Wprowadzanie pokarmów uzupełniających u niemowląt karmionych piersią

Karmienie niemowląt

Radzimy w jaki sposób poszerzać dietę maluszków karmionych piersią zgodnie z aktualnymi zasadami żywienia niemowląt.

Toczy się wiele dyskusji na temat tego, kiedy i jakie produkty uzupełniające należy wprowadzać podczas żywienia niemowląt. Niezaprzeczalnym jest fakt, że podczas pierwszego półrocza życia każdego dziecka, optymalnym sposobem żywienia jest karmienie piersią. Następnie pojawia się pytanie, co teraz? Zgodnie z aktualnymi zaleceniami wprowadzanie dodatkowych produktów podczas karmienia mlekiem matki powinno się rozpocząć po ukończeniu czwartego, a przed szóstym miesiącem życia. W tym wieku organizm niemowlęcia jest wydolny i na tyle dojrzały, aby strawić i wchłonąć składniki odżywcze. Pojawia się umiejętność przyjmowania pokarmów stałych, gdyż dziecko potrafi już siedzieć z podparciem, kontroluje ruchy głowy i szyi oraz jedzenie z łyżeczki. 

Zalecane jest powolne wprowadzanie produktów uzupełniających. Wzrost oznacza zwiększone zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze, których samo mleko matki nie może już pokryć. Wprowadzając nowe składniki dieta maluszka zapewniamy mu dostęp do niezbędnych dla rozwoju składników odżywczych jak i przyzwyczajamy go do późniejszej, bardziej urozmaiconej diety. 

Zasady wprowadzania nowych produktów do diety małego dziecka

  • Produkty należy podawać stopniowo i osobno, tak aby móc zaobserwować reakcje dziecka. 
  • Wprowadzanie nowych produktów należy zaczynać od małych ilości, np. 3-4 łyżeczek. 
  • Nie należy wprowadzać kilku nowych produktów równocześnie.
  • Posiłki bezmleczne powinny stopniowo zastępować mleko. Niemowlę około 2 roku życia powinno otrzymywać 1-3 posiłki mleczne. 

Należy zachować szczególną ostrożność podczas wprowadzania wybranych produktów w żywieniu niemowląt, do tej grupy należą:

Produkty o właściwościach alergizujących do których należą: mleko krowie, jaja, orzechy ziemne, ryby czy owoce morza. Mimo, że brakuje jednoznacznych danych, aby opóźnianie wprowadzenia tych produktów zapobiegało trwale wystąpieniu reakcji alergicznych to można spotkać opinie uzasadniające ich eliminację.

Gluten - czyli białko roślinne występujące w niektórych zbożach (pszenicy, jęczmieniu i życie). Do niedawna zalecane wprowadzenie glutenu do diety niemowlęcia dopiero w 10 miesiącu życia. Stanowisko to uległo zmianie i aktualnie zaleca się stopniowe wprowadzanie glutenu w bardzo małych ilościach. Rozpoczyna się je już w 5-6 miesiącu życia dziecka karmionego piersią. Nie należy wprowadzać glutenu zbyt wcześnie (przed 4 miesiącem), ani zbyt późno (po 7 miesiącu). Badania dowodzą, że takie postępowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na pszenicę, choroby trzewnej i cukrzycy typu 1.

Mleko krowie - ma ono zbyt małe stężenie żelaza, przez co nie powinno się stosować niemodyfikowanego mleka krowiego, ani mieszanek z niego przygotowywanych w pierwszym roku życia dziecka, ponieważ może wiązać się z ryzykiem wystąpienia niedokrwistości. Dodatkowo może prowadzić do nadmiernego obciążenia ustroju białkiem i solami mineralnymi oraz sprzyja alergizacji.  

Mleko kozie lub owcze jest zabronione do stosowania u dzieci poniżej 12 miesiąca życia, ponieważ zawartość w nich soli mineralnych jest niebezpiecznie wysoka, a witamin i kwasu foliowego zbyt niska. 

Sól i cukier powinny być unikane, ponieważ cukier sprzyja rozwojowi próchnicy, a nadużywanie soli wiąże się z ryzykiem nadciśnienia tętniczego.

Woda używana podczas przyrządzania posiłków przeznaczonych dla niemowląt powinna być wodą o znanym składzie i dobrej jakości. Poleca się stosować butelkowaną wodę oligoceńską bądź wodę mineralną na której widnieje informacja, że przeznaczona jest dla niemowląt. Bezwzględnie zabrania się stosowania wody studziennej, gdyż może być zanieczyszczona azotanami i azotynami.  

Soki owocowe, powinny być wprowadzane po ukończeniu 4 miesiąca życia, ponieważ nie mają istotnego znaczenia odżywczego. Należy pamiętać, że nie mają przewagi nad owocami, a nadmierna ich podaż może powodować zaburzenia stanu odżywienia i objawy takie jak: biegunki, wzdęcia, bóle brzucha czy uszkodzenie zębów. 

Stosując powyższe wskazania dbasz o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka.

Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje