Wedle danych GUS, czyli Głównego Urzędu Statystycznego, w pamiętnym roku 1981 tzw. przeciętny Polak zjadał około 100 kg chleba rocznie. Obecnie średnie roczne spożycie na osobę wynosi około 45 kg i ciągle maleje. Czy fakt, że jemy dziś połowę mniej chleba niż jeszcze 30 lat temu oznacza, że nagle chleb stał się szkodliwy?
Jak zawsze nie ma łatwych odpowiedzi. Bochenek bochenkowi nierówny i nie chodzi o to, że każdy ma dziecięce wspomnienie kromki z masłem podanej przez uśmiechniętą babcię, a dziś nie ma już takich kromek. Bardziej chodzi o ogromny wybór rodzajów pieczywa i fakt, że chleb baltonowski z hipermarketu po 2 dniach smakuje jak sucha wata, a ten sam chleb baltonowski z rodzinnej piekarni jest świeży i smaczny przez tydzień.
Jakie rodzaje chleba jeść?
W sieci można znaleźć mnóstwo opinii o szkodliwości jedzenia pieczywa i wielu świadomych konsumentów porzuca wszystkie wypieki zbożowe, a to błąd. Jeśli jesteśmy zdrowi i nie prowadzimy diety odchudzającej, około 45 do 60% dziennej energii powinniśmy sobie zapewniać ze spożywania węglowodanów. Chleb jest doskonałym źródłem węglowodanów (cukrów), jednak w zależności od użytej mąki mogą to być cukry proste lub złożone. Śnieżnobiały chleb upieczony z mąki pszennej ma w sobie tyle łatwo przyswajalnych prostych cukrów, że wkrótce po zjedzeniu zamieniany jest w glukozę.Przenika ona do krwi, mocno podnosi poziom insuliny i w efekcie chleb pszenny nie zaspokaja apetytu, tylko go wzmaga.
Chleb biały pszenny gorszy niż żytni razowy
Znacznie lepszy dla zdrowia, a wielu twierdzi, że i smaczniejszy jest chleb żytni z mąki razowej. Razowej ponieważ mielonej tylko raz i powstałej z ziarna nieoczyszczonego, a więc zawierającego dużo otrębów. Tak się składa, że ziarna zbóż najwięcej wartości odżywczych i mikroelementów mają właśnie w okrywie (otrębie) i tuż pod nią. Mąka razowa jest bogata w błonnik, fosfor, magnez, żelazo i cynk oraz witaminy B1 i B2. Błonnik wypełnia żołądek i spowalnia trawienie cukrów co daje długotrwałe poczucie sytości.
Czy unikać glutenu?
Gluten ma tak złą opinię, że wielu zdrowo odżywiających się stawia go w jednym rzędzie z nielegalnymi białymi proszkami powodującymi euforię, bądź halucynacje. Tymczasem można mieć uczulenie na gluten i wtedy faktycznie nie powinno się go spożywać (przy czym istnieje pieczywo bezglutenowe). Zdecydowana większość niejedzących bułek i chleba owego uczulenia nie ma, a więc dobrze tolerują gluten i mogliby jeść smaczne i zdrowe pieczywo z mąk pełnoziarnistych.
Co to jest sztuczny chleb?
Kupując chleb warto sprawdzić jego skład, nawet jeśli wymaga to proszenia sprzedawcy o informację. Dobry chleb powinien składać się z jak najmniejszej ilości składników, czyli z mąki, wody, soli, zakwasu i opcjonalnie drożdży. Oczywiście może być posypany różnymi ziarnami, zawierać zioła bądź nawet rodzynki, ale zdecydowanie nie powinien zawierać kilkunastu tajemniczych E.