Zajady w kącikach ust

Zajady w kącikach ust

Jakie są przyczyny i jak je leczyć?

Nieestetyczne zajady - jakich witamin brakuje w diecie?

Wiele osób utożsamia zajady z opryszczką. Nie zdając sobie sprawy, że każdą z tych infekcji wywołuje inna przyczyna. Opryszczka wywołana jest przez wirusy HSV1 i HSV2. Zajady natomiast to stany zapalne wywołane najczęściej przez grzyby i bakterie.

Rozwój infekcji

Zajady to stan zapalny występujący w kącikach ust. Na początku pojawia się  niewielkie pęknięcie skóry w kącikach ust. Po pewnym czasie pojawiają się w miejscu pęknięcia bąble wypełnione płynem surowiczym. Po kilku dniach bąble te pękają, tworząc bolesną, nieswędzącą ranę. Umiejscowienie rany sprawia, że staje się ona trudna do zagojenia. Zajady nie przenoszą się na inne części ciała, jedynie mogą zaatakować drugi kącik ust. Nieleczone zajady mogą przyczynić się nawet do powstania blizn.

Różnica między zajadem a opryszczką

Często zdarza się, że obie infekcje są mylone. Warto pamiętać, że wywołują je inne czynniki. Opryszczkę wywołują wirusy z rodziny Herpes labialis, a zajady bakterie i grzyby. Przy opryszczce pojawiają się drobne pęcherzyki, wypełnione płynem surowiczym. Zajady charakteryzują się bąblami wypełnionymi  płynem surowiczym. W przypadku opryszczki pojawiają się one najczęściej na granicy skóry i błon śluzowych w okolicy ust. Cechą odróżniającą opryszczkę od zajadów jest fakt, że przed powstaniem pęcherzyków pojawia się uczucie pieczenia i swędzenia. Pęcherzyki swędzą, ale szybciej się goją w porównaniu do zajadów. Zazwyczaj opryszka nie pozostawia żadnych śladów w miejscu powstania. 

Przyczyny powstawania zajadów

 Najczęstszą przyczyną wywołującą zajady są bakterie lub grzyby. Ich rozwojowi sprzyja antybiotykoterapia. Antybiotyki pozbawiają układ pokarmowy dobrych bakterii, przez co organizm nie jest w stanie walczyć z infekcją.  Dobre bakterie wspomagają syntetyzowanie witamin z grupy B, które zapobiegają zajadom. Witamina B, wspierana przez witaminę A, jest odpowiedzialna za prawidłowe działanie m.in.  błon śluzowych. Jej niedobór może przyczyniać się znacząco do powstawania stanów zapalnych. Innymi przyczynami powstawania zajadów mogą być: niedobór żelaza, cukrzyca, alergia na nikiel, brak higieny, protezy dentystyczne, niewłaściwa pielęgnacja skóry, choroby z niedoborami odporności, leki stosowane w leczeniu trądziku.

Warto podkreślić, że antybiotykoterapia nie jest jedyną przyczyną niedoboru witaminy B2 (ryboflawiny). Jej braki może powodować zła dieta. Dieta ma również wpływ na poziom żelaza i cynku w organizmie. Eliminacja spożywania mleka i jego przetworów (ser, jogurty), jaj, podrobów, ryb i czerwonego mięsa, przyczynia się do powstania niedoborów. 

Warto na zakończenie podkreślić, że to, co spożywamy, naprawdę ma znaczenie

Osoby borykające się z często nawracającymi zajadami powinny przyjrzeć się bliżej swoim talerzom. Może okazać się, że przyczyna tkwi w złej diecie. Należy wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w żelazo, cynk oraz witaminę B2. Zadbajmy, by w naszym menu znalazły się: szpinak, soczewica, wołowina, sery, tłuste ryby



Radosław Siałkowski

Artykuł pisany pod okiem

Radosław Siałkowski - Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe: Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Polub nasz fanpage!
Polecane artykuły
Naturalne probiotyki -jedzenie może być lekiem
Korzyści ze spożywania probiotyków
Fakty i mity o detoksie
Mit czy fakt- cała prawda o detoksie
Dieta w chorobie Hashimoto
Co można jeść, a czego należy unikać

Zdrowie

To warto wiedzieć

Aktualności

Co u nas słychać

Przepisy

Smacznie i zdrowo

Metamorfozy

Wasze sukcesy

Sport

Porady i relacje