Jak robić tanie i zdrowe zakupy?

Jak robić tanie i zdrowe zakupy?

Przyjazny dietetyk Oktawia Gazda radzi jak robić zakupy, aby wybierać zdrowsze produkty i nie zbankrutować.

Jak robić tanie i zdrowe zakupy?

Najważniejszą rzeczą podczas zakupów jest świadomy wybór produktów. Czytajcie etykiety, aby kupować zdrowsze produkty, pozbawione (lub z mniejszą ilością) chemii i zbędnych dodatków. Zdrowszy nie zawsze znaczy droższy.

Najważniejsza zasada dobrego produktu brzmi: IM MNIEJSZA ILOŚĆ SKŁADNIKÓW W PRODUKCIE TYM LEPIEJ.

Przykładowo serek twarogowy do smarowania może w składzie zawierać tylko ser twarogowy i sól, a inny oprócz tego dodatek szkodliwych utwardzonych tłuszczów roślinnych, aromatów i zagęstników (w tym karagen, który uważany jest za substancję o szkodliwym działaniu). 

Tak dzieje się w przypadku wielu produktów. Gdy przyjrzycie się bliżej etykietom, może okazać się, że jogurt owocowy, który wydaje się zdrowym dodatkiem do drugiego śniadania w swoim składzie oprócz mleka, bakterii probiotycznych i owoców (o ile w ogóle tam są) zawiera także duże ilości dodanych cukrów, zagęstników aromatów i barwników.

Oczywiście czytanie etykiet początkowo zajmie wam sporo czasu, ale po kilku dłuższych i bardziej dociekliwych zakupach będziecie wiedzieć, które produkty wybrać.

Kolejność składników w produktach nie jest podawana bez znaczenia. Na pierwszym miejscu znajduje się składnik, którego jest najwięcej w danym produkcie, na ostatnim ten, którego jest najmniej. Warto o tym pamiętać, aby określić, czy dany produkt jest wartościowy.

Pamiętajcie, że produkty droższe układane są zazwyczaj na półkach sklepowych na wysokości wzroku. Spójrzcie czasem na te dolne - produkty tańsze mogą mieć lepszy skład. Nie płacimy wtedy więcej za markę produktu.

Niektóre produkty warto robić samemu w domu, aby uniknąć spożywania niepotrzebnych dodatków. Warto piec chleb, robić jogurty owocowe, pasty do pieczywa, piec zdrowe ciasteczka dla dzieci. Dajmy na to jogurt owocowy, który można zrobić z 2-3 składników i z pomocą blendera. Potrzebny będzie jogurt naturalny, dowolne owoce, trochę miodu (jeśli owoce dadzą za mało słodyczy). Składniki wystarczy zblendować.

Oczywiście możecie pomyśleć "chemia jest wszędzie i nie da się jej uniknąć". Zgadzam się, że całkowicie się nie da, ale poprzez świadomy wybór można znacznie zmniejszyć ilość substancji szkodliwych, które spożywamy.

Pamiętajcie: "Jesteśmy tym, co jemy".

Oktawia Gazda

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje