Wielkie koncerny farmaceutyczne to firmy z czołówki największych światowych biznesów, pod względem dochodów, ale także nakładów na badania. Cokolwiek by nie mówić o niecnych praktykach etyczno - biznesowych spółek tzw. Big Pharma (najwięksi producenci leków), wydają one każdego roku miliardy dolarów na opracowywanie i przede wszystkim próby kliniczne nowych lekarstw. Procedury dopuszczania do sprzedaży danego leku są wieloetapowe, trwają po kilkanaście lat i czasami kończą się porażką.
Powyższy wstęp jest istotny w kontekście doniesień o silnych właściwościach przeciwnowotworowych witaminy C. Różne badania wykonane do tej pory prowadzone były głównie na zwierzętach. Kilka opisanych przypadków remisji raka u ludzi, którzy przyjmowali witaminę C budzi naukowe kontrowersje. Pacjenci oprócz witaminy C poddawani byli tradycyjnej terapii onkologicznej, a w jednym przypadku podejrzewa się samoistne cofnięcie nowotworu nerki. Niemniej jednak istnieją dowody na to, że witamina C podawana w formie wlewów dożylnych pomaga zwalczać niektóre rodzaje raka, ale jako terapia wspomagająca, a nie główna (bądź jedyna).
Na jakiej zasadzie witamina C niszczy komórki rakowe w organizmie, ale nie atakuje zdrowych?
Komórki nowotworowe mnożą się i rosną bardzo szybko, ale potrzebują do tego ogromnych ilości energii. Czerpią ją ze spalania glukozy, która jest pobierana z krwi i transportowana do wewnątrz komórek za pomocą tzw. białek GLUT. Te same białka odpowiadają za przyswajanie witaminy C. Jeśli, więc w organizmie wytworzy się wysokie stężenie kwasu askorbinowego (czyli wit. C) zostanie on przy okazji zassany do komórek rakowych. Silne właściwości antyoksydacyjne i cytotoksyczność dużych stężeń witaminy C pomagają zwalczać nowotwory. Zdrowe komórki organizmu mają inne schematy zasilania w energię i nie wchłaniają tyle witaminy C, a więc pozostają bezpieczne. W tym miejscu warto podkreślić, że jednak można przedawkować witaminę C i prowadzi to do powstawania kamieni nerkowych. Bardziej narażeni na przedawkowanie są mężczyźni.
Doustne i dożylne przyjmowanie witaminy C
Już dawno dowiedziono, że spożywanie nawet największych dawek kwasu askorbinowego doustnie nie podnosi znacząco jego poziomu we krwi. Zostaje on w większości wydalony z moczem. Wszelkie badania antyrakowych zdolności witaminy C zakładają podawanie jej pacjentom w formie wlewów dożylnych. Mimo to, bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców, które są głównym naturalnym źródłem witaminy C. Istnieją badania pokazujące znacznie niższą skalę zachorowań na nowotwory wśród osób stosujących dietę bogatą w warzywa i owoce, w stosunku do grupy będącej na diecie ubogiej w powyższe składniki.