Olej kokosowy na poważnie

Olej kokosowy na poważnie

Czy zdajesz sobie sprawę jakie są jego walory odżywcze, czy też jaki olej kokosowy wybrać, aby był najlepszy jakościowo?

Olej kokosowy, coraz bardziej popularny, coraz częściej wybierany przez konsumentów. Jednak czy zdajesz sobie sprawę jakie są jego walory odżywcze, czy też jaki olej kokosowy wybrać, aby był najlepszy jakościowo? Te i inne odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Tłuszcze w diecie człowieka odgrywają przeróżne role. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna je uwzględniać w swoim składzie. 

Z jakich rodzajów tłuszczu składa się olej kokosowy?

Olej kokosowy składa się głównie z tłuszczy nasyconych i średniołańcuchowych MCT. W niewielkiej ilości znajdują się w nim tłuszcze wielonienasycone, głównie w postaci kwasu linolowego i alfa linolenowego. 

50% kwasów tłuszczowych stanowi kwas laurynowy, który według wielu badań odznacza się właściwościami bakteriobójczymi, wirusobójczymi czy też wzmacnia naszą odporność. Dodatkowo warto wspomnieć, że kwas laurynowy znajduje się również w mleku matki. Podobne działanie do kwasu laurynowego ma kwas kaprylowy, który również występuje w oleju kokosowym.

Dzięki obecności w oleju kokosowym tłuszczy MCT, jest on dobrze przyswajalny przez organizm, poleca się jego spożycie osobom pragnącym zgubić kilogramy, jak również osobom z chorobami jelit, chorobami Leśniowskiego i Crohna wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Antyoksydanty w tłuszczu?

Oprócz różnego rodzaju kwasów tłuszczowych posiada on również polifenole, które wykazują aktywność przeciwutleniającą. Są to przede wszystkim katechiny, kwas kofeinowy, p- kumarowy, ferulinowy i syrynginowy.

Skład oleju kokosowego - sprawdź zanim kupisz!

Na etykiecie z wykazem składników musi znajdować się jedynie składnik ? olej z miąższu kokosa. Dodatkowo nie powinno pojawić się w nim nic innego. 

Wybrać rafinowany czy może nierafinowany?

Nierafinowany olej jest olejem bardziej naturalnym niż rafinowany. Posiada on aromat i zapach kokosa. Jego produkcja odbywa się poprzez tłoczenie na zimno. Dzięki tłoczeniu na zimno w oleju znajduje się więcej składników odżywczych. 

Oleje rafinowane produkowane są zupełnie inną metodą. Do jego powstawania wykorzystywane są wysokie temperatury. Proces rafinowania, powoduje, że produkt końcowy ma dłuższą datę przydatności do spożycia. W porównaniu z olejem rafinowanym nie posiada on delikatnego zapachu kokosa. Dodatkowo, tracone są korzystne składniki odżywcze. W takim oleju jest nieco mniej bakteriobójczego kwasu laurynowego, o którym była mowa wcześniej. 

Pamiętaj gdy na opakowaniu ujrzysz stwierdzenie 'olej bezzapachowy' to z pewnością trzymasz w ręce olej rafinowany.

Kolejną różnicą między rafinowanym a nierafinowanym olejem jest jego temperatura dymienia:

  • olej rafinowany - 204 stopnie C;
  • olej nierafinowany - 177 stopnie C.

My polecamy olej kokosowy nierafinowany, ze względu na to, że ingerencja w jego sposób powstawania jest o wiele mniejsza i nie ma on dodatku żadnych sztucznych substancji. Jeśli jednak przeszkadza Ci zapach kokosa, możesz wybrać ten rafinowany.

Konsystencja oleju kokosowego

Konsystencja czy stan skupienia oleju jest różny w zależności od występującej temperatury otoczenia. Do 25 stopni olej będzie mieć konsystencję stałą, natomiast powyżej 25 stan ciekły.

Jak i do czego wykorzystywać olej kokosowy?

Olej kokosowy ma różnorakie możliwości wykorzystania:

  • możesz używać go w kuchni do pieczenia czy smażenia;
  • świetnie sprawdza się również jako produkt do pielęgnacji suchej skóry ciała czy też włosów, nie tylko będzie odżywiać, ale nada również delikatny przyjemny zapach kokosa.

Urozmaicaj swoją kuchnię. Zmieniaj smaki i zarażaj zdrowiem innych! 

Milena Olaszewska


Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje