Dlaczego indywidualne dopasowanie diety jest tak ważne?

Indywidualna dieta

Dlaczego indywidualne dopasowanie diety jest tak ważne?

Kiedy koleżanka mówi: „jestem na diecie”, co myślisz? Chce schudnąć przed wakacjami, na pewno jest głodna, chyba nie wybierze się z nami na pizzę, ciekawe jak długo wytrzyma. A co, jeśli powiem Ci, że Ty też jesteś na diecie? Tak, właśnie teraz jesteś na diecie. Twojej indywidualnej, jaką sama sobie wymyśliłaś. Dieta to sposób żywienia, każdy ma jakiś, bo każdy przecież musi się odżywiać. Przyjrzyjmy się więc Twojej diecie oraz temu, jaka powinna być.

Indywidualne dopasowanie diety – co to znaczy?

Sposób żywienia ma być odpowiedzią na potrzeby organizmu. Oznacza to, że powinien dokładnie pokrywać dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Do tego zapewniać odpowiedni bilans podaży tłuszczy, białek, węglowodanów, witamin i minerałów. Jeśli dodatkowo jest różnorodny i Ci smakuje – jesteś zwycięzcą. 

Niestety odsetek ludzi stosujących dobrze zbilansowaną dietę jest bardzo znikomy. Nie każdy ma przecież wiedzę dietetyczną, medyczną i kulinarną. A to właśnie te trzy są potrzebne, aby idealnie skomponować jadłospis. Zaznaczmy, INDYWIDUALNY jadłospis. Długotrwałe stosowanie diety koleżanki, która była u najlepszego dietetyka klinicznego w mieście, nadal może spowodować szkody w organizmie. 

Dlaczego? 

Otóż każdy z nas jest inny. Nawet jeśli to koleżanka z ławki, o niemal identycznych wymiarach i jednakowej chęci osiągnięcia upragnionej wagi, to nadal zupełnie inny organizm. Podobne wizualnie ciało może różnić się zawartością tłuszczu w poszczególnych partiach. Macie inny metabolizm, inaczej reagujecie na różne potrawy, możecie mieć inne dolegliwości, choroby, niedobory witamin. Różny macie też styl życia. Choć obie raz w tygodniu chodzicie na zumbę, to Ty przykładowo biegasz codziennie za dziećmi, a ona ogląda wieczorami seriale z winkiem i chipsami. Ty śpisz maksymalnie 6 godzin na dobę, a ona 8 i więcej. Tyle aspektów powinno jasno pokazać, jak bardzo każdy jest inny i jak ważne jest idealne dopasowanie diety do Ciebie w dokładnie tym momencie życia, w jakim się znajdujesz. Jeśli więc profesjonalny dietetyk wyznaczył dla Ciebie dietę 5 lat temu, kiedy nie miałaś dzieci, praca była siedząca, a weekendy były cotygodniową imprezą – możesz ją wyrzucić do kosza. 

Indywidualne dopasowanie diety powinno uwzględniać wymiary i parametry, stan medyczny, czyli brać pod uwagę wyniki badań, a także aktualne stany chorobowe. Co więcej, dieta powinna być co jakiś czas kontrolowana i dopasowywana do zmieniającego się trybu życia, masy ciała i stanu zdrowia. Teraz najważniejsze. Musi uwzględniać indywidualne upodobania kulinarne. W przeciwnym razie długo na niej nie wytrzymamy, gdyż jedzenie to jeden z przyjemniejszych aspektów życia.

Czy warto stosować diety z Internetu?

Mówiąc „dieta z Internetu” można rozumieć to hasło na kilka sposobów.

  • Gotowy jadłospis do pobrania z rozpiską żywieniową i konkretnymi porcjami składników. Najgorszy z możliwych wariantów. Przykładowo, w opisie diety wyczytać można, że jej stosowanie gwarantuje utratę 5 kg. Jadłospis pobiera młoda, szczupła, aktywna studentka, emerytka z nadwagą oraz atletycznej budowy pracownik fizyczny. Czy proponowane porcje posiłków będą odpowiednie dla każdego z nich? Zdecydowanie nie. Najprawdopodobniej ostatni z wymienionych po kilku dniach diety będzie tak słaby, że nie będzie mógł efektywnie wykonywać swojej pracy, ale może zaobserwuje obiecaną utratę kilogramów.
  • Druga opcja to dieta, którą zamawiasz uzupełniając formularz. Podajesz tam zwykle swój wiek, wagę, wzrost, określasz dzienną aktywność, a czasem także preferencje dietetyczne. Automat analizuje dane, wybiera dla Ciebie jadłospis z pewnej gotowej puli dań oraz przelicza odpowiednie dla Ciebie porcje składników. Opcja lepsza niż poprzednia, gdyż można mieć wrażenie, że mniej więcej zapewnione zostaje dzienne zapotrzebowanie dietetyczne (pod warunkiem dobrego zaprogramowania automatu). Jednak owy automat nie do końca może poradzić sobie czasem z przeliczeniem porcji, co w konsekwencji może doprowadzić do trudnych w wykonaniu dań, wymagających dodanie np. ½ jajka czy ¾ szczypty soli. Drugą kwestią jest fakt, że tak wykupiona dieta nadal nie bierze pod uwagę składu ciała, wyników badań czy celu, który chcesz osiągnąć. 
  • Trzecia opcja. Jedyna warta wzięcia pod uwagę. Jest to indywidualna dieta tworzona przez dietetyka – nie automat. Ustalany w ten sposób jadłospis opiera się na bardzo wnikliwym i szczegółowym wywiadzie dietetyczno-medyczno-żywieniowym. Oprócz kwestii oczywistych, jak parametry, stan zdrowia i tryb życia, przy ustalaniu diety bierze się też pod uwagę dotychczasowy sposób żywienia, preferencje kulinarne, ilość czasu, którą możemy poświęcić na przygotowanie dań i wiele, wiele innych. 

Pozwól dietetykowi dobrać odpowiednią dietę

Doświadczony dietetyk stworzy dietę, której nie przerwiesz po miesiącu, tylko będziesz ją z satysfakcją utrzymała. Dlaczego? 

  • Zapewni odpowiednią podaż energetyczną, dzięki której przez cały dzień będziesz miała dużo energii, a jednocześnie nie będziesz ociężała.
  • Unormuje wyniki badań, uzupełni niedobory, wspomoże w walce z chorobami
  • Będzie dążyć do osiągnięcia i utrzymania upragnionej masy ciała. 
  • Będzie różnorodna, ciekawa, szybka w przygotowaniu z łatwo dostępnych składników, a co najważniejsze – smaczna!
  • Idealnie wpasuje się w Twój styl życia, posiłki dla całej rodziny czy szybki lunch do wzięcia do pracy.

Przeczytaj również: Ranking diet 2021

Radosław Siałkowski

Radosław Siałkowski
Specjalista ds. żywienia

Źródła naukowe:
Podstawy żywienia i dietoterapia – Nancy J. Peckenpaugh

Informacje tutaj zawarte mają charakter jedynie informacyjny oraz nie są poradą lekarską. Zastosowanie się do nich powinno być skonsultowane na indywidualnej wizycie ze specjalistą.
To może Cię zainteresować!