jednakże w połączeniu z innymi składnikami sprawi, że stanie się chętnie wybierane i spożywane. Jest często wykorzystywane jako składnik różnego rodzaju sałatek i idealnie nadaje się do przygotowania past do kanapek. Nieprzekonanym polecamy domową fit nutellę. Wystarczy zblendować awokado, banana, prawdziwe kakao oraz miód, by otrzymać pyszny krem. Idealny do placuszków, naleśników czy kanapek.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje